Trwa ładowanie...

Zaczyna się od bólu gardła. Znak, że serce nie domaga

 Maciej Rugała
30.11.2023 16:17
Boli cię żuchwa, gardło lub przełyk? Nie bagatelizuj tego
Boli cię żuchwa, gardło lub przełyk? Nie bagatelizuj tego (Getty Images)

Ból szczęki, a częściej żuchwy, szyi i gardła może świadczyć o poważnych problemach. Często lekceważymy laryngologiczne lub stomatologiczne dolegliwości, licząc, że ból szybko minie. Warto wiedzieć, że może być to znak od naszego serca.

spis treści

1. Choroby serca w Polsce

Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce. Odpowiadają one za prawie połowę zgonów w naszym kraju, co jednocześnie stawia nas w niechlubnej czołówce na tle innych krajów.

Największą śmiertelność powoduje choroba wieńcowa serca, po niej statystyki podnosi niewydolność serca, która do niedawna zabijała 22 proc. Polaków.

Zobacz film: "Nietypowe objawy, które wskazują na problemy z sercem"

Jak się okazuje - przy wymienionych chorobach, znaczenie ma płeć. Istotnie częściej dotykają mężczyzn niż kobiet – na 100 tys. mieszkańców w wieku 40-44 lata, rocznie zawału serca doświadcza 121 mężczyzn i 25 kobiet. W grupie wiekowej 80-84 lata jest to już 1718 i 1075 kobiet.

2. Objawy chorego serca

Jeśli uskarżasz się na utrzymujący się ból gardła, ból szyi i żuchwy, a także bolesny dyskomfort za mostkiem lub w górnej części brzucha, który promieniuje do pleców, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Jest to zespół objawów, za którymi może skrywać się choroba wieńcowa (CHD/ChNS), nazywana również chorobą niedokrwienną serca.

W Polsce leczy się na nią ok. 1,5 mln pacjentów. Polega ona na tym, że naczynia wieńcowe zasilające serce nie pełnią właściwie swojej funkcji. Serce, które pracuje bez przerwy przez całe nasze życie, jest wówczas niedotlenione. W następstwie powoduje to dusznicę bolesną, a nawet zawał mięśnia sercowego.

Bezpośrednią przyczyną choroby wieńcowej jest wysoki poziom cholesterolu.

3. Grupy ryzyka

Zespół symptomów może różnić się zależnie od płci - kobiety rzadziej uskarżają się na ból w klatce piersiowej, męczliwość przy wysiłku, krótki oddech lub mdłości.

Na chorobę wieńcową wpływają także codzienne wyniki. Osoby nadużywające alkoholu, otyłe oraz palacze są znacznie bardziej narażone. Nadciśnienie jest również jednym z czynników ryzyka w chorobie niedokrwiennej serca.

Aby skutecznie uchronić się przed ChNS, warto ograniczyć tłuszcze nasycone w diecie. Ograniczenie i rzucenie palenia jest również doradzane, aby poprawić kondycję serca. Do pozostałych zaleceń w prewencji przed tą poważną chorobą należy także częsta aktywność fizyczna, praca nad swoją reakcją na stres, a także właściwa ilość snu w ciągu dnia.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze