Trwa ładowanie...

Nadmiar wapnia zwiększa ryzyko raka aż dwukrotnie. Naukowcy apelują, by uważać na suplementy diety

 Karolina Rozmus
19.10.2021 12:51
Wapń w tabletkach zwiększa ryzyko raka aż dwukrotnie. Naukowcy apelują, by uważać na suplementy diety
Wapń w tabletkach zwiększa ryzyko raka aż dwukrotnie. Naukowcy apelują, by uważać na suplementy diety (Getty Images)

Najnowsze badanie wskazuje, że zażywanie zbyt wysokich dawek wapnia może podwajać ryzyko wystąpienia nowotworów. To nie pierwsze badanie, które pokazuje, że ten pierwiastek może być groźny dla zdrowia.

spis treści

1. Suplementy diety a nowotwór

Zażywanie wapnia w tabletkach może szkodzić zdrowiu
Zażywanie wapnia w tabletkach może szkodzić zdrowiu (Getty Images)

Wapń to pierwiastek niezbędny w organizmie ludzkim – jest podstawowym budulcem kości i zębów. Ale na tym jego rola się nie kończy. Wapń wpływa na funkcjonowanie mięśni, pracę układu nerwowego, wydzielanie hormonów. Z obawy o jego niedobór wiele osób sięga po suplementy – zwłaszcza kobiety w wieku okołomenopauzalnym, słusznie obawiające się osteoporozy.

Za tym jednak kryje się niebezpieczeństwo, czego dowiedli naukowcy z Tufts University w Massachusetts. Ich analizy wykazały, że nie tylko niedobór, ale i nadmiar wapnia może być niebezpieczny dla zdrowia. Śmiertelnym zagrożeniem może być codzienne przyjmowanie wapnia w dawce ok. 1000 mg.

Zobacz film: "10 faktów o sokach"

W ciągu 12 lat zgromadzili dokumentację medyczną ponad 27 tys. Amerykanów, wśród których odnotowali ok. 24 zgony związane z rakiem wśród osób stosujących suplementy w porównaniu do 12 zgonów wśród osób niestosujących.

Według obliczeń badaczy ryzyko wystąpienia nowotworów u osób nadużywających suplementów diety zawierających wapń sięga aż 53 proc.

To nie pierwsze badanie, które wskazywało, że niewłaściwa suplementacja wapnia może szkodzić. Naukowcy już wcześniej zaobserwowali, że nadużywanie tego pierwiastka może zwiększać ryzyko demencji i chorób serca.

2. Wapń – ważna jest jego postać

Statystyki wskazują, że lubimy sięgać po suplementy – niestety najczęściej nie sprawdzając nawet, co kryje się w składzie kolorowych pigułek dostępnych bez recepty.

A jest to istotne – także w odniesieniu do wapnia. Eksperci apelują, by sprawdzić, na jaką postać tego pierwiastka się decydujemy. Najmniej korzystny będzie węglan wapnia – zwłaszcza jeśli nie zażywamy go w towarzystwie witaminy D.

Wapń w formie węglanu zawarty jest m.in. w muszlach skorupiaków czy skorupkach jaj. Stosowany jest w łagodzeniu dolegliwości związanych ze zgagą i niestrawnością – może zobojętniać kwasy żołądkowe. Jednak zażywanie go po to, by poprawić funkcjonowanie układu kostnego, nie ma sensu.

O wiele lepiej przyswajalny jest cytrynian wapnia i tej postaci pierwiastka powinniśmy szukać go w suplementach diety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze