Walka z depresją - objawy depresji, leczenie depresji, wsparcie bliskich w depresji
Walka z depresją przypomina walkę z wiatrakami. Samemu ciężko poradzić sobie z tą trudną chorobą. Na szczęście, z depresją można walczyć skutecznie i wygrać. Trzeba ją tylko zdiagnozować i leczyć pod okiem specjalisty. Jakie są objawy depresji, z czego wynikają zaburzenia nastroju i jak przeciwdziałać złemu samopoczuciu?
1. Objawy depresji
Słowa piosenki Kukiza i Borysewicza doskonale pasują do typowych objawów depresji. „Mówisz mi, że ci smutno, że ci źle. Nie wiesz, dokąd iść i że coś ci się stało, że masz dosyć nawet mnie”. Podobnie czuje się osoba chora na depresję – ogarnia ją przygnębienie, zmęczenie, lęk, wewnętrzne napięcie, poczucie winy lub brak własnej wartości, traci zainteresowanie otaczającą rzeczywistością, ma problemy ze snem, bóle głowy, bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej, chudnie.
Z depresją można wygrać, jeśli korzysta się z pomocy specjalisty. Niestety, do lekarza trafiają najczęściej osoby, u których doszło już do ogromnego „spustoszenia organizmu”. Chorzy często wstydzą się depresji albo uważają, że sami najlepiej sobie poradzą. Tak jednak się nie dzieje. Pojawiają się wtedy myśli samobójcze, a około 20-30% cierpiących próbuje się zabić. Leczenie depresji jest konieczne!
2. Leczenie depresji
Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), depresja to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie.
Jest też najczęstszą chorobą afektywną (zaburzeniem nastroju) diagnozowaną przez psychiatrów. Walka z depresją często musi być wspomożona lekami, czyli farmakoterapią. Do aptek trafia coraz więcej antydepresantów, są też coraz nowocześniejsze, a dzięki temu wywołują mniej skutków ubocznych. Warto się zatem przełamać i pójść do specjalisty, bo taka walka z depresją bedzie najbardziej skuteczna. Im szybciej rozpocznie się walka z depresją, tym lepiej dla naszego zdrowia.
2.1. Zioła na depresję
Medycyna naturalna jest dobrym wsparciem dla psychoterapii i farmakoterapii w walce z depresją i stanami obniżonego nastroju. W wielu krajach ziołowe antydepresanty na bazie dziurawca są najpowszechniej stosowanym środkiem na obniżone samopoczucie. Substancja aktywna to hiperycyna, która pomaga przywrócić właściwą chemię w mózgu (poziom serotoniny i noradrenaliny).
Niezwykłą skuteczność działania antydepresyjnego hiperycyny potwierdzono klinicznie. Dziurawiec może być swoistym ukojeniem dla nerwów. Stosuje się go np. podczas kłopotów ze snem, w przypadku problemów z koncentracją uwagi, stanów ciągłego zmęczenia, braku motywacji, zobojętnienia i apatii.
3. Wsparcie bliskich w depresji
W leczeniu depresji bardzo ważna jest pomoc rodziny i dobre realcje z rodziną. Jest to istotne, zwłaszcza na początku terapii, kiedy chory obawia się pierwszej wizyty u lekarza. Walka z depresją jest łatwiejsza kiedy nie jesteśmy sami. Musi mieć poczucie, że jest kochany, że ma się na kim oprzeć i że przez jakiś czas ktoś pomoże mu w codziennych obowiązkach. Bliscy chorego przekonują się też boleśnie, że depresja to problem całej rodziny i wszyscy jej członkowie muszą się zaangażować w walkę z nią. Niestety, nawet jeśli wygra się jedną bitwę, to nie znaczy, że walka na wojnie się zakończyła. Depresja ma swoje nawroty i w takich chwilach wsparcie bliskich jest szczególnie ważne.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.