Trwa ładowanie...

Za otyłość odpowiada... mózg

Coraz więcej osób cierpi na otyłość
Coraz więcej osób cierpi na otyłość

Często mówi się, że nadwaga wynika z upodobania do niezdrowego jedzenia i niechęci do ćwiczeń - a więc braku silnej woli. Jednak nie do końca tak jest. Okazuje się, że za otyłość w bardzo dużym stopniu odpowiada nasz mózg.

spis treści

1. Przyczyny otyłości

Australijscy naukowcy zauważyli, że podobnie jak w przypadku używek, przyzwyczajamy się również do tłustego i kalorycznego pożywienia. Zaburzają one po prostu naturalny mechanizm odczuwania sytości.

Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, długotrwała tłusta dieta modyfikuje u większości z nas mechanizm przekazywania informacji między ciałem a mózgiem. Do naszych komórek nerwowych trudniej dociera informacja o tym, że już wystarczy nam pożywienia i powinniśmy czuć się nasyceni. To jednak nie koniec zmian.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Duże ilości tłuszczu w codziennej diecie powodują również niestety opóźnienie i spowolnienie przemiany materii, a co za tym idzie - również zwolnienie tempa spalania przyjmowanych kalorii. Według badań, to właśnie dlatego tak trudno ludziom z nadwagą i otyłym zmienić nawyki żywieniowe, by zacząć stosować zdrową dietę. Organizm się przed tym broni.

To już nie tylko kwestia słabej woli i braku skutecznej diety. Otyłość to poważny problem naszego społeczeństwa. Coraz więcej ludzi kwalifikuje się na operacyjne usuwanie otyłości. Obliczanie BMI ułatwi stwierdzenie czy mamy problem z naszą dietą.

2. Sposoby na szczupłą sylwetkę

Prowadzone na myszach i szczurach testy wykazały, że osobniki, które podatne są na wpływ diety - przybierają na wadze aż o 30 proc. więcej niż te niewrażliwe. Niestety, tych drugich było znacznie mniej. Dla nas oznacza to, że im dłużej stosujemy tłustą dietę, tym bardziej przytyjemy - i tym trudniej będzie nam później zrzucić zbędne kilogramy. Jedyną radą może być jak najszybsze zrezygnowanie z wysokokalorycznych posiłków i wybór lekkostrawnej, zdrowej diety.

Istnieją ludzie, którzy mogą jeść bez większych ograniczeń i nie tyją. U nich po prostu mechanizm pojawiania się tych zmian metabolizmu i przewodnictwa nerwowego nie występuje, mimo więc niezdrowej diety, wiedzą kiedy są najedzeni i spalają kalorie w normalnym tempie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Napoje niskokaloryczne mogą powodować otyłość i choroby serca
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze