Przejdź na WP

Za otyłość odpowiada... mózg

Często mówi się, że nadwaga wynika z upodobania do niezdrowego jedzenia i niechęci do ćwiczeń - a więc braku silnej woli. Jednak nie do końca tak jest. Okazuje się, że za otyłość w bardzo dużym stopniu odpowiada nasz mózg.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Przyczyny otyłości

Odchudzanie ciała i... mózgu
Odchudzanie ciała i... mózgu

Okazuje się, że gdy nie dostarczamy ciału niezbędnych kalorii, komórki nerwowe odpowiedzialne za odczucie...

zobacz galerię

Australijscy naukowcy zauważyli, że podobnie jak w przypadku używek, przyzwyczajamy się również do tłustego i kalorycznego pożywienia. Zaburzają one po prostu naturalny mechanizm odczuwania sytości.

Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, długotrwała tłusta dieta modyfikuje u większości z nas mechanizm przekazywania informacji między ciałem a mózgiem. Do naszych komórek nerwowych trudniej dociera informacja o tym, że już wystarczy nam pożywienia i powinniśmy czuć się nasyceni. To jednak nie koniec zmian.

Duże ilości tłuszczu w codziennej diecie powodują również niestety opóźnienie i spowolnienie przemiany materii, a co za tym idzie - również zwolnienie tempa spalania przyjmowanych kalorii. Według badań, to właśnie dlatego tak trudno ludziom z nadwagą i otyłym zmienić nawyki żywieniowe, by zacząć stosować zdrową dietę. Organizm się przed tym broni.

To już nie tylko kwestia słabej woli i braku skutecznej diety. Otyłość to poważny problem naszego społeczeństwa. Coraz więcej ludzi kwalifikuje się na operacyjne usuwanie otyłości. Obliczanie BMI ułatwi stwierdzenie czy mamy problem z naszą dietą.

2. Sposoby na szczupłą sylwetkę

Prowadzone na myszach i szczurach testy wykazały, że osobniki, które podatne są na wpływ diety - przybierają na wadze aż o 30 proc. więcej niż te niewrażliwe. Niestety, tych drugich było znacznie mniej. Dla nas oznacza to, że im dłużej stosujemy tłustą dietę, tym bardziej przytyjemy - i tym trudniej będzie nam później zrzucić zbędne kilogramy. Jedyną radą może być jak najszybsze zrezygnowanie z wysokokalorycznych posiłków i wybór lekkostrawnej, zdrowej diety.

Coraz więcej osób cierpi na otyłość
Coraz więcej osób cierpi na otyłość

Istnieją ludzie, którzy mogą jeść bez większych ograniczeń i nie tyją. U nich po prostu mechanizm pojawiania się tych zmian metabolizmu i przewodnictwa nerwowego nie występuje, mimo więc niezdrowej diety, wiedzą kiedy są najedzeni i spalają kalorie w normalnym tempie.

Następny artykuł: Napoje niskokaloryczne mogą powodować otyłość i choroby serca

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy