Walka z depresją

„Jest taki dzień i każdy tak ma, że czasem jest źle i jakoś nie tak, a potem jest noc i znowu jest dzień i uwierz mi, że uśmiechniesz znów się”. Tak mówią słowa piosenki i jej autor ma rację, chyba że zły nastrój to nie zwykły smutek, a depresja. Wtedy ani kolejny dzień, ani tydzień, ani nawet miesiąc nie przynoszą poprawy. Na szczęście, z depresją można wygrać. Trzeba ją tylko zdiagnozować i leczyć pod okiem specjalisty. Jakie są objawy depresji, z czego wynikają zaburzenia nastroju i jak przeciwdziałać złemu samopoczuciu?

Zobacz film: "Co łączy bezsenność z depresją?"

Objawy depresji

Słowa piosenki Kukiza i Borysewicza doskonale pasują do typowych objawów depresji. „Mówisz mi, że ci smutno, że ci źle. Nie wiesz, dokąd iść i że coś ci się stało, że masz dosyć nawet mnie”. Podobnie czuje się osoba chora na depresję – ogarnia ją przygnębienie, zmęczenie, lęk, wewnętrzne napięcie, poczucie winy lub brak własnej wartości, traci zainteresowanie otaczającą rzeczywistością, ma problemy ze snem, bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, chudnie.

Z depresją można wygrać, jeśli korzysta się z pomocy specjalisty. Niestety, do lekarza trafiają najczęściej osoby, u których doszło już do ogromnego „spustoszenia organizmu”. Chorzy często wstydzą się depresji albo uważają, że sami najlepiej sobie poradzą. Tak jednak się nie dzieje. Pojawiają się wtedy myśli samobójcze, a około 20-30% cierpiących próbuje się zabić. Leczenie depresji jest konieczne!

Leczenie depresji

Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), depresja to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie.

Miejsce rodziny w leczeniu depresji

Osoby chore na depresję stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie samych, ale także dla swojego najbliższego otoczenia. Jednostki dotknięte tą chorobą mają...

Jest też najczęstszą chorobą afektywną (zaburzeniem nastroju) diagnozowaną przez psychiatrów. W walce z depresją często konieczne jest użycie leków, czyli farmakoterapia. Do aptek trafia coraz więcej antydepresantów, są też coraz nowocześniejsze, a dzięki temu wywołują mniej skutków ubocznych. Warto się zatem przełamać i pójść do specjalisty – im szybciej, tym lepiej.

Zioła na depresję

Medycyna naturalna jest dobrym wsparciem dla psychoterapii i farmakoterapii w walce z depresją i stanami obniżonego nastroju. W wielu krajach preparaty na bazie dziurawca są najpowszechniej stosowanym środkiem na obniżone samopoczucie. Substancja aktywna to hyperycyna, która pomaga przywrócić właściwą chemię w mózgu (poziom serotoniny i noradrenaliny).

Niezwykłą skuteczność działania antydepresyjnego hyperycyny potwierdzono klinicznie. Dziurawiec może być swoistym ukojeniem dla nerwów. Stosuje się go np. podczas kłopotów ze snem, w przypadku problemów z koncentracją uwagi, stanów ciągłego zmęczenia, braku motywacji, zobojętnienia i apatii.

Wsparcie bliskich w depresji

W leczeniu depresji bardzo ważna jest pomoc rodziny. Jest to istotne, zwłaszcza na początku terapii, kiedy chory obawia się pierwszej wizyty u lekarza. Człowiek nie powinien być w takim momencie sam. Musi mieć poczucie, że jest kochany, że ma się na kim oprzeć i że przez jakiś czas ktoś pomoże mu w codziennych obowiązkach. Bliscy chorego przekonują się też boleśnie, że depresja to problem całej rodziny i wszyscy jej członkowie muszą się zaangażować w walkę z nią. Niestety, nawet jeśli wygra się jedną bitwę, to nie znaczy, że zwyciężyło się w wojnie. Depresja ma swoje nawroty i w takich chwilach wsparcie bliskich jest szczególnie ważne.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich
Depresja i mania

Coraz więcej Polaków cierpi na depresję (WIDEO)

 Coraz więcej Polaków cierpi na depresję (WIDEO) Odtwórz wideo

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Wzrost liczby zachorowań (...) rodaków myli przedłużające się pogorszenie nastroju z tym poważnym zaburzeniem psychicznym....

Potliwość dłoni i stóp

Walka z nadmierną potliwością stóp

Walka z nadmierną potliwością stóp

Z potliwością stóp można sobie poradzić, ważne jest jednak wczesne rozpoznanie dolegliwości i odpowiednie podejście do leczenia.

Cellulit - przyczyny, rodzaje, stopnie, zwalczanie, sport, kosmetyki, zabiegi

Bez cellulitu

Bez cellulitu

Coraz więcej szczupłych kobiet skarży się na cellulit. Choć walka z pomarańczową skórką jest trudna, to warto ją podjąć.

Mieszkaj zdrowo

Nawilżacz powietrza

Nawilżacz powietrza

Walka z suchym powietrzem Suche powietrze bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka, dlatego nawilżacze powietrza są idealnym rozwiązaniem, a ich ogromny wybór sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Samotność

Życie w pojedynkę

Życie w pojedynkę

W dzisiejszych czasach powierzchowność kontaktów międzyludzkich nie jest rzadkością. Zamykanie się w poczuciu osamotnienia może przynieść wiele niechcianych, negatywnych skutków, włącznie z depresją.

Onkologia

Publikacja "Wygrać z rakiem"

Publikacja "Wygrać z rakiem"

Walka z nowotworem Publikacja ma na celu poszerzenie świadomości dotyczącej różnych aspektów choroby nowotworowej, m.in. leczenia nowotworów.

Nadmierne owłosienie - objawy, przyczyny, walka z nadmiernym owłosieniem

Hirsutyzm u kobiety

Hirsutyzm u kobiety

Chora na hirsutyzm.

Depilacja i epilacja

Efekty depilacji twarzy

Efekty depilacji twarzy

Dla niektórych kobiet depilacja twarzy to niekończąca się walka z powracającymi, nieestetycznymi włoskami. Aby się ich pozbyć na stałe, warto wybrać metodę, która łączyłaby skuteczność z bezpieczeństwem stosowania.

Rak jelita grubego - czynniki ryzyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Walka z nowotworami

Walka z nowotworami

Jednym z celów Opolskiej Fundacji Antynowotworowej jest pomoc dzieciom po leczeniu onkologicznym. Operacja jelita grubego, polegająca na usunięciu odcinka jelita wraz z guzem. Umożliwia zachowanie prawidłowego funkcjonowania jelita grubego.