Walka z depresją

„Jest taki dzień i każdy tak ma, że czasem jest źle i jakoś nie tak, a potem jest noc i znowu jest dzień i uwierz mi, że uśmiechniesz znów się”. Tak mówią słowa piosenki i jej autor ma rację, chyba że zły nastrój to nie zwykły smutek, a depresja. Wtedy ani kolejny dzień, ani tydzień, ani nawet miesiąc nie przynoszą poprawy. Na szczęście, z depresją można wygrać. Trzeba ją tylko zdiagnozować i leczyć pod okiem specjalisty. Jakie są objawy depresji, z czego wynikają zaburzenia nastroju i jak przeciwdziałać złemu samopoczuciu?

1. Objawy depresji

Słowa piosenki Kukiza i Borysewicza doskonale pasują do typowych objawów depresji. „Mówisz mi, że ci smutno, że ci źle. Nie wiesz, dokąd iść i że coś ci się stało, że masz dosyć nawet mnie”. Podobnie czuje się osoba chora na depresję – ogarnia ją przygnębienie, zmęczenie, lęk, wewnętrzne napięcie, poczucie winy lub brak własnej wartości, traci zainteresowanie otaczającą rzeczywistością, ma problemy ze snem, bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, chudnie.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Z depresją można wygrać, jeśli korzysta się z pomocy specjalisty. Niestety, do lekarza trafiają najczęściej osoby, u których doszło już do ogromnego „spustoszenia organizmu”. Chorzy często wstydzą się depresji albo uważają, że sami najlepiej sobie poradzą. Tak jednak się nie dzieje. Pojawiają się wtedy myśli samobójcze, a około 20-30% cierpiących próbuje się zabić. Leczenie depresji jest konieczne!

2. Leczenie depresji

Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), depresja to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie.

Miejsce rodziny w leczeniu depresji
Miejsce rodziny w leczeniu depresji

Osoby chore na depresję stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie samych, ale także dla swojego najbliższego...

zobacz galerię

Jest też najczęstszą chorobą afektywną (zaburzeniem nastroju) diagnozowaną przez psychiatrów. W walce z depresją często konieczne jest użycie leków, czyli farmakoterapia. Do aptek trafia coraz więcej antydepresantów, są też coraz nowocześniejsze, a dzięki temu wywołują mniej skutków ubocznych. Warto się zatem przełamać i pójść do specjalisty – im szybciej, tym lepiej.

2.1. Zioła na depresję

Medycyna naturalna jest dobrym wsparciem dla psychoterapii i farmakoterapii w walce z depresją i stanami obniżonego nastroju. W wielu krajach preparaty na bazie dziurawca są najpowszechniej stosowanym środkiem na obniżone samopoczucie. Substancja aktywna to hyperycyna, która pomaga przywrócić właściwą chemię w mózgu (poziom serotoniny i noradrenaliny).

Niezwykłą skuteczność działania antydepresyjnego hyperycyny potwierdzono klinicznie. Dziurawiec może być swoistym ukojeniem dla nerwów. Stosuje się go np. podczas kłopotów ze snem, w przypadku problemów z koncentracją uwagi, stanów ciągłego zmęczenia, braku motywacji, zobojętnienia i apatii.

3. Wsparcie bliskich w depresji

W leczeniu depresji bardzo ważna jest pomoc rodziny. Jest to istotne, zwłaszcza na początku terapii, kiedy chory obawia się pierwszej wizyty u lekarza. Człowiek nie powinien być w takim momencie sam. Musi mieć poczucie, że jest kochany, że ma się na kim oprzeć i że przez jakiś czas ktoś pomoże mu w codziennych obowiązkach. Bliscy chorego przekonują się też boleśnie, że depresja to problem całej rodziny i wszyscy jej członkowie muszą się zaangażować w walkę z nią. Niestety, nawet jeśli wygra się jedną bitwę, to nie znaczy, że zwyciężyło się w wojnie. Depresja ma swoje nawroty i w takich chwilach wsparcie bliskich jest szczególnie ważne.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Wpływ leku na depresję na kobiece libido

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.