Trwa ładowanie...

Jemioła to nie tylko symbol świąt. Wykorzystanie jemioły dla zdrowia i urody

Jemioła kojarzy się z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Pocałunek pod gałązką tej rośliny ma podobno przynosić szczęście w miłości. To jednak nie jedyna jej zaleta. Okazuje się, że ten niepozorny półpasożyt wykazuje szereg właściwości zdrowotnych i nie jest wyłącznie symbolem świąt.

spis treści

1. Jemioła a Boże Narodzenie

Zielony krzew w kształcie kuli jest półpasożytem, który żeruje na drzewach. Obecnie jemioła jest jednym z symboli Bożego Narodzenia. Zawiesza się ją w domu już na początku grudnia, razem ze wszystkimi ozdobami. W niektórych domach wisi tuż nad drzwiami, część osób znajduje na nią wiele innych miejsc. Według tradycji zakochani powinni pocałować się pod gałązką jemioły w czasie świąt. Ma to przynieść szczęście w miłości oraz zapewnić płodność.

Zobacz film: "Cynamon może zaszkodzić"

2. Wpływ jemioły na zdrowie

Ziele jemioły od dawna było używane w medycynie naturalnej. Wykazuje szereg zdrowotnych właściwości, z których warto korzystać - nie tylko w okresie świąt.

Uważa się, że roślina ta dobrze oddziałuje na układ krążenia. Obniża ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne i pozytywnie wpływa na kondycję serca.

Preparaty z wyciągiem z jemioły stosowane są w leczeniu chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy schorzenia serca.

Zioła, które korzystnie działają na serce
Zioła, które korzystnie działają na serce [6 zdjęć]

Rocznie 7 mln ludzi na świecie umiera na atak serca. Choroby układu krążenia stanowią dzisiaj ogromny

zobacz galerię

Jemioła wzmacnia także układ odpornościowy człowieka, dodatkowo potrafi niszczyć komórki nowotworowe. Wciąż prowadzone są badania, które mają potwierdzić skuteczność tej rośliny w terapii antyrakowej.

Poza tym jemioła działa moczopędnie, wykazuje właściwości uspokajające i może być stosowana w celu złagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą.

Czasami bywa używana przy zaburzeniach miesiączkowania oraz krwotokach z nosa.

3. Jak stosować jemiołę

Jemioła jest składnikiem wielu leków, ale możemy również sami przygotować lekarstwa z tej rośliny w domowym zaciszu. Potrzebne będą liście i łodygi jemioły bez owoców. Zbieramy je między grudniem a marcem. Liście i łodyżki należy ususzyć, a następnie używać ich do przygotowania leczniczych naparów.

Przeczytaj koniecznie

4. Skutki uboczne stosowania jemioły

Chociaż jemioła wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, należy uważać z jej przyjmowaniem. Jest to roślina trująca, której przedawkowanie może mieć nieprzyjemne skutki uboczne.

Działania niepożądane nadmiaru jemioły to przede wszystkim wymioty, biegunki i drgawki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza