Wizyta u okulisty - przebieg wizyty, badanie okulistyczne
Wizyta u okulisty – zastanawiamy się, jak powinna wyglądać i jakie badania będą wykonywane. Czy lekarz będzie badał nasz wzrok tylko z pomocą tablic okulistycznych? A może wykona komputerowe badanie wzroku, które jest znacznie dokładniejsze niż to tradycyjne? Badanie okulistyczne lekarz powinien rozpocząć od wywiadu. Dopiero później przechodzi się do poszczególnych badań specjalistycznych.
1. Przebieg wizyty u okulisty
Wywiad z pacjentam to pierwszy element badania okulistycznego. W czasie rozmowy lekarz zbiera dane na tematu: rodzaju i czasu trwania dolegliwości pacjenta, stanu jego oczu, przebytych i obecnych chorób, wieku, rodzaju wykonywanej pracy, diety, stylu życia, stosowanych leków czy używek.
Po uzyskaniu informacji o dolegliwościach ze strony oczu lekarz powinien przejść do badania ostrości wzroku pacjenta. Jest to podstawowy test czynnościowy oka. Zaleca się badanie ostrości wzroku w czasie każdej wizyty u okulisty. W trakcie badania ocenia się ostrość wzroku do bliży (do patrzenia z odległości wynoszącej ok. 30-40 cm) oraz ostrość wzroku do dali (do patrzenia na znaczną odległość).
Podczas badania ostrości wzroku do dali pacjent odczytuje znaki testowe (cyfry, litery lub znaki graficzne) znajdujące się na tablicach Snellena. Są to tablice okulistyczne, na których wydrukowane są znaki w dziesięciu rzędach. Znaki testowe są większe na górnych rzędach i maleją z każdym kolejnym rzędem. Ostrość wzroku ocenia się osobno w każdym oku. Prawidłowy wynik badania to ostrość wzroku wynosząca 1,0. Taki wynik oznacza, że dany pacjent potrafi bezbłędnie przeczytać znaki z wszystkich dziesięciu rzędów, znajdując się 5 metrów od tablicy Snellena.
W trakcie badania ostrości wzroku do bliży pacjent odczytuje standardyzowany tekst z tablic okulistycznych przeznaczonych do tego badania. Prawidłowy wynik badania ostrości wzroku do bliży uzyskuje się, gdy pacjent jest w stanie odczytać najmniejsze litery każdym okiem z osobna.
Kiedy pacjent ma obniżoną ostrość wzroku, okulista powinien zastosować okulary korekcyjne. Okularowa korekcja wzroku pozwala ocenić, czy słaba ostrość widzenia jest spowodowana nieskorygowaną wadą wzroku czy inną patologią oka. To badanie wzroku nie może jeszcze posłużyć do przepisania recepty na okulary. Jest ono jedynie wskazówką dla okulisty w doborze właściwych szkieł okularowych. Potrzebne są jednak dodatkowe badania wzroku.
2. Badania okulistyczne
Badanie okulistyczne powinno także obejmować zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. To badanie wzroku można przeprowadzić za pomocą bezkontaktowych aparatów zwanych tonometrami lub po znieczuleniu kroplowym oka z użyciem lampy szczelinowej. Prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe nie powinno przekraczać około 20 mmHg.
Oprócz oceny ostrości wzroku i ciśnienia wewnątrzgałkowego wizyta u okulisty powinna obejmować dokładne badanie oczu. W pierwszej kolejności określa się osadzenie, ustawienie i ruchomość gałek ocznych. To badanie okulistyczne pozwala wykryć takie schorzenia, jak wytrzeszcz, zez, zaburzenia ruchomości oka.
Następnie lekarz powinien przejść do badania poszczególnych elementów oka: źrenic, rogówki, soczewki, tęczówki oraz dna oka. Do szczegółowego badania oka wykorzystuje się zwykle lampę szczelinową, która pozwala ocenić struktury oka w powiększeniu. Przy badaniu dna oka dodatkowo stosuje się soczewki powiększające, umieszczane przed badanym okiem.
Wizyta u okulisty powinna zakończyć się stwierdzeniem lub wykluczeniem ewentualnych patologii czy chorób oczu. Jeśli z naszym wzrokiem jest coś nie tak, lekarz może skierować na dodatkowe badania wzroku, takie jak: USG gałki ocznej, badanie pola widzenia czy angiografię fluoresceinową.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.