Trwa ładowanie...

Wszczepienie rozrusznika w krótkim czasie po wymianie zastawki serca ma negatywny wpływ na jej pracę

Pacjenci, którzy przechodzą minimalnie inwazyjną operację wymiany zastawki serca, czasami doświadczają zaburzeń rytmu, które wymagają wszczepienia stałego rozrusznika. Jednak, gdy rozrusznik jest potrzebny zaraz po wymianie zastawki, pacjenci często mają gorsze wyniki niż ci, którzy nie potrzebują rozrusznika serca, wynika z badań opublikowanych w "JACC: Cardiovascular Interventions".

Badanie pokazuje, że zagrożenia są zarówno krótko-, jak i długoterminowe i obejmują dłuższy pobyt w szpitalu i na oddziale intensywnej opieki, jak również większe ryzyko śmierci.

"Podczas gdy rozrusznik serca **może i pomaga ratować życie, nasze badanie pokazuje, że gdy jest on umieszczony w miesiąc po wymianie zastawki serca**, może on być związany z pogorszonymi wynikami w porównaniu do tych pacjentów, którzy nie potrzebują rozrusznika serca" - powiedział Opeyemi Fadahunsi, lekarz medycyny na kardiologii na Uniwersytecie Dalhousie w Halifax w Nowej Szkocji. W czasie, gdy badanie zostało przeprowadzone, Fadahunsi pracował w Reading Health System w West Reading w Pensylwanii.

Rozrusznik serca może zaburzać pracę zastawki serca
Rozrusznik serca może zaburzać pracę zastawki serca (Shutterstock)

Przezskórna wymiana zastawki aortalnej jest stosunkowo nowym i minimalnie inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, który naprawia aortalną zastawkę serca bez potrzeby usuwania starej.

Ponadto skraca okres rekonwalescencji po zabiegu i eliminuje niektóre z zagrożeń związanych z wymianą zastawki na otwartym sercu. Jest zazwyczaj zalecana chorym, którzy nie są w stanie przejść tradycyjnej procedury na otwartym sercu, głównie są to ludzie w wieku 80-90 lat, którzy mają inne choroby, które uniemożliwiają wykonanie operacji na otwartym sercu.

Wykorzystując dane z Rejestru STS / ACC TVT, naukowcy przeanalizowali historię pacjentów poddawanych wymianie zastawki serca w Stanach Zjednoczonych w okresie od listopada 2011 do września 2014 roku, aby zobaczyć, jak wpłynęło na nich trwałe wszczepienie rozrusznika po wymianie zastawki.

ZOBACZ TAKŻE:

Spośród 9 785 badanych przypadków 651 osób potrzebowała stałego rozrusznika serca w ciągu 30 dni od procedury wymiany zastawki. Ci, którzy potrzebowali stałego rozrusznika serca, przebywali nieco dłużej w szpitalu oraz na oddziale intensywnej terapii.

Mieli także zwiększone ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu kolejnego roku. Ponadto, okazało się, że połączenie zgonu z jakiejkolwiek przyczyny lub hospitalizacji z niewydolnością serca została również zwiększona w ciągu kolejnego roku.

"Podczas gdy przezskórna wymiana zastawki to wielki postęp w zakresie opieki medycznej, kardiolodzy muszą lepiej zrozumieć jak zapobiec rozwojowi zaburzeń rytmu serca u pacjentów i dlaczego pacjenci, którzy potrzebują rozruszników w po wymianie zastawki mają gorsze wyniki" - powiedział Fadahunsi.

Choroby serca (prezentacja edukacyjna)
Choroby serca (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Jak pracuje serce? Serce, jak każdy inny mięsień, wymaga stałej dostawy krwi, tlenu i składników

zobacz galerię

"Odkryliśmy w naszym badaniu, że rozrusznik był bardziej potrzebny w niektórych typach zastawek i w przypadku zastawek o większych rozmiarach, stosowanych w leczeniu osób starszych, a także tych, które były bardziej chore".

W poprzedzającym publikację artykule wstępnym Marina Urena i Josep Rodés-Cabau, doktorzy nauk medycznych, powiedzieli, że odkrycia dostarczają nowych informacji na temat zagadkowych zaburzeń w funkcjonowaniu wymienionej zastawki.

W przypadku potwierdzenia tych wyników będzie to bodziec dla inżynierów, lekarzy i producentów tych urządzeń do jeszcze cięższej pracy, aby znaleźć sposób na zmniejszenie liczby rozruszników umieszczanych na stałe po wymianie zastawki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza