Wstrząs hipowolemiczny - przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Wstrząs hipowolemiczny to nagły kliniczny stan zagrożenia życia. Spada wówczas ciśnienie krwi i dochodzi do niedotlenienia narządów. Jak dochodzi do wstrząsu hipowolemicznego? Jak leczyć wstrząs hipowolemiczny?

Zobacz film: "Postępowanie z osobą nieprzytomną"

spis treści

1. Wstrząs hipowolemiczny – przyczyny

Wstrząs hipowolemiczny jest spowodowany obniżeniem objętości krwi w naszym organizmie. Jeżeli w jakiś sposób w naszym organizmie ubędzie 20 proc. krwi to dochodzi to stanu, który bezpośrednio zagraża naszemu życiu. Serce ma problem z pompowaniem zbyt małej ilości krwi i konieczna jest interwencja medyczna.

Przyczyny wstrząsu hipowolemicznego to utrata krwi wynikająca z krwotoku czy krwawienia lub utrata objętości osocza, które może być wynikiem urazu i ucieczki osocza poprzez ranę na powierzchni skóry. Do wstrząsu hipowolemicznego może doprowadzić także odwodnienie organizmu, utrata elektrolitów (biegunka, wymioty).

Do powodów wstrząsu hipowolemicznego można zaliczyć także wielomocz, nadmierne wydalanie sodu z organizmu, diureza osmotyczna, gorączka, wodobrzusze oraz zwiększona przepuszczalność naczyń we wstrząsie anafilaktycznym czy wstrząsie septycznym.

Model toksyny wywołującej wstrząs toksyczny
Model toksyny wywołującej wstrząs toksyczny

Wstrząs wywołany toksyną lub toksynami. Produkowane są przez gronkowca złocistego.

zobacz galerię

2. Wstrząs hipowolemiczny – objawy

Objawy wstrząsu hipowolemicznego zależą od przyczyny utraty krwi lub osocza. Na objawy wpływa także objętość utraconych płynów. Objawy wsztrząsu hipowolemicznego to m.in.:

Objawy jakie mogą towarzyszyć wstrząsowi hipowolemiczny jeżeli jest spowodowany przez krwotok to:

Zobacz też:

3. Wstrząs hipowolemiczny – pierwsza pomoc

Jeżeli zauważymy u osoby powyższe symptomy wstrząsu hipowolemicznego bezzwłocznie powinniśmy wezwać pomoc medyczną. Nie powinno się transportować samemu chorego. Nie powinniśmy także podawać żadnych leków i płynów. Jeżeli wstrząs jest spowodowany przez krwotok zewnętrzny należy go jak najszybciej zatamować.

Jeżeli chory traci przytomność należy go ułożyć w pozycji bezpiecznej i zabezpieczyć przed wychłodzeniem. Można do tego użyć koca, kurtki lub koca termicznego (koc ratunkowy), który powinien znaleźć się w każdej apteczce. Konieczne może być wykonanie resuscytacji.

Jeżeli choremu nie zostanie udzielona pomoc medyczna niestety dojdzie do zgonu. Zbyt duża utrata krwi może doprowadzić do udaru mózgu, uszkodzenia nerek, zawału serca czy gangreny kończyn.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy