Za otyłość odpowiada... mózg

Często mówi się, że nadwaga wynika z upodobania do niezdrowego jedzenia i niechęci do ćwiczeń - a więc braku silnej woli. Jednak nie do końca tak jest. Okazuje się, że za otyłość w bardzo dużym stopniu odpowiada nasz mózg. Pod wpływem tłustej diety zachodzą w nim zmiany, które czynią naszą walkę z kilogramami nieskuteczną, ponieważ ośrodek uczucia sytości przestaje normalnie funkcjonować. To właśnie dlatego bardzo szybko rośnie liczba ludzi ciepiących na nadwagę i otyłość.

1. Przyczyny otyłości

Odchudzanie ciała i... mózgu
Odchudzanie ciała i... mózgu

Okazuje się, że gdy nie dostarczamy ciału niezbędnych kalorii, komórki nerwowe odpowiedzialne za odczucie...

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Australijscy naukowcy zauważyli, że podobnie jak w przypadku używek, przyzwyczajamy się również do tłustego i kalorycznego pożywienia. Zaburzają one po prostu naturalny mechanizm odczuwania sytości. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, długotrwała tłusta dieta modyfikuje u większości z nas mechanizm przekazywania informacji między ciałem a mózgiem. Do naszych komórek nerwowych trudniej dociera informacja o tym, że już wystarczy nam pożywienia i powinniśmy czuć się nasyceni. To jednak nie koniec zmian. Duże ilości tłuszczu w codziennej diecie powodują również niestety opóźnienie i spowolnienie przemiany materii, a co za tym idzie - również zwolnienie tempa spalania przyjmowanych kalorii. Według badań, to właśnie dlatego tak trudno ludziom z nadwagom i otyłym zmienić nawyki żywieniowe, by zacząć stosować zdrową dietę. Organizm się przed tym broni. To już nie tylko kwestia słabej woli i nie stosowania skutecznej diety. Otyłość to poważny problem naszego społeczeństwa. Coraz więcej ludzi kwalifikuje się na operacyjne usuwanie otyłości. Obliczanie BMI ułatwi stwierdzenie czy mamy problem z naszą dietą.

2. Sposoby na szczupłą sylwetkę

Prowadzone na myszach i szczurach testy wykazały, że osobniki, które podatne są na wpływ diety - przybierają na wadze aż o 30% więcej niż te niewrażliwe. Niestety jednak, tych drugich było znacznie mniej. Dla nas oznacza to, że im dłużej stosujemy tłustą dietę, tym bardziej przytyjemy - i tym trudniej będzie nam później zrzucić zbędne kilogramy. Jedyną radą może być jak najszybsze zrezygnowanie z wysokokalorycznych posiłków i wybór lekkostrawnej, zdrowej diety.

Istnieją ludzie, którzy mogą spokojnie jeść bez większych ograniczeń i nie tyją. U nich po prostu mechanizm pojawiania się tych zmian metabolizmu i przewodnictwa nerwowego nie występuje, mimo więc niezdrowej diety, wiedzą kiedy są najedzeni i spalają kalorie w normalnym tempie.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Napoje niskokaloryczne mogą powodować otyłość i choroby serca

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy