Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: AIDS Czytaj więcej >

Wirus Zachodniego Nilu szaleje w Grecji. Ostrzeżenie dla turystów

Turyści udający się do Grecji muszą uważać. W tym kraju, tak jak w poprzednich latach, istnieje ryzyko zarażenia się gorączką Zachodniego Nilu. To wirus przenoszony przez komary. Może być śmiertelny.

Zobacz film: "Kogo atakują komary? 5 nietypowych zależności"

1. Gorączka Zachodniego Nilu w Grecji

Gorączka Zachodniego Nilu od kilku lat pojawia się na terenie Grecji. W samym 2018 roku z powodu tej choroby zmarło 50 osób. Z tego względu władze ostrzegają mieszkańców i turystów przed ukąszeniami komarów. To właśnie one są nosicielami wirusa.

Według szacunków 80 proc. zakażeń przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach mogą pojawić się takie symptomy, jak zmęczenie, osłabienie mięśni, bóle głowy i kłopoty z koncentracją, wysypka grudkowa.

Jeśli choroba ma postać ciężką, dochodzi do zapalenia opon mózgowych lub mózgowo-rdzeniowych, zaburzenia świadomości i drgawek. Ciężka postać choroby częściej ujawnia się u mężczyzn i osób w starszym wieku. Jak chronić się przed chorobą?

2. Zalecenia dla turystów podróżujących do Grecji

Zanim wybierzecie się na wycieczkę do Grecji, warto się do tego przygotować. Do torby podróżnej oprócz bikini i klapek włóżcie też preparaty odstraszające komary. Jak w przypadku innych chorób przenoszonych przez te owady, GIS rekomenduje stosowanie repelentów zawierających takie substancje, jak DEET, ikarydyna/pikarydyna itp.

Zobacz też: Czy środki odstraszające komary są bezpieczne? Eksperci rozwiewają wątpliwości

Ponadto zalecane jest noszenie odpowiedniego ubioru. Wybierajmy jasne stroje, zakrywające ciało. Używajmy też moskitier. Na szczęście są one już standardem w większości hoteli. Unikajmy też przebywania na świeżym powietrzu w okresie, kiedy komary są najbardziej aktywne.

Jeśli po powrocie z wakacji zauważymy niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem i poinformować go o odbytej podróży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza