Wszystkie twoje sny oznaczają to samo

Sny od zawsze nas zadziwiały, a ich sens wydaje się prawie niemożliwy do odgadnięcia. Tymczasem eksperci z The American Psychoanalytic Association z okazji 116 rocznicy wydania "The Interpretation of Dreams" (polski tytuł: "Objaśnianie marzeń sennych") Zygmunta Freuda postanowili odpowiedzieć na pytanie: co oznaczają nasze najczęstsze sny?

Jeśli przyjrzymy się naszym snom, zauważymy, że są one zwykle podobne: spadanie, ucieczka (a dokładniej poczucie, że ktoś nas goni), spóźnienie do pracy. Podczas gdy te czynności mogłyby mieć pozytywne znaczenia, my często śnimy o nich w koszmarny lub w negatywny sposób.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Zgodnie z opiniami ekspertów możliwe jest, że te wszystkie straszne sny oznaczają to samo. Chociaż, gdy czytamy senniki, wydawać się może, że marzenia senne mają złożone znaczenia, to podstawowymi motywami są te związane z uczuciem niepokoju.

Zgodnie z opinią dr Prudence Gourguechon, psychoanalityka i wcześniejszej szefowej APSA, ich dokładne znaczenie można bardzo łatwo określić. Zanim rozpocznie się interpretację snu, należy jednak wiedzieć o kilku rzeczach.

Po pierwsze, odczytywanie snów wymaga skupienia uwagi na sobie i nie ma znaczenia, kto się w nich pojawia.

Sny ilustrują to, co się dzieje tylko w twoim życiu – powiedziała Gourguechon. – Są one wizualnym obrazem wewnętrznego stanu osoby śniącej. Dlatego też, zanim napiszesz scenariusz na temat tego, kto spowodował twoje spóźnienie na zajęcia, zastanów się, co dla ciebie oznacza spóźnienie.

Po drugie, ich znaczenia powinny być odczytywane jak najprościej. Sen o byciu nagim w miejscu publicznym oznacza, że czujesz się emocjonalnie obnażony. Może jesteś blisko spróbowania czegoś nowego i boisz się, że ci się nie uda.

Z kolei sen o spadaniu może świadczyć o tym, że tracisz równowagę emocjonalną jako strach przed porażką lub początek depresji. Motywy występujące w snach nie będą oznaczały tego samego dla dwóch różnych osób, ale mogą być wzięte pod uwagę jako punkt początkowy do rozmyślań nad emocjami.

Sen może reprezentować życzenie, a nie niepokój. Wczesne teorie mówiły, że sny są naszymi najskrytszymi życzeniami. Dlatego, jeśli nie możesz przyporządkować niepokoju do symbolu snu, zastanów się nad swoimi pragnieniami – mówi psycholog i psychoanalityk Mark Blechner.

Komentarze (79)
~Kanis
~Kanis ponad rok temu

Tworzymy chaos w ciągu dnia swoimi myślami, wypowiedziami, emocjami, wyobrażeniami...zbierając dane z otoczenia. Dlatego podczas snu nasz system te dane porządkuje, defragmentuje, niejako jak w komputerze, po to aby te myśli, te dane zobwodowały się, zrealizowały. System musi porządkować chaotyczne dane, aby trwał kierunkowo. Stąd mamy podobne symbole senne. Stąd podczas snu aktywność mózgu jest większa. Mogą wówczas pojawiać się sny różnego rodzaju w zależności od porządkowanych przeżyć. Jeśli śpimy to jesteśmy zarządzani naszym wewnętrznym systemem.

Odpowiedz
~sfasa
~sfasa ponad rok temu

głupie to, akurat wszystkie wyjaśnienia dotyczą uczuć, które ma każdy człowiek na co dzień... mimo to na co dzień śnią się ludziom rozmaite sny, a te o spadaniu są dość rzadkie u pojedynczego człowieka choć powszechnie występują w polulacji

Odpowiedz
~djtomi2
~djtomi2 ponad rok temu

Mi zazwyczaj się śnią Karaiby lub Hawaje. W tym sensie, że jestem tam na wakacjach. Chociaż niedawno miałem ciekawą odmianę: przyśniło mi się , że pocieszałem Kliczkę po tym jak go Fury zbił. Ciekawe co to może znaczyć. Pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia snu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

rozstanie

dupster123 • ostatni post 9 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia snu
Zaburzenia snu

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

z zimnymi kończynami. To może szczególnie przeszkadzać podczas snu, ponieważ ciepłe dłonie i stopy są kluczowe dla szybkiego zaśnięcia. Załóż (...) więc parę czystych skarpet, zanim położysz się spać. Jest zbyt cicho Cisza podczas snu...

Zaburzenia snu

Cykle snu (WIDEO)

Cykle snu (WIDEO) Odtwórz wideo

, zrelaksować ciało i wzmocnić ducha. Należy pamiętać o tym, aby chodzić spać zawsze o tej samej porze; nieregularne cykle snu wpływają niekorzystnie na tryb (...) czy oglądania telewizji. Odpoczynek w nocy zależy od tzw. faz snu....

Zaburzenia snu

Ciastka na sen

Ciastka na sen

Aktywny składnik nasennych ciastek to melatonina. Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę (gruczoł ulokowany w mózgu) ze specyficznego aminokwasu - tryptofanu.

Zaburzenia snu

Problemy z rytmem dnia

Problemy z rytmem dnia

Zakłócenia rytmu dobowego mogą prowadzić do problemów z pamięcią, snem, systemem sercowo-naczyniowym, metabolizmem i odpornością organizmu.

Zaburzenia snu

Leczenie zaburzeń snu

Zaburzenia snu są coraz częstym problemem. Wstajemy niewyspani, przez cały dzień odczuwamy zmęczenie i mamy problemy z koncentracją. Staramy sobie pomóc, zażywając leki nasenne i nie docieramy do przyczyny bezsenności....

Zaburzenia snu

Koszmar senny

odmiana marzeń sennych, pojawiających się w fazie snu paradoksalnego (REM). Ich tematyką są sytuacje zagrażające życiu czy bezpieczeństwu