Zbadali długowiecznych Greków. 87 proc. codziennie piło ten napój
Ikaria należy do jednej z Niebieskich Stref, czyli miejsc, gdzie odnotowuje się najwyższy odsetek stulatków. Co jest ich sekretem? Nie ma wątpliwości, że jednym z filarów długowieczności jest dieta Greków. Jedno z badań wskazuje, że dużą rolę odgrywa w niej kawa.
1. Napój, który chroni serce i zapewnia długowieczność
Ikaria, grecka wyspa na Morzu Egejskim, zaliczana jest do jednej z Niebieskich Stref. To właśnie tutaj mieszkańcy wiodą nadzwyczaj długie życie, podobnie zresztą jak w japońskiej Okinawie czy na włoskiej Sardynii. Co trzeci z ikaryjskich Greków żyje ponad 90 lat.
Naukowcy nie ustają w poszukiwaniach sekretu mieszkańców Niebieskich Stref. Nie ma jednak wątpliwości, że długowieczność ma związek z dietą bazującą na nieprzetworzonych, głównie roślinnych produktach, dobrej jakości białku, najczęściej pochodzącym z ryb i tłuszczach roślinnych, zwłaszcza bogatej w polifenole oliwie.
Jedno z badań, które ukazało się na łamach "Vascular Medicine", skupiło się na działaniu kawy, jaką spożywają Ikaryjczycy. Analiza nawyków 142 mieszkańców Ikarii ujawniła, że aż 87 proc. badanych regularnie sięga po tradycyjnie parzoną na sposób grecki kawę. Naukowcy zauważyli, że napój ten wpływa pozytywnie na śródbłonek naczyń, warstwę pokrywającą wewnętrzną powierzchnię naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz zastawki serca. Śródbłonek bierze udział w regulacji ciśnienia, procesach krzepnięcia krwi czy reakcjach zapalnych.
Zdaniem badaczy grecka kawa, bogata w polifenole tj. kwas chlorgenowy czy diterpeny, poprawia funkcje śródbłonka. Może zatem być elementem profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.
2. Kawa po grecku. Gotowana, a nie parzona
Sekretem kawy Greków jest przygotowanie aromatycznego naparu w tygielku briki. To rodzaj niewielkiego, miedzianego garnuszka, od wewnątrz pokrytego cynkiem. Dzięki materiałowi, z jakiego powstaje, ma właściwości antybakteryjne, wirusobójcze i grzybobójcze.
By przygotować grecki napój, do tygielka należy dodać mieloną kawę - jedną łyżeczkę na każde 60 ml wody. Do kawy Grecy dodają według uznania także cukier lub miód. Następnie składniki gotuje się w briki do momentu, aż powstanie napój pokryty delikatną pianką. Amatorzy mocniejszej kawy pozostawiają tygielek na ogniu nieco dłużej, aż płyn zmniejszy swoją objętość i stanie się bardziej esencjonalny.
Poza cukrem czy miodem Grecy do kawy czasem dodają mleko lub też podają napój schłodzony. W odróżnieniu od kawy tej dobrze nam znanej kawa grecka jest gotowana, a nie parzona, co nadaje jej oryginalnego smaku. Ponadto zawiera mniejszą ilość kofeiny - ok. 40 mg na filiżankę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.