Przejdź na WP

Jemioła - symbol świąt, wpływ na zdrowie, jak przyjmować, skutki uboczne

Jemioła kojarzy się z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Pocałunek pod gałązką tej rośliny ma podobno przynosić szczęście w miłości, ale czy wiedziałeś, że jemioła ma działanie lecznicze?

Zobacz film: "Wykorzystaj zioła w kuchni"

spis treści

1. Jemioła - symbol świąt

Zielony krzew w kształcie kuli jest półpasożytem, który żeruje na drzewach. Obecnie jemioła jest jednym z symboli Bożego Narodzenia. Według tradycji zakochani powinni pocałować się pod gałązką jemioły w czasie świąt. Ma to przynieść szczęście w miłości oraz zapewnić płodność.

2. Jemioła - wpływ na zdrowie

Ziele jemioły od dawna było używane w medycynie naturalnej. Uważa się, że roślina ta dobrze oddziałuje na układ krążenia. Obniża poziom ciśnienia krwi, rozszerza naczynia krwionośne i pozytywnie wpływa na stan serca.

Preparaty z wyciągiem z jemioły stosowane są w leczeniu chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy schorzenia serca.

Zioła, które korzystnie działają na serce
Zioła, które korzystnie działają na serce [6 zdjęć]

Rocznie 7 mln ludzi na świecie umiera na atak serca. Choroby układu krążenia stanowią dzisiaj ogromny...

zobacz galerię

Jemioła wzmacnia układ odpornościowy człowieka, a także niszczy komórki nowotworowe. Wciąż prowadzone są badania, które mają potwierdzić skuteczność tej rośliny w terapii antyrakowej.

Poza tym jemioła działa moczopędnie, wykazuje właściwości uspokajające i może być stosowana w celu złagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą. Czasami bywa używana przy zaburzeniach miesiączkowania oraz krwotokach z nosa.

Jemioła kojarzy się z okresem Świąt Bożego Narodzenia, ale także wykazuje właściwości prozdrowotne
Jemioła kojarzy się z okresem Świąt Bożego Narodzenia, ale także wykazuje właściwości prozdrowotne (Zdjęcie jemioły / Shutterstock)

3. Jemioła - jak przyjmować?

Jemioła jest składnikiem wielu leków, ale możemy również sami przygotować lekarstwa z tej rośliny w domowym zaciszu. Potrzebne będą liście i łodygi jemioły bez owoców. Zbieramy je między grudniem a marcem. Liście i łodyżki należy ususzyć, a następnie używać ich do przygotowania leczniczych naparów z jemioły.

Przeczytaj koniecznie

4. Jemioła - skutki uboczne

Chociaż jemioła wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, należy uważać z jej przyjmowaniem. Jest to roślina trująca, której przedawkowanie może mieć nieprzyjemne skutki uboczne. Działania niepożądane nadmiaru jemioły to przede wszystkim wymioty, biegunki i drgawki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Ważne tematy