NewsyNewsy - zdrowieZakaz obowiązuje od stycznia. Dentysta już ci tego nie zrobi

Zakaz obowiązuje od stycznia. Dentysta już ci tego nie zrobi

Od 2025 r. na terenie Unii Europejskiej obowiązuje nowy zakaz. Chodzi o stosowanie rtęci w usługach stomatologicznych, która do tej pory pojawiała się np. w plombach. Przepis ten ma na celu ochronę zdrowia i środowiska.

Takiej plomby ci już nie zrobią. Zaraz obowiązuje od nowego roku
Takiej plomby ci już nie zrobią. Zaraz obowiązuje od nowego roku
Źródło zdjęć: © Getty Images

Plomby z rtęcią - po co się je stosowało?

Nowy zakaz dotyczący wykorzystywania rtęci obowiązuje w większości państw członkowskich UE, jednak niektóre kraje, takie jak Czechy i Słowacja otrzymały czasowe odstępstwa do 30 czerwca 2026 r. Chodzi o to, że plomby z rtęcią są tam w pełni refundowane przez publiczny system zdrowia.

Plomby amalgamatowe zna każdy, choć pod inną nazwą - jako plomby srebrne. Składają się one z ok. 50-procentowego stopu rtęci z metalami takimi jak: srebro, cyna, miedź i cynk. Dzięki takiemu składowi zmniejszają one także ryzyko próchnicy wtórnej - działają bakteriostatycznie, co oznacza, że utrudniają rozwój bakterii w obrębie wypełnienia.

Dentyści, którzy je wykonują zachwalają także ich wytrzymałość i trwałość - są bardzo odporne na ścieranie i nacisk, dzięki czemu idealnie nadają się do wypełnień w trzonowcach. Mogą przetrwać nawet 20 lub więcej lat, podczas gdy kompozytowe (białe) często wymagają wymiany po 5-10 latach.

Rozmowa z dr Natalią Stefanik

Dobrze radzą sobie także z wilgotnym środowiskiem jamy ustnej - w przeciwieństwie do plomb kompozytowych, amalgamat nie wymaga idealnie suchego pola podczas zakładania. Dzięki temu jest łatwiejszy do aplikacji w trudnych warunkach (np. u dzieci). Szybko twardnieje i jest stosunkowo prosty w użyciu, co skraca czas zabiegu.

Za ich używaniem przemawia również niska cena - amalgamat jest tańszy niż materiały kompozytowe czy porcelanowe, co sprawia, że jest znacznie lepiej dostępny dla pacjentów w ramach refundacji NFZ.

Dużo osób narzeka jednak na ich niskie walory estetyczne - plomby amalgamatowe są ciemnoszare lub srebrne i nie można ich dopasować do koloru zębów. Co więcej - zwiększają one ryzyko pękania zęba, bo jak każdy metal amalgamat rozszerza się i kurczy pod wpływem temperatury.

WHO: plomba stanowi zagrożenie, ale dla środowiska

Plomby te były stosowane w polskiej stomatologii na bardzo szeroką skalę przez wiele lat, ale obecnie budzą kontrowersje ze względu na zawartość właśnie rtęci, która w wysokich dawkach jest toksyczna.

Istnieją bowiem obawy, że rtęć może zarówno stopniowo uwalniać się do organizmu podczas noszenia jej przez pacjenta, jak również w trakcie obróbki i zakładania być wdychana przez lekarza. W związku z tymi wątpliwościami w 2018 roku Unia Europejska ograniczyła stosowanie plomb amalgamatowych u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących matek.

Według WHO i FDA (USA Food and Drug Admnistration) jednakowoż ilość rtęci uwalnianej przez plomby jest minimalna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, chyba że pacjent jest uczulony lub ma dużą liczbę takich wypełnień.

Stanowią one jednak znacznie większe zagrożenie dla środowiska - odpady amalgamatowe są bardzo trudne do utylizacji, ponieważ wysoce toksyczna rtęć łatwo rozprzestrzenia się na duże odległości, może bardzo przedostawać się do wód gruntowych i powietrza, stanowiąc tym samym poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska.

Właśnie dlatego od początku 2025 r. w UE obowiązuje zakaz stosowania rtęci w usługach stomatologicznych. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie rtęci z unijnego rynku, zgodnie z celem "zero zanieczyszczeń".

Nowe przepisy obejmują zakaz używania tej substancji w amalgamatach dentystycznych oraz jej eksportu, a także doprowadził do istotnych zmian w produkcji stomatologicznych lamp - do 2027 r. państwa UE zaprzestaną produkcji, importu i eksportu tych zawierających rtęć. Restrykcje prawne wejdą w życie w przyszłym roku, a alternatywą będą tutaj mniej toksyczne i bardziej energooszczędne diody LED.

W Polsce proces odchodzenia od amalgamatu rozpoczął się wcześniej. Już w październiku 2022 roku Narodowy Fundusz Zdrowia przestał refundować tego typu wypełnienia, co skutkowało ich stopniowym wycofywaniem z gabinetów stomatologicznych.

Komisja Europejska planuje do końca przyszłego roku opublikować także wytyczne dotyczące technologii redukcji emisji rtęci z krematoriów.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie