Przejdź na WP

Wilcza jagoda - charakterystyka, zatrucie, zastosowanie, zbiór

Wilcza jagoda to trujaca roślina, którą można spotkać w lasach w Polsce. Wilcza jagoda jest stosowana w przemyśle kosmtycznym oraz przemyśle farmaceutycznym. Jakie są objawy zatrucia wilczą jagodą? Jakie jest jej zastosowanie? Czy można przygotować ją samodzielnie?

Zobacz film: "Te zioła wspomogą pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego"

spis treści

1. Wilcza jagoda – charakterystyka

Wilcza jagoda jest niewysokim krzewem. Owoce wilczej jagody mają barwę ciemnofioletową i są wielkości wiśni. Wszystkie części wilczej jagody są trujące. Najwięcej substancji trujących znajduje się w owocach oraz w korzeniach. Inne nazwy wilczej jagody to: wilcza wiśnia, pokrzyk, psinka, leśna tabaka, szatańskie ziele oraz belladonna.

Wilcza jagoda występuje w Europie, Afryce Północnej i Azji zachodniej. Wilcza jagoda jest trująca. W Polsce jest rośliną uprawną i dziczejącą. Wilcza jagoda jest objęta ochroną. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

2. Wilcza jagoda – zatrucie

Zatrucie wilczą jagodą występuje po zjedzeniu owoców. Dużo toksyn zawierają również liście wilczej jagody, które są spożywane przez osoby spożywające narkotyki – roślina ma właściwości psychotyczne. Głównym składnikiem liści i owoców jest atropina. Posiada ona silne właściwości trujące. Śmiertelna dawka wilczej jagody dla osoby dorosłej to 15-20 jagód.

5 najbardziej zabójczych roślin występujących w Polsce
5 najbardziej zabójczych roślin występujących w Polsce [6 zdjęć]

Zabójcze rośliny bardzo często wyglądają niepozornie. Specjalnie nie wyróżniają sie na tle innych tradycyjnie...

zobacz galerię

Objawy zatrucia wilczą jagodą to:

Zawartość atropiny w wilczych jagodach jest na tyle wysokie, że może być niebezpieczna dla zdrowia. Stężenie atropiny w wilczej jagodzie może powodować blokadę mięśni gładkich całego organizmu, porażenia układu nerwowego, zaburzenia widzenia na nawet śpiączkę.

3. Wilcza jagoda – zastosowanie

Pomimo swoich właściwości trujących, wilcza jagoda jest stosowana jako dodatek do leków. Ze względu na zawartość atropiny stosuje się ją w kosmetologii oraz w przemyśle farmaceutycznym.

Wyciągi z wilczej jagody stosuje się w syropach na kaszel oraz kroplach stosowanych przed badaniem okulistycznym, które pozwalają na rozszerzenie źrenic. Jest stosowana w produkcji preparatów do znieczuleń miejscowych.

Wilcza jagoda znajduje się także w mieszankach ziołowych stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Wilcza jagoda łagodzi drgania mięśni i niweluje sztywność. Poprawia mowę oraz wspomaga myślenie.

Wilczą jagodę stosuje się do przygotowywania preparatów do leczenia napięciowego bólu głowy oraz leczenia przewlekłej migreny. Flawony i flawonoidy pochodzące z wilczej jagody mają działanie antyoksydacyjne i są stosowane w profilaktyce nowotworowej.

Zobacz także:

4. Wilcza jagoda – zbiór

Ze względu na silne właściwości trujące wilczej jagody warto zakupić odpowiednią mieszankę w sklepie zielarskim. Natomiast jeżeli sami chcemy przygotować preparaty z wilczej jagody to liście pokrzyku suszy się latem w ciepłym, przewiewnym zacienionym miejscu. Następnie przygotowuje się napar.

Innym sposobem jest przygotowanie roztworu na bazie soku z liści i alkoholu. Można z niego przygotować lek na katar, zmiany grzybicze, czyraki. Taką miksturę można stosować także na zapalenie nerek. Kiedyś roztwór był stosowany w celu łagodzenia bólu przy ząbkowaniu, ale obecnie nie stosuje się już takich praktyk.

Jeżeli samodzielnie zamierzamy przygotować wilczą jagodę do celów leczniczych to pamiętajmy, że jest ona objęta ochroną i można ją uzyskać tylko z plantacji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy