Trwa ładowanie...

Wiele osób ma alergię na wino i nawet o tym nie wie

Avatar placeholder
19.04.2019 11:16
Wiele osób ma alergię na wino i nawet o tym nie wie
Wiele osób ma alergię na wino i nawet o tym nie wie (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Uwaga miłośnicy wina: najnowsze badania pokazują, że zaskakująco duża liczba osób jest uczulona na czerwony napój i nie ma o tym pojęcia.

Naukowcy z Johannes Gutenberg University przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców zachodnich Niemiec, w regionie, gdzie produkuje się wino. Wśród około 950 respondentów prawie 25 proc. zgłosiło łagodne objawy nietolerancji alkoholowej – oznaki, które często są przypisywane innym problemom.

Najczęstszymi symptomami są wypieki, swędzenie, zatkany nos oraz przyspieszone bicie serca. Zła wiadomość dla pań: kobiety są dwa razy bardziej narażone na alergie spowodowane winem niż mężczyźni.

Wino zawiera białka z winogron, bakterie i drożdże oraz siarczyny i inne związki organiczne. Każdy z tych związków może spowodować reakcję zbliżoną do alergicznej. Jednak to czerwone wino najczęściej powoduje niefortunną reakcję, a dokładniej specyficzny typ alergenu LTP, który znajduje się w skórkach winogron (białe wino fermentuje się bez skórek).

Zobacz film: "5 powodów, dla których warto pić czerwone wino"

Czy jesteś uczulony na wino? Jeśli typowa lampka wina oznacza dla ciebie wypieki, zatkany nos, biegunkę lub inne poważniejsze reakcje, jak wymioty, opuchnięte usta czy gardło, odpowiedź jest raczej twierdząca.

Z drugiej strony możesz też cierpieć na bardziej ogólną nietolerancję alkoholową.

Alkohol sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, co sprawia z kolei, że skóra w przypadku niektórych osób staje się zaczerwieniona. Jeśli to jedyny objaw, organizm może reagować na etanol obecny w każdym napoju alkoholowym, nie tylko w winie.

Jak postępować w takich sytuacjach? Jeżeli objawy są łagodne, nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak czerwone wino sprawia, że pojawiają się symptomy alergii, warto wypróbować białe wino.

Podobnie jest w przypadku piwa i mocniejszych trunków – jeśli na jeden rodzaj reagujemy źle, warto wypróbować inny. Oczywiście, kiedy objawy są poważniejsze, najlepiej w ogóle zrezygnować nawet z ulubionego alkoholu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

To może cię zainteresować:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze