Trwa ładowanie...

Xigduo – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
17.04.2023 13:41
Xigduo jest lekiem stosowanym w terapii cukrzycy typu 2 u dorosłych.
Xigduo jest lekiem stosowanym w terapii cukrzycy typu 2 u dorosłych. (Adobe stock)

Xigduo jest lekiem stosowanym w terapii cukrzycy typu 2 u dorosłych. Jego substancje czynne to dapagliflozyna i metformina, które się wzajemnie uzupełniają. Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego preparatu? Ile razy dziennie powinno się przyjmować Xigduo?

spis treści

1. Co to jest Xigduo?

Xigduo to złożony lek o działaniu przeciwcukrzycowym. Stosuje się go w leczeniu cukrzycy typu 2 u pacjentów dorosłych. Zawiera 2 substancje czynne, dapagliflozynę i metforminę, które się wzajemnie uzupełniają.

Metformina działa głównie w wątrobie, gdzie hamuje produkcję glukozy. Dapagliflozyna odpowiada za usuwaniu nadmiaru cukru z krwi, który następnie wydalany jest wraz z moczem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Xigduo można kupić wyłącznie za okazaniem recepty od lekarza. Lek występuje w wariantach, jako:

  • Xigduo tabletki powlekane, 5 mg + 850 mg, 60 sztuk,
  • Xigduo tabletki powlekane, 5 mg + 1000 mg, 60 sztuk.

2. Wskazania do stosowania Xigduo

Lek Xigduo stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2 jako uzupełnienie diety i aktywności fizycznej u pacjentów:

  • u których stosowanie metforminy nie przyniosło oczekiwanych efektów,
  • którzy przyjmowali metforminę skojarzoną z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, jednak nie uzyskano pożądanych rezultatów,
  • które przyjmowały wcześniej dapagliflozynę w skojarzeniu z metforminą w postaci dwóch preparatów.

3. Co zawiera Xigduo?

Jedna tabletka Xigduo 5 mg + 850 mg zawiera 5 mg dapagliflozyny w postaci jednowodnego propanodiolu oraz 850 mg chlorowodorku metforminy oraz substancje pomocnicze zawarte w rdzeniu tabletki: hydroksypropyloceluloza (E463), celuloza mikrokrystaliczna (E460(i)), magnezu stearynian (E470b), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A). Skład otoczki tabletki: alkohol poliwinylowy (E1203), makrogol 3350 (E1521), talk (E553b), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172).

Jedna tabletka Xigduo 5 mg + 1000 mg zawiera 5 mg dapagliflozyny w postaci jednowodnego propanodiolu oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy oraz substancje pomocnicze zawarte w rdzeniu tabletki: hydroksypropyloceluloza (E463), celuloza mikrokrystaliczna (E460(i)), magnezu stearynian (E470b), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A). Skład otoczki tabletki: alkohol poliwinylowy (E1203), makrogol 3350 (E1521), talk (E553b), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172).

4. Stosowanie i dawkowanie Xigduo

Lek powinien być przyjmowany podczas posiłków. Jeśli chodzi o dawkowanie Xigduo, zależy ono od stosowanej wcześniej terapii. Zalecana dawka dla pacjentów dorosłych wynosi 1 tabletkę 2 razy dziennie, przy czym:

  • u osób, u których przyjmowanie samej metforminy lub metforminy w skojarzeniu z innymi lekami nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, zaleca się dawkę dobową zawierającą 10 mg dapagliflozyny,
  • u osób, które stosowały metforminę z dapagliflozyną pod postacią dwóch tabletek, dawka substancji czynnych powinna być taka, jak do tej pory.

Dawkowanie w przypadku osób powyżej 65. roku życia oraz zmagających się z nieprawidłową czynnością nerek lub ryzykiem wystąpienia schorzenia, wymaga od lekarza szczególnej uwagi.

5. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tabletek Xigduo. To:

  • nadwrażliwość na którąkolwiek z jego substancji czynnych lub pomocniczych,
  • zaburzenia czynności wątroby,
  • cukrzycowy stan przedśpiączkowy,
  • bardzo ciężkie zaburzenia czynności nerek oraz odwodnienie, ciężkie zakażenia, wstrząs i inne sytuacje, które mogą wywołać zaburzenia czynności nerek, takie jak niewydolność serca, niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zawał, wstrząs, przewlekłe lub ostre choroby, które mogą prowadzić do niedotlenienia tkanek,
  • choroba alkoholowa, ostre zatrucie alkoholowe,
  • stan ostrej kwasicy metabolicznej.

Lek nie powinien być stosowany w czasie karmienia piersią i w ciąży oraz u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Z leczeniem preparatem Xigduo wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak hipoglikemia w czasie jednoczesnego stosowania z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika oraz objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności i wymioty, biegunka, ból brzucha oraz utrata łaknienia. Te zwykle mijają samoistnie z czasem (występują na początku terapii).

Pojawić się także mogą inne dolegliwości, takie jak zawroty głowy, ból pleców, wielomocz, zakażenia układu moczowego, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, zapalenie sromu i pochwy lub żołędzi prącia czy zaburzenia smaku.

W celu zmniejszenia niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego związanych ze stosowaniem metforminy, zalecane jest stosowanie leku wraz z posiłkami.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze