Śniło Ci się, że spadasz? Zobacz, co na ten temat mówią naukowcy
Sny od zawsze nas zadziwiały, a ich sens wydaje się prawie niemożliwy do odgadnięcia. Tymczasem eksperci z The American Psychoanalytic Association z okazji 116 rocznicy wydania "The Interpretation of Dreams" (polski tytuł: "Objaśnianie marzeń sennych") Zygmunta Freuda postanowili odpowiedzieć na pytanie: co oznaczają nasze najczęstsze sny?
Jeśli przyjrzymy się naszym snom, zauważymy, że są one zwykle podobne: spadanie, ucieczka (a dokładniej poczucie, że ktoś nas goni), spóźnienie do pracy. Podczas gdy te czynności mogłyby mieć pozytywne znaczenia, my często śnimy o nich w koszmarny lub w negatywny sposób.
Zgodnie z opiniami ekspertów możliwe jest, że te wszystkie straszne sny oznaczają to samo. Chociaż, gdy czytamy senniki, wydawać się może, że marzenia senne mają złożone znaczenia, to podstawowymi motywami są te związane z uczuciem niepokoju.
Zgodnie z opinią dr Prudence Gourguechon, psychoanalityka i wcześniejszej szefowej APSA, ich dokładne znaczenie można bardzo łatwo określić. Zanim rozpocznie się interpretację snu, należy jednak wiedzieć o kilku rzeczach.
Po pierwsze, odczytywanie snów wymaga skupienia uwagi na sobie i nie ma znaczenia, kto się w nich pojawia.
– Sny ilustrują to, co się dzieje tylko w twoim życiu_ – powiedziała Gourguechon. – Są one wizualnym obrazem wewnętrznego stanu osoby śniącej. Dlatego też, zanim napiszesz scenariusz na temat tego, kto spowodował twoje spóźnienie na zajęcia, zastanów się, co dla ciebie oznacza spóźnienie.
Po drugie, ich znaczenia powinny być odczytywane jak najprościej. Sen o byciu nagim w miejscu publicznym oznacza, że czujesz się emocjonalnie obnażony. Może jesteś blisko spróbowania czegoś nowego i boisz się, że ci się nie uda.
Z kolei sen o spadaniu może świadczyć o tym, że tracisz równowagę emocjonalną jako strach przed porażką lub początek depresji. Motywy występujące w snach nie będą oznaczały tego samego dla dwóch różnych osób, ale mogą być wzięte pod uwagę jako punkt początkowy do rozmyślań nad emocjami.
– Sen może reprezentować życzenie, a nie niepokój. Wczesne teorie mówiły, że sny są naszymi najskrytszymi życzeniami. Dlatego, jeśli nie możesz przyporządkować niepokoju do symbolu snu, zastanów się nad swoimi pragnieniami_ – mówi psycholog i psychoanalityk Mark Blechner.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.