Woda destylowana - zalety i wady, zastosowanie, cena
Woda destylowana to płyn pozbawiony większości zanieczyszczeń, zapachu, smaku, ale także składników mineralnych. Woda destylowana ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, medycynie, przemyśle, a także w domowym zaciszu. Co warto wiedzieć o wodzie destylowanej?
1. Czym jest woda destylowana?
Woda destylowana to woda oczyszczona ze wszystkich zanieczyszczeń i bakterii, ale również minerałów. Płyn ten jest znany od wielu lat, wspominał o niej już Arystoteles, a w Chinach była ona niezbędna podczas produkcji napoju ryżowego.
Proces destylacji polega na pozbyciu się zanieczyszczeń lotnych razem z parą wodną, co staje się możliwe po podgrzaniu wody w aparaturze ze szkła lub stali nierdzewnej. Następnie para wodna skrapla się w chłodnicy i gromadzi się w kolbie odbierającej.
Ciecz w czasie destylacji traci większość zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych, a także wiele wartościowych minerałów, takich jak wapń, magnez czy potas.
2. Zalety i wody wody destylowanej
Woda destylowana jest bezwonna i nie różni się wyglądem od tej znanej ze sklepowych półek czy z kranu. Ma jednak zdecydowanie inny smak - mdły i trudny do opisania słowami.
Woda destylowana nadaje się do picia, ale nie należy robić tego zbyt często. Jest to płyn zbyt ubogi dla naszego organizmu, nie posiada żadnych substancji odżywczych i może spowodować osłabienie organizmu, pogorszenie wyglądu skóry, włosów i paznokci.
Picie tego płynu jest uzasadnione w sytuacji, gdy brakuje innego rodzaju wody. Istnieje opinia, że ciecz poddana destylacji wypłukuje sole mineralne z organizmu, ale nie jest to prawda. Woda jest dość neutralna dla organizmu, nie zawiera osadu, chloru ani innych szkodliwych substancji.
Wadą wody destylowanej jest również jej kwasowe pH (ok. 7). Regularne spożywanie tego płynu może spowodować zakwaszenie organizmu i zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej.
3. Zastosowanie wody destylowanej
Woda destylowana ma dość szerokie zastosowanie, jest używana jako rozcieńczalnik elektrolitu w akumulatorach czy żelazkach parowych. Znajduje też zastosowanie podczas analizy chemicznej, w medycynie, a także do produkcji roztworów niezbędnych do zastrzyków, szczepionek czy kroplówek.
Woda destylowana przyda się również w domu, możemy wlać ją do akwarium, nawilżacza powietrza, piekarnika parowego czy czajnika. Ciecz po destylacji nawet wielokrotnie podgrzewana nie spowoduje osadzania się kamienia. Płyn ten nadaje się również do podlewania kwiatów doniczkowych czy wytwarzania domowych kosmetyków.
Za pomocą wody destylowanej jesteśmy w stanie stworzyć płyn chłodniczy, a także można ją wymieszać z płynem do spryskiwaczy. Ciecz ta przydaje się także w czasie mycia samochodu, znacznie sprawniej usuwa resztki brudu i detergentów.
Woda jest też wykorzystywana do produkcji leków i niektórych kosmetyków, a także do tworzenia odbitek zdjęć. Z jej udziałem możliwe jest wyprodukowanie kryształowych luster, bombek i innych wyrobów na bazie szkła.
Przydaje się też w ogrodnictwie, w laboratoriach i instalacjach wodnych. Wszechstronne zastosowanie wody destylowanej wynika głównie z tego, że płyn ten jest neutralny dla skóry, układu oddechowego czy pokarmowego.
Dodana do kosmetyków czy nawilżaczy powietrza nie spowoduje alergii ani problemów zdrowotnych. W innych branżach zastąpienie zwykłej wody płynem destylowanym znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się osadu.
4. Cena wody destylowanej
Woda destylowana nie jest zbyt droga, zwykle jej cena wynosi kilka lub kilkanaście złotych. Jest dostępna w większych supermarketach i na stacjach benzynowych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.