Trwa ładowanie...

Zarywanie nocy groźne dla zdrowia. Może doprowadzić do cukrzycy, obniża poziom testosteronu u mężczyzn

Wystarczy pięć kiepsko przespanych nocy, żeby nasz organizm znalazł się w stanie przedcukrzycowym – ostrzegają australijscy eksperci. U mężczyzn skutki braku snu mogą być jeszcze bardziej odczuwalne. "Brak snu jest często traktowany jak odznaka honorowa" – zauważa prof. Alan Young i tłumaczy, dlaczego musimy to zmienić.

1. Brak snu wpływa na zdrowie

"Politycy, biznesmeni, czasem nawet lekarze całkowicie poświęcają się pracy, żyją na wysokich obrotach i się nie wysypiają. Myślą, że to ich hartuje, choć w rzeczywistości jest odwrotnie" – informuje prof. Alan Young z Australijskiego Towarzystwa Badań nad Snem, jeden z twórców obszernego 170-stronicowego raportu zleconego przez australijskie ministerstwo zdrowia.

Eksperci nie mają wątpliwości, że w dzisiejszych czasach sen traktujemy po macoszemu.

Zobacz film: "Co łączy bezsenność z depresją?"

Wiele osób, zwłaszcza tych skupiających się na karierze, nieprzespane noce traktuje jako dowód oddania pracy i sposób na "hartowanie" organizmu. Badania dowiodły, że jest odwrotnie.

Nieprzesypianie całych nocy może zwiększyć ryzyko chorób przewlekłych, otyłości i zaburzeń psychicznych aż o 40 proc. Często doprowadza do tzw. stanu przedcukrzycowego, czyli zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II.

W przypadku mężczyzn brak snu może oddziaływać na gospodarkę hormonalną organizmu i znacznie obniżyć poziom testosteronu. Dla przykładu: u 20-latka, który źle spał przez pięć nocy z rzędu, poziom testosteronu spada do poziomu statystycznego 30-latka. Tak, jakby w ciągu tych pięciu nocy postarzał się o dziesięć lat.

Specjaliści radzą, by nie lekceważyć wagi snu. "Sen powinien być traktowany tak samo, jak zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna" – czytamy w raporcie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza