Zaćma wtórna

Zaćma (katarakta) to jedna z najczęściej występujących chorób oczu. Stopniowo dochodzi do zmętnienia soczewki oka, a przez to do problemów z widzeniem, a nawet utraty wzroku. Zaćmę leczy się operacyjnie, ale – niestety – choroba ma charakter nawracający. Powrót nieprzyjemnych dolegliwości to tzw. zaćma wtórna. Jak można ją leczyć?

Co to jest zaćma wtórna?

Szacuje się, że około 20 proc. pacjentów, którzy przeszli operację usunięcia zaćmy, po pewnym czasie skarży się na powrót dolegliwości – widzą niewyraźnie i jakby przez mgłę. Taki stan to zaćma wtórna, czyli zmętnienie torebki tylnej soczewki.

Czy w czasie operacji zaćmy można poruszyć okiem?

Zaćma wtórna jest więc powikłaniem po operacji usunięcia katarakty i może wystąpić kilka tygodni, miesięcy lub lat po zabiegu. Zmętnieniu ulega tylna część torebki soczewki, którą pozostawia się w oku, aby była podstawą dla sztucznej soczewki. Po pewnym czasie może jednak dojść do zmętnienia, które zaburza prawidłowe widzenie i musi być leczone.

Jak dbać o oczy?

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności. Bez względu na twój wiek, pielęgnacja oczu jest...

Przyczyny zaćmy wtórnej

Zmiany w gałce ocznej po udanej operacji usunięcia zaćmy zwykle są wynikiem chorób metabolicznych, takich jak np. cukrzyca czy niedoczynność przytarczyc. Większe ryzyko powrotu kłopotów z widzeniem jest też u osób z atopowym zapaleniem skóry.

Zaćma wtórna może być też wynikiem stanów zapalnych w gałce ocznej (np. zapalenia rogówki czy twardówki), urazów oka oraz guzów wewnątrzgałkowych. Wysoka krótkowzroczność i wrodzone wady siatkówki również wpływają na zwiększenie ryzyka wystąpienia zaćmy wtórnej.

Objawy zaćmy wtórnej

Symptomy zaćmy wtórnej przypominają początki zwykłej zaćmy. Zmętnienie soczewki powoduje, że pacjent widzi niewyraźnie – ma odczucie, jakby patrzył przez mgłę lub brudną szybę. Obserwuje się też pogorszenie ostrości widzenia i rozmazanie obrazu.

Leczenie zaćmy wtórnej

Do leczenia nie wykorzystuje się środków farmakologicznych, a widzenia nie można poprawić poprzez korektę wzroku okularami. Nie trzeba po raz kolejny poddawać się operacji, ponieważ wystarczy zabieg laserowy, który jest bezbolesny i nieskomplikowany.

Najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia zaćmy wtórnej jest zabieg kapsulotomii z wykorzystaniem lasera YAG. Kapsulotomia tylna polega na wykonaniu niewielkiego otworu w tylnej torebce oka. Efektem tego jest natychmiastowa poprawa jakości widzenia.

Jak wygląda ten zabieg? Zanim lekarz do niego przystąpi, pacjentowi mierzone jest ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz ostrość widzenia. Następnie podaje się krople rozszerzające źrenice oraz krople ze znieczuleniem. W czasie zabiegu pacjent musi siedzieć nieruchomo – poruszenie głową czy okiem może mieć poważne konsekwencje w postaci nieodwracalnych uszkodzeń w oku. Lekarz, używając lasera YAG, robi mały otwór w torebce tylnej soczewki oka. Sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście sekund, a jego efekty są zauważalne bardzo szybko (już następnego dnia wzrok powinien wrócić do normy).

Należy jednak pamiętać, że przez kilkanaście godzin po zakończeniu zabiegu pacjent może jeszcze widzieć niewyraźnie i nie powinien wtedy prowadzić auta ani obsługiwać maszyn. Przez tydzień należy też stosować specjalne krople do oczu przepisane przez okulistę.

Laserowe leczenie zaćmy wtórnej to zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kapsulotomia tylna jest wykonywana również w wielu prywatnych placówkach okulistycznych, a jej koszt to około 300-400 złotych.

Zapobieganie zaćmie wtórnej

Zaćma wtórna jest konsekwencją katarakty, dlatego, aby jej uniknąć, należy wiedzieć, jakie są sposoby zapobiegania zaćmie. Najczęściej chorują na nią osoby po 50. roku życia, a zmiany w gałce oka postępują wraz z wiekiem. Nie mamy wpływu na procesy starzenia, ale wiadomo, że styl życia również wpływa na ryzyko rozwoju katarakty.

Palenie papierosów oraz niezdrowa dieta osłabiają kondycję całego organizmu, również naszych oczu. Jeśli chcemy zadbać o wzrok, powinniśmy zrezygnować z używek, a w codziennym menu uwzględnić produkty bogate m.in. w witaminę A (np. marchew, ryby, jaja, brokuły, pomidory).

Promieniowanie słoneczne bardzo niekorzystnie wpływa na nasz wzrok, dlatego należy chronić oczy przed ostrym słońcem. Latem należy więc nosić okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy, aby zmniejszyć ekspozycję oczu na szkodliwe promieniowanie.

Ważnym elementem profilaktyki jest regularne badanie wzroku. Nawet, jeśli nie mamy wady, powinniśmy odwiedzać gabinet okulisty, by sprawdzić, czy w oku nie doszło do żadnych chorobotwórczych zmian. Jeśli mamy kłopoty z czytaniem, zauważyliśmy, że widzimy mniej ostro albo bolą nas oczy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Nie należy lekceważyć żadnych zmian w jakości widzenia, ponieważ mogą świadczyć o zmianach chorobowych w gałce ocznej.

Komentarze (1)
~Halusia
~Halusia ponad rok temu

miałam w 03.15r .zrobiony zabieg usunięcia zaćmy ale po kilku dniach a nawet miesiącach bolało mię oko i miałam czarną plamę w oku ,przychodnia w której zrobiono zabieg nie chciała mię przyjąć na fundusz,chodziłam do innej przychodni okulistycznej gdzie dostałam skierowanie na laser. i 11 .15r. w tym samym miejscu zrobiono laser oka,ale ja dalej na oko żle widzę -mam zaćmę,miałam 3,5 a teraz 7 czy mogę na nfz zrobić powtórnie laser .proszę o poradę.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie
Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Powstawanie (etiologia) zaćmy

pomarańczowe, czerwone stają się dominujące. Zaćma wtórna Innym typem zaćmy jest zaćma wtórna, która jest wynikiem przebytych chorób i doznanych urazów, takich jak zapalenie błony...

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Jak znaleźć najlepszą soczewkę? (WIDEO)

Jak znaleźć najlepszą soczewkę? (WIDEO) Odtwórz wideo

Operacja usuwająca zaćmę polega na tym, że zmętniałą soczewkę oka rozbija się i usuwa, a na jej miejsce wszczepia nową. Obecnie wszczepiane sztuczne soczewki pozwalają na znacznie lepsze widzenie. Mają jednak swoje wady. Jakie sztuczne, wszczepialne...

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Grupa wiekowa zaćmy (WIDEO)

Grupa wiekowa zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaćma to inaczej zmętnienie soczewki oka. Objawia się zaburzeniami ostrości widzenia, szybkim męczeniem się oczu, widzeniem "za mgłą", zniekształconym widzeniem przedmiotów oraz widocznie zmętniałą, białawą źrenicą. Choroba przebiega...

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Pierwsze objawy zaćmy (WIDEO)

Pierwsze objawy zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaćma, czyli inaczej katarakta, polega na zmętnieniu soczewki. Najczęściej dotyka starszych osób (zaćma starcza), chociaż bywa też wywołana innymi czynnikami niż wiek i od niego niezależnymi, na przykład: cukrzycą...

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Czynniki ryzyka zaćmy (WIDEO)

Czynniki ryzyka zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaćma jest chorobą, która bardzo często utożsamiana jest ze schorzeniem, które dotyka ludzi w starszym wieku. Ryzyko posiadania tej wady wzroku zwiększa się po 70 roku życia i polega na zmętnieniu soczewki, która wpływa na ostrość wzroku....

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Zaćma: rodzaje (WIDEO)

Zaćma: rodzaje (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaćma, czyli choroba oczu polegająca na mętnieniu soczewki, dotyczy ludzi w każdym wieku, jednak najczęściej spotykanym rodzajem zaćmy jest zaćma (...) starcza, występująca u osób powyżej 50 roku życia, która stanowi...

Okulistyka

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

, młodzieńcza czy wywołana zaburzeniami metabolicznymi, zaćmę nabytą: zaćma pierwotna związana z wiekiem (zaćma starcza), zaćma wtórna (związana z chorobami układowymi, wikłająca, pourazowa,...

Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Czym różni się zaćma od jaskry? (WIDEO)

Czym różni się zaćma od jaskry? (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaćma jest bardzo powszechną chorobę, ponieważ pewien stopień jej nasilenia występuje u wszystkich ludzi powyżej 70 roku życia. Prócz postaci (...) związanej z wiekiem występuje również, jako wada wrodzona lub choroba dziedziczna oraz...