Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?

Rogówka jest to struktura oka znajdująca się w przedniej jego części, pełniąca ważną funkcję w procesie widzenia. „Wpuszcza” ona promieniowanie świetlne do oka, odpowiednio je załamując. Proces ten wymaga od rogówki pełnej przezroczystości, dlatego wszelkie urazy, stany zapalne czy pozapalne mogą wpływać na prawidłowe widzenie.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że czynnik ten jest szkodliwy również...

Objawy zapalenia rogówki

Zapalenia rogówki cechują się całym szeregiem objawów, z czego część nie jest oczywiście specyficzna wyłącznie dla tego schorzenia. Objawami tymi są:

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Zatrzymując się chwilę przy ostatnim objawie, należy zwrócić uwagę na cechy przekrwienia oka w zapaleniu rogówki, gdyż zdecydowanie różni się ono od tego występującego przykładowo w zapaleniu spojówek.

Przede wszystkim w pierwszym przypadku „czerwone oko” jest widoczne wokółrogówkowo (czyli bardziej centralnie), natomiast w drugim najsilniej poszerzone naczynia widoczne są na obwodzie worka spojówkowego. Poza tym w zapaleniu spojówek naczynia przesuwają się przy ruchach powieką – ruszają się wraz ze spojówką. Nie dzieje się tak natomiast przy zapaleniu rogówki.

Dodatkowo, w zapaleniu rogówki w obrębie zaczerwienienia nie widać tak zwanego rysunku naczyniowego – ma on raczej charakter jednolitego, sinawego zabarwienia.

Przyczyny zapalenia rogówki

Zapalenia rogówki najczęściej mają charakter infekcyjny. Są wywoływane bakteriami, wirusami, grzybami oraz pierwotniakami. Jednakże występują także stany zapalne na tle autoimmunologicznym (z autoagresji) bądź jako element chorób układowych (ogólnoustrojowych).

Bakteryjne zapalenie rogówki

Bakteryjne zapalenie, a w zasadzie owrzodzenie rogówki (jest to jednoznaczne, gdyż bakterie nie są zdolne przeniknąć w głąb rogówki przez nieuszkodzony nabłonek), jest wywoływane przez gronkowce, paciorkowce oraz pałeczkę ropy błękitnej.

Zapalenie to przedstawia się często jako szarobiałe/szarożółte zagłębienie w rogówce. Ze względu na schodzenie „głębiej” w zdrową strukturę, zmiany są nazywane „wrzodem pełzającym”.

Bakterie nie mają zdolności penetracji nieuszkodzonej rogówki, tak więc, aby doszło do jej zakażenia, musi dość do uszkodzenia mechanicznego. Mogą to być tak banalne urazy, jak podrażnienie przez ciało obce, nieumiejętne stosowanie soczewek kontaktowych lub np. zespół suchego oka, gdzie narząd wzroku jest częściowo pozbawiony ochronnego działania filmu łzowego.

Leczenie bakteryjnego zapalenia rogówki powinno być niezwłoczne. Lekarz okulista po postawieniu diagnozy z reguły zastosuje maść i krople łączące w swoim składzie różne antybiotyki.

Grzybicze zapalenie rogówki

Do zapaleń grzybiczych rogówki doprowadzają najczęściej patogeny z gatunków: Candida, Aspergillus czy Fusarium, które powodują uszkodzenie rogówki. Do zakażeń wymienionymi grzybami może dojść w przeróżny sposób: poprzez uraz spowodowany gałązką drzewa, trawą, drzazgą czy przez niewłaściwe odkażanie soczewek kontaktowych.

Zakażenia te zdarzają się także u osób długotrwale stosujących sterydy do oczu (są to jednak krople stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza, więc sytuacje takie należą do wyjątkowych).

Na uwagę zasługuje także zapalenie rogówki przez pierwotniaka – Acanthoamoebę. Tworzy ona zmiany w centrum oka w postaci szaro-białych nieropnych nacieków, które rozszerzają się pierścieniowato.

Acanthoamoeba charakteryzuje się tym, że bytuje w środowiskach wodnych, w tym także w basenach z wodą chlorowaną czy w wodzie wodociągowej. Powoduje ona głównie zakażenia oczu osób niewłaściwie używających soczewek kontaktowych, dopuszczając do ich kontaktu z wodą, np. w basenach.

Zapalenie rogówki każdorazowo wymaga konsultacji lekarskiej i odpowiedniej terapii. Nieleczone prowadzić może do jaskry wtórnej lub zaćmy.

Komentarze (1)
~Eve
~Eve około miesiąca temu

Niedawno miałam zapalenie rogówki i ŻADNEGO z powyższych objawów. Czułam tylko swędzenie i momentami kłucie w oku. Po jakimś czasie zaczęło ropieć. Lekarz (młodziutki i niedoświadczony) początkowo stwierdził zapalenie spojówki. Po tygodniu bezskutecznego leczenia trafiłam na inną panią doktor, która stwierdziła zapalenie rogówki. Leczenie jest żmudne, co drugi dzień chodziłam na kontrolę. Nie zdawałam sobie sprawy, że jest to tak niebezpieczna choroba.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?
Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?

"Cząsteczkowa chusteczka" na zapalenie rogówki i spojówki

Naukowcy ogłosili odkrycie nowego leku na zapalenie rogówki i spojówki. Ta zakaźna choroba oczu w samych Stanach Zjednoczonych dotyka rocznie około (...) . Rewolucyjna metoda leczenia zapalenia rogówki...

Opryszczka narządów płciowych - epidemiologia, objawy, profilaktyka, leczenie

Leczenie opryszczki (WIDEO)

Leczenie opryszczki (WIDEO) Odtwórz wideo

. Najczęstsze poważne powikłania opryszczki to: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie rdzenia kręgowego, zaburzenia czynności układu (...) autonomicznego, zapalenie rogówki,...

Paradontoza - przyczyny, objawy, leczenie

Zdjęcie RTG zapalenia przyzębia

Zdjęcie RTG zapalenia przyzębia

Najczęstszą przyczyną paradontozy jest niedostateczna higiena jamy ustnej, prowadząca do powierzchniowego zapalenia dziąseł.

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Zdrada w związku (WIDEO)

#dziejesienazywo: Zdrada w związku (WIDEO) Odtwórz wideo

, których zmiana może przyczynić się do poprawy komfortu życia. Katarzyna Miller, autorka poczytnych książek psychologicznych wymienia też najczęstsze przyczyny (...) strony zdrada może zostać przekuta na korzyść partnera...