Trwa ładowanie...

Zaleplon - skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 03.04.2023 15:47
Zaleplon to lek stosowany do leczenia bezsenności.
Zaleplon to lek stosowany do leczenia bezsenności. (Adobe Stock)

Zaleplon to lek uspokajający stosowany do krótkotrwałego leczenia bezsenności u osób powyżej 18. roku życia. Jest dostępny wyłącznie na receptę, przepisywany jest w momencie, gdy problemy ze snem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i wywołują duży dyskomfort. Czym charakteryzuje się Zaleplon?

spis treści

1. Co to jest Zaleplon?

Zaleplon to lek należący do grupy pirazolopirymidyn, który wykazuje działanie uspokajające i ułatwiające zasypanie. Jest stosowany do krótkotrwałego leczenia bezsenności trwającego maksymalnie dwa tygodnie.

Zaleplon wywiera działanie nasenne poprzez receptory GABA, wybiórczo łączy się z mózgowym receptorem omega-1 i potęguje wiązanie t-butylo-bicyklofosforotionianu (TBPS).

2. Skład leku Zaleplon

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Kapsułka zawiera 5 lub 10 mg zaleplonu, pozostałe składniki to:

  • krzemionka koloidalna bezwodna,
  • sodu laurylosiarczan,
  • tytanu dwutlenek (E171),
  • indygotyna (E132),
  • magnezu stearynian,
  • celuloza mikrokrystaliczna (typ 102),
  • laktoza jednowodna,
  • skrobia kukurydziana,
  • indygotyna (E132),
  • tytanu dwutlenek (E171),
  • żelatyna.

3. Wskazania do stosowania Zaleplonu

Zaleplon to środek nasenny z grupy pirazolopirimidyny przeznaczony do tymczasowego leczenia bezsenności. Preparat jest zalecany w przypadku utrzymujących się przez dłuższy czas problemów ze snem, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i negatywnie wpływają na ogólne samopoczucie.

4. Dawkowanie leku Zaleplon

Zaleplon to lek do stosowania doustnego, którego nie powinno się przyjmować w trakcie lub bezpośrednio po posiłku, wówczas czas osiągnięcia maksymalnego stężenia opóźnia się o około 2 godziny.

Preparat należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarskimi, ponieważ dawkowanie jest zależne od wieku, masy ciała i chorób współistniejących. Zwykle osoby dorosłe przyjmują od 5 do 10 mg substancji czynnej na dobę. Modyfikacja dawek jest konieczna u osób w podeszłym wieku i w przypadku zaburzeń czynności wątroby.

Sposób przyjmowania Zaleplonu jest łatwy do zapamiętania, kapsułkę należy połknąć po położeniu się do łóżka. Zabronione jest branie kolejnej dawki tej samej nocy.

5. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Zaleplon jest wiek poniżej 18. roku życia, nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek ze składników leku, ciężkie zaburzenia czynności nerek i wątroby, zespół bezdechu sennego, ciężka niewydolność oddechowa oraz miastenia.

Preparat ma okres półtrwania w osoczu, z tego względu zabronione jest przyjmowanie drugiej dawki tej samej nocy. Długotrwałe stosowanie leku może skutkować spadkiem działania nasennego, maksymalny czas leczenia nie powinien przekraczać 2 tygodni.

Po przyjęciu preparatu pacjent nie powinien wykonywać czynności wymagających koordynacji psychomotorycznej przez co najmniej 4 godziny.

Zaleplon może doprowadzić do rozwoju uzależnienia fizycznego lub psychicznego, ryzyko to wzrasta wraz z dawką leku, czasem terapii oraz nadużywaniem alkoholu.

Po zaprzestaniu leczenia może wystąpić bezsenność z odbicia i lęk. Zabronione jest ponowne podawanie leku osobom, które doświadczyły skutków ubocznych, a przede wszystkim obrzęku naczynioruchowego po zażyciu preparatu Zaleplon.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze