Zajady - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby
Zajady są bardzo powszechną i niestety, nieprzyjemną dolegliwością. Zazwyczaj pojawiają się w kącikach ust i sprawiają ból. Czasami mylone są z opryszczką wargową, jednakże różnica między nimi polega na tym, że opryszczka szybko przemija, a zajady utrzymują się przez długi czas. Jest wiele przyczyn ich powstawania, lecz zwykle są wynikiem infekcji różnego pochodzenia. Jak wyleczyć zajady? Aby odpowiedzieć na to pytanie najlepiej poznać przyczyny zajadów.
Zobacz film: "Opryszczkowe "zimno""
- 1. Przyczyny zajadów
- 2. Objawy zajadów
- 3. Domowe sposoby na zajady
- 3.1. Sok z aloesu
- 3.2. Oliwa z oliwek
- 3.3. Miód
- 3.4. Drożdże
- 3.5. Ogórek
- 3.6. Żyworódka
- 4. Leczenie zajadów
1. Przyczyny zajadów
Zajady, czyli zapalenie kątów ust, to nadżerki wywoływane przez drożdże, grzyby lub bakterie, które zlokalizowane są w kącikach ust. Miejsce to jest ciepłe i wilgotne, co stanowi idealne warunki dla rozwoju tych mikroorganizmów.
Czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się zajadów to:
- spadek odporności
- cukrzyca
- anemia
- niewłaściwa dieta
- brak aktywności fizycznej
- ciąża
- antybiotykoterapia
- tabletki antykoncepcyjne
- niedobór witaminy B12
- podrażnieniami błon śluzowych jamy ustnej przez protezę dentystyczną, które dają dodatkowe miejsce do rozwoju bakterii
- wysuszone i spękane usta - również w wyniku opalania się czy wystawieniem ust na zimne powietrze
Niemowlęta i małe dzieci, które używają smoczków są także narażone na powstawanie zajadów.
PYTANIA I ODPOWIEDZI EKSPERTÓW NA TEN TEMAT
Zobacz także odpowiedzi na pytania innych osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Nawracające zajady - odpowiada lek. Magdalena Pikul
- Zajady a brak witamin - odpowiada Tomasz Pielak
- Jak wyleczyć zajady na ustach? - odpowiada lek. Paweł Baljon
- Przewlekły problem z zajadami - odpowiada lek. Marta Gryszkiewicz
- Przewlekle pojawiające się zajady - odpowiada lek. Magdalena Pikul
2. Objawy zajadów
Zajady przyjmują formę bolesnych pęknięć lub nadżerek w kącikach ust (na pograniczu skóry i błony śluzowej).
Czasami stan zapalny prowadzi do powstania niewielkich owrzodzeń, które mogą pokrywać się strupem. Może pojawić się ropa wypływająca z zajadów.
3. Domowe sposoby na zajady
Domowe sposoby na zajady pomogą złagodzić tę przykrą dolegliwość.
3.1. Sok z aloesu
Jeżeli masz w domu aloes, wystarczy, że ułamiesz liść i wilgotną stroną przystawisz go do skóry. Aloes regeneruje skórę i działa odkażająco.
Na zajady skuteczny będzie też wywar z aloesu. Cztery liście rośliny należy zmiksować i zalać niepełnymi dwoma szklankami wrzątku (ok. 400 ml). Wywar powinien się zaparzyć. Następnie przelej go do ciemnej buteleczki. Tak przyrządzonym wywarem przecieraj pęknięcia kącików ust jak najczęściej.
3.2. Oliwa z oliwek
Domowym sposobem na zajady jest oliwa z oliwek. To bogate źródło witamin A, D, E i K. Wystarczy wetrzeć ją w miejsce zmienione chorobowo. Oliwa natłuszcza wysuszoną skórę i działa na nią kojąco.
Zamiast oliwy z oliwek można wykorzystać masło. Wszystko to po to, aby nawilżyć miejsce, gdzie pojawił się zajad.
3.3. Miód
Miód to kolejny domowy sposób na bolesne zajady. Działa on przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie ran. Żeby miód szybciej zadziałał, wymieszaj go z tranem.
3.4. Drożdże
Stosuj też drożdże, które są bogate w witaminy z grupy B. Łyżkę świeżych drożdży wymieszaj w szklance do połowy wypełnionej mlekiem. Ten specyfik należy pić raz dziennie przez tydzień.
3.5. Ogórek
Pocieranie zajadów plasterkiem ogórka jest również znanym domowym sposobem na zajady.
3.6. Żyworódka
Zajady można również przecierać wacikiem nasączonym płynem z żyworódki pierzastej, która przyśpieszy gojenie ran. Poza tym posiada właściwości bakteriobójcze.
4. Leczenie zajadów
Jeśli domowe sposoby na zajady nie działają, sięgnij po preparaty z apteki - krem przeciwgrzybiczy czy maść z hydrokortyzonem. Kremy i maści należy nakładać na zajady kilka razy w ciągu dnia. Pamiętaj, nie oblizuj ust, gdy stosujesz maści na zajady. Jeśli i one nie pomagają, skonsultuj się z lekarzem.
Dobrym rozwiązaniem w czasie leczenie jest stosowanie hipoalergicznego balsamu, który pomaga nawilżać usta i zapobiega ich pękaniu. Zamiast balsamu można również stosować wazelinę.
Brak witamin w grupy B to jedna z częstszych przyczyn zajadów. Dlatego leczenie powinno obejmować również uzupełnienie niedoboru tych witamin. Znajdują się one w:
- mleku i przetworach mlecznych
- drożdżach piekarskich
- mięsie
- fasoli
- grochu
- wątróbce
- rybach
- wyrobach pełnoziarnistych
- awokado
Leczenie zajadów opóźnia picie kawy, bowiem wypłukuje ona cenne witaminy i mikroelementy. Dlatego ogranicz jej spożycie.
Chociaż zajady nie są niebezpieczne, są bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Szpecą uśmiech, przez co osoby, u których się pojawiają tracą pewność siebie i dobre samopoczucie. Na szczęście leczenie zajadów nie jest trudne, ani wymagające. Często wystarczy zmienić dietę lub zastosować lek bez recepty. Nawet gdy wyleczymy zajady, powinniśmy pamiętać, aby dbać o usta i często je nawilżać.
Komentarze