Trwa ładowanie...

Za wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi i pogarsza rokowania

Naukowcy ustalili, że za wysoki poziom cholesterolu pogarsza rokowania u pacjentów onkologicznych
Naukowcy ustalili, że za wysoki poziom cholesterolu pogarsza rokowania u pacjentów onkologicznych (Getty Images)

Nowe badania wskazują, że wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów. Dotyczy to przede wszystkim raka piersi i czerniaka. Zauważano, że nadmiar cholesterolu również pogarsza rokowania u pacjentów onkologicznych.

spis treści

1. Poziom cholesterolu a nowotwory

Zbyt wysoki poziom cholesterolu negatywnie wpływa na cały organizm, odbijając się m.in. na spadku poziomu odporności. Za duże stężenie cholesterolu LDL - tzw. "złego cholesterolu" sprzyja rozwojowi miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych, w tym m.in. udaru.

Nowe badanie opublikowane na łamach "Nature Communications" wskazuje na jeszcze jedno zagrożenie. Naukowcy z Duke Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych zauważyli, że zbyt wysoki poziom cholesterolu może sprzyjać rozwojowi niektórych nowotworów, w tym przede wszystkim raka piersi i czerniaka, pogarsza też rokowania u pacjentów chorujących na nowotwory.

Zobacz film: "Masz wysoki cholesterol? Zobacz jak wpływa na twoje ciało"

Zobacz także: Wysoki cholesterol – czym jest i jak go obniżyć?

Główną przyczyną nieprawidłowego poziomu cholesterolu całkowitego jest nieodpowiednia dieta i nieprawidłowy styl życia. Rzadziej ma to związek z uwarunkowaniami genetycznymi lub jest wynikiem powikłań wywołanych przez inne choroby, lub leki przyjmowane przez pacjentów.

Cholesterol pomaga komórkom rakowym
Cholesterol pomaga komórkom rakowym (Getty Images)

2. Zła dieta pomaga przetrwać komórkom nowotworowym

Autorzy badań opisywanych w "Nature Communications" uważają, że cholesterol pozwala przetrwać komórkom nowotworowym, dając im "paliwo" do tworzenia przerzutów.

"Większość nowotworowych komórek ginie w trakcie tworzenia przerzutu - to bardzo obciążający je proces. Nieliczne komórki rakowe, które nie zginą, mają zdolność do przezwyciężenia mechanizmu śmierci wywołanego stresem. Odkryliśmy, że cholesterol zasila tę zdolność" - wyjaśniał cytowany przez "Nature" prof. Donald P. McDonnell z Duke University School of Medicine.

Autorzy pracy prowadzili badaniach na hodowlach komórkowych oraz na myszach. Ich zdaniem to kolejne potwierdzenie znaczenia prawidłowej diety w profilaktyce nowotworowej. Być może w przyszłości mechanizm reakcji komórek nowotworowych na cholesterol znajdzie zastosowanie w metodach leczenia pacjentów onkologicznych.

"Odkrycie tego mechanizmu wskazuje na nowe podejścia, które mogą okazać się skuteczne w terapii zaawansowanej choroby" - podkreśla prof. McDonnell. "Co ważne, nasze wyniki ponownie pokazują, dlaczego obniżenie stężenia cholesterolu – czy to z pomocą leków, czy diety - to dobry pomysł, jeśli chodzi o wspieranie zdrowia" – podsumowuje naukowiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze