Trwa ładowanie...

Wilcza jagoda - charakterystyka, zatrucie, zastosowanie, zbiór

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 06.04.2021 19:07
Wilcza jagoda - charakterystyka, zatrucie, zastosowanie, zbiór
Wilcza jagoda - charakterystyka, zatrucie, zastosowanie, zbiór

Wilcza jagoda to trujaca roślina, którą można spotkać w lasach w Polsce. Wilcza jagoda jest stosowana w przemyśle kosmtycznym oraz przemyśle farmaceutycznym. Jakie są objawy zatrucia wilczą jagodą? Jakie jest jej zastosowanie? Czy można przygotować ją samodzielnie?

spis treści

1. Co to jest wilcza jagoda

Wilcza jagoda jest niewysokim krzewem. Owoce wilczej jagody mają barwę ciemnofioletową i są wielkości wiśni. Wszystkie części wilczej jagody są trujące. Najwięcej substancji trujących znajduje się w owocach oraz w korzeniach. Inne nazwy wilczej jagody to: wilcza wiśnia, pokrzyk, psinka, leśna tabaka, szatańskie ziele oraz belladonna.

Wilcza jagoda występuje w Europie, Afryce Północnej i Azji zachodniej. Wilcza jagoda jest trująca. W Polsce jest rośliną uprawną i dziczejącą. Wilcza jagoda jest objęta ochroną. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

2. Zatrucie wilczą jagodą

Zobacz film: "Te zioła wspomogą pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego"

Zatrucie wilczą jagodą występuje po zjedzeniu owoców. Dużo toksyn zawierają również liście wilczej jagody, które są spożywane przez osoby spożywające narkotyki – roślina ma właściwości psychotyczne. Głównym składnikiem liści i owoców jest atropina. Posiada ona silne właściwości trujące. Śmiertelna dawka wilczej jagody dla osoby dorosłej to 15-20 jagód.

5 najbardziej zabójczych roślin występujących w Polsce
5 najbardziej zabójczych roślin występujących w Polsce [6 zdjęć]

Zabójcze rośliny bardzo często wyglądają niepozornie. Specjalnie nie wyróżniają sie na tle innych tradycyjnie

zobacz galerię

Objawy zatrucia wilczą jagodą to:

  • wysoka gorączka
  • nudności i wymioty
  • rozszerzone źrenice
  • zaburzenia wzroku
  • zaburzenia słuchu
  • pobudzenie
  • gadatliwość
  • uczucie suchości w jamie ustnej
  • zaburzenia świadomości
  • drgawki
  • problemy z oddychaniem
  • halucynacje

Zawartość atropiny w wilczych jagodach jest na tyle wysokie, że może być niebezpieczna dla zdrowia. Stężenie atropiny w wilczej jagodzie może powodować blokadę mięśni gładkich całego organizmu, porażenia układu nerwowego, zaburzenia widzenia na nawet śpiączkę.

3. Trujący dodatek do leków

Pomimo swoich właściwości trujących, wilcza jagoda jest stosowana jako dodatek do leków. Ze względu na zawartość atropiny stosuje się ją w kosmetologii oraz w przemyśle farmaceutycznym.

Wyciągi z wilczej jagody stosuje się w syropach na kaszel oraz kroplach stosowanych przed badaniem okulistycznym, które pozwalają na rozszerzenie źrenic. Jest stosowana w produkcji preparatów do znieczuleń miejscowych.

Wilcza jagoda znajduje się także w mieszankach ziołowych stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Wilcza jagoda łagodzi drgania mięśni i niweluje sztywność. Poprawia mowę oraz wspomaga myślenie.

Wilczą jagodę stosuje się do przygotowywania preparatów do leczenia napięciowego bólu głowy oraz leczenia przewlekłej migreny. Flawony i flawonoidy pochodzące z wilczej jagody mają działanie antyoksydacyjne i są stosowane w profilaktyce nowotworowe.

4. Preparaty z wilczej jagody

Ze względu na silne właściwości trujące wilczej jagody warto zakupić odpowiednią mieszankę w sklepie zielarskim. Natomiast jeżeli sami chcemy przygotować preparaty z wilczej jagody to liście pokrzyku suszy się latem w ciepłym, przewiewnym zacienionym miejscu. Następnie przygotowuje się napar.

Innym sposobem jest przygotowanie roztworu na bazie soku z liści i alkoholu. Można z niego przygotować lek na katar, zmiany grzybicze, czyraki. Taką miksturę można stosować także na zapalenie nerek. Kiedyś roztwór był stosowany w celu łagodzenia bólu przy ząbkowaniu, ale obecnie nie stosuje się już takich praktyk.

Jeżeli samodzielnie zamierzamy przygotować wilczą jagodę do celów leczniczych to pamiętajmy, że jest ona objęta ochroną i można ją uzyskać tylko z plantacji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze