Trwa ładowanie...

Zespół hemofagocytarny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

Zespół hemofagocytarny to zagrażająca życiu choroba, za którą odpowiada nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego. Bywa, że jest uwarunkowana genetycznie, ale i ma charakter nabyty. Jakie są jej przyczyny i objawy? Na czym polega jej leczenie?

spis treści

1. Co to jest zespół hemofagocytarny?

Zespół hemofagocytarny (HLH, hemophagocytic lymphohistiocytosis) to rzadkie i zagrażające życiu zaburzenie hematologiczne. Występuje u około 1200 osób na 1 000 000 mieszkańców na rok. Choroba w równym stopniu dotyczy płci żeńskiej i męskiej. Najczęściej ujawnia się u dzieci poniżej 1. roku życia. HLH może przebiegać pod postacią pierwotną (uwarunkowaną genetycznie) lub wtórną (nabytą).

2. Zespół hemofagocytarny - przyczyny

Patomechanizm zespołu HLH nie został do końca poznany. Wiadomo, że chorobę wywołuje nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego. Odpowiada za nią niekontrolowane namnażanie limfocytów T i makrofagów, co prowadzi do hipercytokinemii (tzw. burza cytokinowa). Nadmierne stężenie i aktywność cytokin prozapalnych w organizmie skutkuje nasiloną ogólnoustrojową reakcją zapalną i niewydolnością wielonarządową.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Wrodzony zespół hemofagocytowy może być uwarunkowany genetycznie, czasem jest związany z wrodzonymi zespołami niedoborów immunologicznych (zespół Griscelli typu 2, zespół Chediaka i Higashiego, zespół Hermanskiego i Pudlaka typu 2, choroba limfoproliferacyjna związana z chromosomem X, przewlekła granulomatoza).

Nabyty zespół hemofagocytowy może być zainicjowany przez ciężkie infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze, jak i choroby autoimmunologiczne lub nowotworowe, głównie chłoniaki.

Wtórna postać występująca jako powikłanie układowych chorób tkanki łącznej, nazywana jest zespołem aktywacji makrofagów (MAS, macrophage activation syndrome). U dzieci najczęściej występuje w przebiegu układowej postaci młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (uMIZS).

3. Objawy zespołu hemofagocytarnego

Objawy zespołu hemofagocytarnego z reguły są niecharakterystyczne, obejmują cechy zespołu uogólnionej reakcji zapalnej. W obrazie klinicznym dominuje:

4. Diagnostyka i leczenie

W rozpoznaniu zespołu hemofagocytarnego wykorzystuje się badania przedmiotowe i podmiotowe, jak i laboratoryjne. Niezbędne jest wykonanie biopsji skóry, węzłów chłonnych, szpiku kostnego, śledziony lub wątroby i badanie histopatologiczne pobranego materiału.

W badaniach stwierdza się w nich podwyższone wskaźniki stanu zapalnego hiperfibrynogenemię, cytopenię, hipertriglicerydemię, hipertransaminazemię, hipofibrynogenemię. Typowa jest obecność makrofagów, które pochłonęły erytrocyty lub ich fragmenty w szpiku kostnym, węzłach chłonnych, narządach miąższowych hemofagocytów.

Potwierdzenie choroby umożliwia analiza DNA lub spełnienie minimum 5 kryteriów z listy, która obejmuje takie symptomy HLH jak:

 • powiększenie śledziony,
 • gorączka (temperatura >38,5°C, trwająca co najmniej 7 dni),
 • niedobór co najmniej 2 z 3 linii komórkowych we krwi obwodowej (cytopenia),
 • stężenie hemoglobiny poniżej 9 g/dl (< 10 g/dl u noworodków),
 • liczba płytek krwi poniżej 100 tys./mm3,
 • liczba neutrofili poniżej 1000/mm3,
 • zmniejszona aktywność limfocytów NK lub jej brak,
 • stężenie rozpuszczalnego receptora CD25 >2400 U/ml,
 • hipertriglicerydemia (na czczo >265 mg/dl) i/lub hipofibrynogenemia (≤1,5 g/l), stężenie ferrytyny ≥500 µg/l,
 • hemofagocytoza obecna w szpiku kostnym, śledzionie, węzłach chłonnych lub płynie mózgowo-rdzeniowym.

Wyleczenie zespołu hemofagocytowego nie jest możliwe. Celem terapii jest zahamowanie nadmiernej odpowiedzi immunologicznej. Podjęcie działań jest konieczne, ponieważ nieleczona choroba w ciągu kilku miesięcy od ujawnienia prowadzi do śmierci.

W leczeniu HLH stosuje się leki przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze i obniżające gorączkę, ale i glikokortykosteroidy (deksametazon), etopozyd i cyklosporynę A, także metotreksat czy leki stosowane w chemioterapii.

Czasem konieczny jest przeszczep szpiku kostnego. Leczenie objawowe obejmuje oczyszczanie krwi z patologicznych białek (plazmaferezę) i przetaczanie immunoglobulin oraz preparatów krwiopochodnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza