Jemioła to nie tylko symbol świąt. Wykorzystanie jemioły dla zdrowia i urody
Jemioła kojarzy się z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Pocałunek pod gałązką tej rośliny ma podobno przynosić szczęście w miłości. To jednak nie jedyna jej zaleta. Okazuje się, że ten niepozorny półpasożyt wykazuje szereg właściwości zdrowotnych i nie jest wyłącznie symbolem świąt.
1. Jemioła a Boże Narodzenie
Zielony krzew w kształcie kuli jest półpasożytem, który żeruje na drzewach. Obecnie jemioła jest jednym z symboli Bożego Narodzenia. Zawiesza się ją w domu już na początku grudnia, razem ze wszystkimi ozdobami. W niektórych domach wisi tuż nad drzwiami, część osób znajduje na nią wiele innych miejsc. Według tradycji zakochani powinni pocałować się pod gałązką jemioły w czasie świąt. Ma to przynieść szczęście w miłości oraz zapewnić płodność.
2. Wpływ jemioły na zdrowie
Ziele jemioły od dawna było używane w medycynie naturalnej. Wykazuje szereg zdrowotnych właściwości, z których warto korzystać - nie tylko w okresie świąt.
Uważa się, że roślina ta dobrze oddziałuje na układ krążenia. Obniża ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne i pozytywnie wpływa na kondycję serca.
Preparaty z wyciągiem z jemioły stosowane są w leczeniu chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy schorzenia serca.
Jemioła wzmacnia także układ odpornościowy człowieka, dodatkowo potrafi niszczyć komórki nowotworowe. Wciąż prowadzone są badania, które mają potwierdzić skuteczność tej rośliny w terapii antyrakowej.
Poza tym jemioła działa moczopędnie, wykazuje właściwości uspokajające i może być stosowana w celu złagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą.
Czasami bywa używana przy zaburzeniach miesiączkowania oraz krwotokach z nosa.
3. Jak stosować jemiołę
Jemioła jest składnikiem wielu leków, ale możemy również sami przygotować lekarstwa z tej rośliny w domowym zaciszu. Potrzebne będą liście i łodygi jemioły bez owoców. Zbieramy je między grudniem a marcem. Liście i łodyżki należy ususzyć, a następnie używać ich do przygotowania leczniczych naparów.
Przeczytaj koniecznie
- Kupiłeś już prezenty? Poznaj najbardziej trendy zabawki tego roku
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?
- Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało
4. Skutki uboczne stosowania jemioły
Chociaż jemioła wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, należy uważać z jej przyjmowaniem. Jest to roślina trująca, której przedawkowanie może mieć nieprzyjemne skutki uboczne.
Działania niepożądane nadmiaru jemioły to przede wszystkim wymioty, biegunki i drgawki.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.