Trwa ładowanie...

Czujesz charakterystyczny zapach? To może być objaw uszkodzonej wątroby

Avatar placeholder
17.01.2024 13:36
Zapach moczu może ujawnić problemy z nerkami
Zapach moczu może ujawnić problemy z nerkami (Getty Images)

Czy wiesz, że zapach moczu może być objawem niewydolności nerek? To, jaką woń ma nasz mocz, może podpowiedzieć nam również o istnieniu innych chorób.

spis treści

1. Zapach ciała

Zapach ciała może stanowić jeden z wielu czynników diagnostycznych kilku poważnych schorzeń, a wykrycie choroby na wczesnym etapie może znacząco wpłynąć na skuteczność leczenia i perspektywy powrotu do pełni zdrowia.

Należy przy tym pamiętać, że zmiana zapachu skóry lub potu może wiązać się również z dietą (np. deficytem węglowodanów w diecie) albo zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Zobacz film: "Jakie choroby królują? Lekarz wskazuje jedną, najczęściej ignorowaną"

Jeśli jednak specyficzny (czyli inny niż do tej pory) zapach ciała utrzymuje się przez dłuższy czas, a powód tej zmiany jest nieznany, warto natychmiast skonsultować się z lekarzem. Na jakie zapachy powinniśmy zwracać uwagę?

2. Zapach amoniaku

Poważnym schorzeniem wpływającym na aromat ciała jest niewydolność nerek. Zadaniem nerek jest filtrowanie krwi i wydalanie toksyn z naszego organizmu. Kiedy ich funkcjonowanie jest znacząco ograniczone, dochodzi do kumulacji toksyn w ciele. Może to skutkować wydzielaniem przez ciało zapachu przypominającego amoniak.

3. Zapach stęchlizny, czosnku, zgniłych jaj

Innym schorzeniem, które może wpływać na zapach ciała, jest dysfunkcja wątroby. Ten kluczowy dla naszego metabolizmu narząd ma za zadanie filtrować z krwi szkodliwe substancje i przekształcać je w mniej szkodliwe produkty, które następnie są wydalane z organizmu.

Kiedy funkcje wątroby są upośledzone, nie jest ona w stanie skutecznie oczyszczać krwi z toksyn, co skutkuje ich gromadzeniem się w organizmie. Zanieczyszczenia te, gromadzące się w moczu, pocie i oddechu, mogą sprawić, że skóra zacznie wydzielać nieprzyjemne zapachy, takie jak stęchlizna, czosnek czy zgniłe jaja.

4. Słodki zapach

Cukrzyca, jako jedno z najczęściej występujących schorzeń metabolicznych, może oddziaływać na zapach ciała w sposób niezwykle charakterystyczny. Jest to spowodowane kwasicą ketonową, do której dochodzi, gdy organizm nie ma dostatecznej ilości insuliny, aby odpowiednio metabolizować glukozę.

W takiej sytuacji organizm zaczyna zużywać tłuszcze jako źródło energii, prowadząc do produkcji ketonów przez wątrobę. Ketony są substancjami chemicznymi, które gromadząc się we krwi, nadają jej kwasowy charakter. Zapach ciała w tym stanie jest często opisywany jako słodki i owocowy, będąc jednym z ewidentnych symptomów cukrzycy, zwłaszcza gdy towarzyszy mu inny specyficzny symptom - zapach acetonu z ust.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze