Włośnica - przyczyny, objawy, leczenie

Włośnica to odzwierzęca choroba wywoływana przez małego nicienia, włośnia krętego (Trichinella spiralis). Pasożyt ten jest gatunkiem kosmopolitycznym, tak więc włośnica rozpowszechniona jest na całym świecie. W Europie największą zachorowalność odnotowuje się na Litwie, Ukrainie, w niektórych regionach Rosji, w Rumunii i na Węgrzech. W Polsce włośnica jest dość rzadką chorobą, jednakże odnotowuje się ok. 3 przypadków na 10 000 mieszkańców rocznie.

Włośnica - przyczyny

Włośniem krętym zarazić się można przez zjedzenie zarażonego mięsa świni domowej lub dzikiej, szczególnie po zbyt krótkim gotowaniu lub wędzeniu. Solenie, mrożenie czy krótkie wędzenie nie zabija pasożyta. Włośnica nie przenosi się jednak z człowieka na człowieka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W mięsie zwierząt zakażonych włosień występuje w postaci larw, które otoczone są torebką łącznotkankową i zwijają się w charakterystyczną spiralkę (stąd nazwa pasożyta). Spożyte larwy uwalniają się ze swoich torebek, wnikają pod nabłonek jelit i po 3 dniach rozwijają się w postacie dorosłe. Te z kolei kopulują i ok. 4 dnia od zakażenia samica rodzi ok. 1,5 tysiąca żywych larw. Larwy przenikają przez ścianę jelita i wraz z krwią wędrują do różnych narządów i tkanek. Mogą one przeżyć tylko w mięśniach poprzecznie prążkowanych. Najczęściej lokalizują się w mięśniach poruszających gałką oczną, w mięśniach języka, w przeponie czy mięśniach międzyżebrowych. Tu też, podobnie jak w ciele zwierząt, wnikają do pojedynczych komórek mięśniowych, zwijają się w spiralkę, a po około miesiącu otaczane są przez torebkę łącznotkankową. W takiej postaci mogą przetrwać długie, długie lata, czekając na zjedzenie, a tym samym zarażenie kolejnego żywiciela (co, rzecz jasna, nie następuje).

Larwy włośnia - zdjęcia

Larwy włośnia atakujące komórki odżywcze mięśni poprzecznie prążkowanych.

Włośnica - objawy

Okres, w którym połknięte larwy uwalniają się ze swoich torebek w jelicie, zazwyczaj pozostaje bezobjawowy. U niektórych osób mogą jednak pojawiać się bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Charakterystyczne objawy włośnicy przypadają na okres wędrówki larw wraz z krwią i wnikania do mięśni. Należą do nich:

 • złe samopoczucie, uczucie osłabienia,
 • bardzo wysoka gorączka, sięgająca nawet 40ºC i towarzyszące jej dreszcze,
 • bóle mięśniowe,
 • obrzęki, zwłaszcza wokół oczu,
 • niekiedy mogą też występować reakcje alergiczne na obecność pasożyta, pod postacią wysypek czy zaczerwienienia twarzy,
 • w związku z rozwojem zapalenia naczyń mogą pojawiać się charakterystyczne drzazgowate wybroczyny pod paznokciami,
 • w zależności od lokalizacji pasożytów mogą pojawiać się trudności w otwieraniu powiek, oddychaniu, mówieniu czy chodzeniu, a nawet zapalenie mięśnia sercowego,
 • pasożyty, wędrując z krwią do mózgu, mogą stać się materiałem zatorowym, prowadząc do udaru niedokrwiennego i związanych z nim konsekwencji.

Zachorowania na włośnicę mogą przybierać charakter zbiorowy - chorują całe rodziny spożywające zakażone mięso.

Włośnica - leczenie

Celem leczenia włośnicy jest zredukowanie do minimum ilości żywych pasożytów pozostających w mięśniach. Stosuje się w tym celu leki przeciwpasożytnicze, np. tiabendazol. W razie nasilonej gorączki i bólów mięśniowych stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, a w przypadku nasilonych reakcji alergicznych - sterydy.

W celu uchronienia się przed zakażeniem włośniem krętym należy kupować mięso tylko i wyłącznie ze źródeł, w których zapewniona jest kontrola weterynaryjna. Bezpiecznie jest zaopatrywać się w mięso w masarniach, mniej bezpiecznie - na bazarach. Poza tym lepiej w ogóle unikać spożywania surowego mięsa, np. w postaci tatara, zwłaszcza tego z niepewnych źródeł.

Ewelina Rogowska, 11 miesięcy temu

Bibliografia

 • Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9
 • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0
 • Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zakażenia i zarażenia człowieka. Epidemiologia, zapobieganie i zwalczanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-2568-0
 • Boroń-Kaczmarska A. Choroby zakaźne w zarysie, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2004, ISBN 83-89318-35-0

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Komentarze (4)
~masa
~masa ponad rok temu

Drogie Panie, materiały na których się opieracie w tym artykule są dawno nieaktualne. Jedyne co Was broni, to Wasz młody wiek. Proponuję ponownie zweryfikować swoją wiedzę, szczególnie pod kątem mrożenia! W Polsce umieralność na włośnicę rośnie z roku na rok i jest poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa a jakość sprzedawanego mięsa z roku na rok spada. W Polsce lekarze całkowicie zaniedbali temat obecności pasożytów - nie ma też badań. Natomiast to kotom i psom zaleca się regularne odrobaczanie! Wygląda na to, że weterynarze lepiej dbają o zwierzęta niż lekarze o ludzi.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Włośnica - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Włośnica - przyczyny, objawy, leczenie
Włośnica - przyczyny, objawy, leczenie

Larwy włośnia - zdjęcia

Larwy włośnia - zdjęcia

Larwy włośnia atakujące komórki odżywcze mięśni poprzecznie prążkowanych.

Nieprzyjemny zapach z ust - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, jak dbać o higienę jamy ustnej

Szczoteczka do mycia języka

Szczoteczka do mycia języka

Cuchnięcie z ust jest tylko objawem - w takim przypadku obowiązuje leczenie przyczynowe, ponieważ likwidacja pierwotnej przyczyny prowadzi do ustąpienia objawu.

Listerioza - przyczyny, objawy, leczenie

Listeriosis

Listeriosis

Listeria monocytogenes wywołuje chorobę odzwierzęcą listerisis.

Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

Nerw trójdzielny - budowa

Nerw trójdzielny - budowa

Objawy to bóle w chorobowej części twarzy.

Endometrioza - definicja, przyczyny, klasyfikacja, objawy, diagnostyka

Tydzień Świadomości Endometriozy

Tydzień Świadomości Endometriozy

Endometrioza to powszechna choroba kobieca, która może powodować niepłodność.

Torbiel włosowa - przyczyny, objawy, leczenie

Torbiel włosowa

Torbiel włosowa

Torbiel pinoidalna ma postać pęcherza znajdującego się w okolicy kości ogonowej.

Oczopląs - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie

Oczopląs - zdjęcia

Oczopląs - zdjęcia

Oczopląs polega na drganiu gałek ocznych.