Zapalenie brzegów powiek

Zapalenie brzegów powiek jest schorzeniem przebiegającym z obrzękiem i przekrwieniem brzegu powiek, spowodowanym wieloma różnymi czynnikami, do których po pewnym czasie dołącza się nadkażenie bakteryjne, najczęściej gronkowcowe, doprowadzając do powstania wrzodziejącego zapalenia brzegów powiek. W przebiegu stanu zapalnego brzegów powiek pojawiają się: przekrwienie powiek, obrzęk, swędzenie oka oraz wrażenie, jakby w oku znajdowało się ciało obce.


Przyczyny zapalenia brzegów powiek

Jęczmień

Jęczmień jest zmianą zanikającą samoistnie.

Do czynników usposabiających do rozwoju zapalenia brzegów powiek należy stałe ich drażnienie pyłami lub dymem. Może to być związane z narażeniem zawodowym chorego na pyły, na przykład podczas pracy w kopalni czy w trakcie prac remontowo-budowlanych. Do innych przyczyn tej choroby zaliczamy również występowanie niewyrównanej szkłami okularowymi wady wzroku pod postacią nadwzroczności lub niezborności (astygmatyzmu). Wady te prowadzą do stałego napięcia akomodacji oczu, co może sprzyjać wystąpieniu stanu zapalnego powiek. Ważną przyczyną jest też nadmierne wydzielanie powiekowych gruczołów łojowych, zwłaszcza przyrzęsowego gruczołu Zeissa, często skojarzone z przebytym w przeszłości łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Ponadto wśród czynników usposabiających do zachorowania warto wymienić nieprawidłowe nawyki higieniczne, stany zmniejszonej odporności organizmu, niedożywienie i choroby, na przykład cukrzycę. Zapalenie brzegów powiek częściej dotyka osób w starszym wieku.

#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?

Objawy zapalenia brzegów powiek

Stale występującymi objawami są przekrwienie powiek i ich obrzęk. Jeśli przyczyną jest nadmierne wydzielanie gruczołów łojowych, dodatkowo u nasady rzęs pojawiają się drobne, żółtawe łuski. Dołączający się stan zapalny gruczołów łojowych prowadzi do powstania drobnych strupków także zlokalizowanych u nasady rzęs, a nadkażenie gronkowcowe wywołuje wrzodziejące zapalenie brzegów powiek z obecnością drobnych owrzodzeń na ich brzegu. Tym najbardziej charakterystycznym objawom często towarzyszy uczucie dyskomfortu w chorym oku związane z jego podrażnieniem, świądem, pieczeniem i uczuciem ciała obcego. Gromadząca się na powiekach wydzielina powoduje sklejanie się rzęs, zwłaszcza po przebudzeniu. Zapalenie brzegów powiek często jest skojarzone z przewlekłym zapaleniem spojówek, w którego przebiegu występują takie objawy, jak pieczenie, światłowstręt i przekrwienie spojówek.

Leczenie zapalenia brzegów powiek

Leczenie musi przede wszystkim opierać się na wykryciu i eliminacji pierwotnej przyczyny choroby. Duże znaczenie ma higiena okolicy powiek. Należy więc starannie usuwać zalegającą wydzielinę i gromadzące się łuseczki.

Dysfunkcja gruczołów powiekowych: leczenie

Zapalenie brzegów powieki może być trudne do całkowitego wyleczenia. Schorzenie pojawia się razem z zapaleniem bakteryjnym gruczołów postawy rzęs, brodawkami...

Zabiegi te powinny być poprzedzone stosowaniem ciepłych kompresów, aby łatwiej było zetrzeć zwilżonym wacikiem zakażoną treść. Pacjent powinien każdego dnia samodzielnie wykonywać te zabiegi. Na tak przygotowany brzeg powiek stosujemy maści z antybiotykiem, na przykład z grupy aminoglikozydów lub sulfonamidów. W przypadku nasilonego odczynu zapalnego skuteczne może się okazać zastosowanie miejscowo maści z glikokortykosteroidem. Należy także pamiętać o unikaniu makijażu, stosowania drażniących kosmetyków, soczewek kontaktowychoraz przebywania w zapylonych i zadymionych pomieszczeniach w czasie trwania choroby.

Nie należy bagatelizować zapalenia brzegów powiek, gdyż zaniedbane może stać się przyczyną poważnych powikłań, jak blizny powodujące odwinięcie lub podwinięcie powiek, co prowadzi do nieprawidłowego wzrostu rzęs i drażnienia przez nie rogówki, a w efekcie powstania na niej owrzodzeń.

Magdalena Pikul, ponad rok temu

Bibliografia

  • Niżankowska M. H. Okulistyka - podstawy kliniczne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 83-200-3224-6
  • Kański J.J. Diagnostyka kliniczna w okulistyce, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60290-84-2
  • Kański J.J. Okulistyka kliniczna, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-120-4

Źródła zewnętrzne

Okulistyka

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie brzegów powiek
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie brzegów powiek
Zapalenie brzegów powiek

Jęczmień

Jęczmień

Jęczmień jest zmianą zanikającą samoistnie.

Zapalenie brzegów powiek

Choroby brzegów powiek (WIDEO)

Choroby brzegów powiek (WIDEO) Odtwórz wideo

się gruczoły tarczkowe Meiboma z ujściem przy tylnej krawędzi powieki. Na czym polega zapalenie brzegów powiek? Na ten temat odpowie dr Agnieszka Kudasiewicz-Kardaszewska, okulista. ...

Choroby powiek

Zapalenia i zakażenia powiek

wydzielanie powiekowych gruczołów łojowych. Leczenie, jeżeli nie jest powikłane zapaleniem spojówek, polega na utrzymywaniu higieny powiek. Zapalenie brzegów powiek...

Okulistyka

Choroby powiek

obfite wydzielanie) prowadzi do nieprawidłowości w obrębie brzegów powiek i prowadzi do zapalenia brzegów powiek. (...) charakterystyczne - niewielki dyskomfort, swędzenie...