Trwa ładowanie...

Zapalenie jamy ustnej – choroby, zapobieganie

Błona śluzowa w jamie ustnej jest nie tylko bardzo delikatna, ale także narażona na wiele czynników, które mogą ją podrażnić, a nawet doprowadzić do stanu chorobowego. Do drobnych uszkodzeń może dojść nawet w prostych czynnościach życiowych dla przykładu podczas żucia. Dodatkowo błona śluzowa może zostać uszkodzona podczas fizycznych i mechanicznych urazów.

spis treści

1. Co powoduje zapalenie jamy ustnej?

Niestety nawet najmniejszy uraz może powodować zapalenie jamy ustnej, owrzodzenia, nadżerki czy zakażenia bakteryjne. Zapalenie jamy ustnej może się pogłębiać przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej.

Zobacz film: "Domowe sposoby na afty"

Często zapalenie jamy ustnej pojawia się u kobiet w ciąży, ale także u osób w okresie przekwitania. Niestety zapalenie jamy ustnej może wystąpić przy odrze, ospie wietrznej, krztuścu, różyczce, a także przy mononukleozie.

Nie tylko choroby zakaźne mogą powodować zmiany w jamie ustnej, ponieważ choroby ogólne również dają taki objaw. Są to np.:

  • białaczka,
  • niedokrwistość,
  • cukrzyca.
Zapalenie jamy ustnej może być łagodzone wywarami z ziół
Zapalenie jamy ustnej może być łagodzone wywarami z ziół

Zapalenie jamy ustnej jest często spotykane przy chorobach układu pokarmowego, przy niedoborze witamin, ale także są charakterystyczne dla alergii. Bardzo często zapalenie jamy ustnej jest wywołane tymi czynnikami, które wywołują choroby skórne przykładowo pęcherzyce.

Choroby wirusowe, które dają między innymi zapalenie jamy ustnej mają tendencję do nawrotów. Dlatego np. zmiany opryszczkowe w jamie ustnej mogą się pojawić na wargach.

Najlepsze sposoby na piękne zęby i dziąsła
Najlepsze sposoby na piękne zęby i dziąsła [10 zdjęć]

Jeśli przebywanie na fotelu dentystycznym spędza ci sen z powiek, spróbuj przynieść odtwarzacz mp3 i

zobacz galerię

W przebiegu AIDS schorzenia obejmujące jamę ustną to nieodwracalne zmiany uzębienia, leukoplakia włochata i kandydoza. Najczęściej zapalenie jamy ustnej wywołuje wirus półpaśca czy ospy wietrznej.

Zmiany na skórze w postaci wysypki bardzo często w pierwszej kolejności pojawiają się w jamie ustnej. Kolejnym wirusem, który może powodować zmiany na błonie jamy ustnej jest wirus brodawczaka.

To też warto wiedzieć

Afty nawrotowe jest to przewlekła dolegliwość, która oprócz tego, że jest bardzo trudna do wyleczenia ma także tendencje do częstych nawrotów. Zapalenie jamy ustnej może się pojawić przy zażywaniu niektórych leków, ponieważ antybiotyki powodują uaktywnianie się w jamie ustnej grzyba drożdżopodobnego.

Zmiany w jamie ustnej powodują nie tylko dyskomfort podczas jedzenia, pojawia się również świąd. Ponadto przy zapaleniu jamy ustnej zmniejsza się wydzielanie śliny, natomiast nasilają się ból i pieczenie.

2. Zapobieganie zapaleniu jamy ustnej

Zapalenie jamy ustnej może powodować różne objawy o różnym natężeniu. Dlatego leczenie zapalenia jamy ustnej jest dostosowane do choroby, która jest powodem zmian, ale także stosuje się środki mające złagodzić konkretny objaw. Bardzo często do kuracji jamy ustnej włączany jest antybiotyk.

Istnieją także domowe sposoby, które mogą zredukować objawy stanu zapalnego jamy ustnej, dla przykładu wywar z szałwii, rumianku, którym należy płukać jamę ustną. Przy częstych stanach zapalnych należy poprosić o konsultację stomatologa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Zapalenie jamy ustnej – choroby, zapobieganie
Zapalenie jamy ustnej – choroby, zapobieganie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza