Wstrząs hipowolemiczny - przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
Wstrząs hipowolemiczny to nagły kliniczny stan zagrożenia życia. Spada wówczas ciśnienie krwi i dochodzi do niedotlenienia narządów. Jak dochodzi do wstrząsu hipowolemicznego? Jak leczyć wstrząs hipowolemiczny?
Zobacz film: "Postępowanie z osobą nieprzytomną"
1. Co wywołuje wstrząs hipowolemiczny?
Wstrząs hipowolemiczny jest spowodowany obniżeniem objętości krwi w naszym organizmie. Jeżeli w jakiś sposób w naszym organizmie ubędzie 20 proc. krwi to dochodzi to stanu, który bezpośrednio zagraża naszemu życiu. Serce ma problem z pompowaniem zbyt małej ilości krwi i konieczna jest interwencja medyczna.
Przyczyny wstrząsu hipowolemicznego to utrata krwi wynikająca z krwotoku czy krwawienia lub utrata objętości osocza, które może być wynikiem urazu i ucieczki osocza poprzez ranę na powierzchni skóry. Do wstrząsu hipowolemicznego może doprowadzić także odwodnienie organizmu, utrata elektrolitów (biegunka, wymioty).
Do powodów wstrząsu hipowolemicznego można zaliczyć także wielomocz, nadmierne wydalanie sodu z organizmu, diureza osmotyczna, gorączka, wodobrzusze oraz zwiększona przepuszczalność naczyń we wstrząsie anafilaktycznym czy wstrząsie septycznym.
2. Jakie są objawy wstrząsu hipowolemicznego?
Objawy wstrząsu hipowolemicznego zależą od przyczyny utraty krwi lub osocza. Na objawy wpływa także objętość utraconych płynów. Objawy wsztrząsu hipowolemicznego to m.in.:
- osłabienie
- uczucie pragnienia
- bladość skóry
- splątanie
- lęk
- zmniejszone wydzielanie moczu
- zimna, wilgotna skóra
- tachykardia
- skurczowe ciśnienie tętnicze poniżej 90 mmHg
Objawy jakie mogą towarzyszyć wstrząsowi hipowolemiczny jeżeli jest spowodowany przez krwotok to:
- krew w kale
- krwiomocz
- ból brzucha
- krwawienie z pochwy
- wymiotowanie krwią
- obrzęk jamy brzusznej
- ból w klatce piersiowej
Zobacz też:
3. Pierwsza pomoc po wystapieniu objawów wstrząsu
Jeżeli zauważymy u osoby powyższe symptomy wstrząsu hipowolemicznego bezzwłocznie powinniśmy wezwać pomoc medyczną. Nie powinno się transportować samemu chorego. Nie powinniśmy także podawać żadnych leków i płynów. Jeżeli wstrząs jest spowodowany przez krwotok zewnętrzny należy go jak najszybciej zatamować.
Jeżeli chory traci przytomność należy go ułożyć w pozycji bezpiecznej i zabezpieczyć przed wychłodzeniem. Można do tego użyć koca, kurtki lub koca termicznego (koc ratunkowy), który powinien znaleźć się w każdej apteczce. Konieczne może być wykonanie resuscytacji.
Jeżeli choremu nie zostanie udzielona pomoc medyczna niestety dojdzie do zgonu. Zbyt duża utrata krwi może doprowadzić do udaru mózgu, uszkodzenia nerek, zawału serca czy gangreny kończyn.
Komentarze