Trwa ładowanie...

Zespół kanału łokciowego – przyczyny, objawy, ćwiczenia i leczenie

Avatar placeholder
30.01.2023 16:03
Zespół kanału łokciowego objawia się bólem stawu łokciowego
Zespół kanału łokciowego objawia się bólem stawu łokciowego (Adobe Stock)

Zespół kanału łokciowego to zaburzenie, za pojawienie się którego odpowiada ucisk wywierany na nerw łokciowy. Należy do neuropatii uciskowych, które wiążą się z wieloma dokuczliwymi dolegliwościami, a i mają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny i objawy patologii? Na czym polega jej leczenie?

spis treści

1. Co to jest zespół kanału łokciowego?

Zespół kanału łokciowego, znany również jako zespół rowka nerwu łokciowego, to choroba należąca do grupy neuropatii uciskowych. Ich istotą są uszkodzenia nerwu związanego z jego uciskiem. Schorzenie, zaraz po zespole cieśni nadgarstka, jest drugą co do częstości neuropatią uciskową.

Nerw łokciowy pochodzi z gałązek nerwów rdzeniowych odchodzących od rdzenia kręgowego na wysokości kręgów szyjnych (od C8) i piersiowych (do Th1). Jest jedną z głównych struktur, które są odpowiedzialne za ruch i czucie (unerwienie ruchowe i czuciowe) w kończynie górnej.

2. Zespół kanału łokciowego – przyczyny

Zobacz film: "Zespół cieśni nadgarstka"

Jakie są przyczyny zespołu zespół kanału łokciowego? Do rozwoju zespołu kanału nerwu łokciowego dochodzi wskutek zwężenia kanału łokciowego, na który składa się więzadło ramienno-łokciowe, nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej, rozcięgno znajdujące się pośrodku głów zginacza łokciowego nadgarstka.

Za zwężenie kanału łokciowego i uszkodzenie nerwu łokciowego odpowiada ucisk zlokalizowany w miejscach anatomicznych przewężeń. Nie bez znaczenia są:

  • urazy w obrębie stawu łokciowego, zniekształcenia kości po przebytych złamaniach,
  • zmiany zapalne lub zwyrodnieniowe stawów,
  • choroby, na przykład reumatoidalne zapalenie stawów,
  • ganglion, zwany torbielą galaretowatą,
  • wady anatomiczne (np. wrodzone podwichnięcie stawu łokciowego lub koślawość łokcia),
  • złe nawyki ruchowe, głównie częste ruchy zginania i prostowania czy długie utrzymywanie kończyny górnej zgiętej w stawie łokciowym (czynnikiem predysponującym może być praca). Choroba pojawia się zwykle w wieku dorosłym i częściej dotyka mężczyzn.

3. Zespół kanału nerwu łokciowego – objawy

Ponieważ nerw łokciowy przewodzi impulsy czuciowe z palców (małego i serdecznego), a także bocznej okolicy dłoni oraz unerwia ruchowo mięśnie tej części kończyny górnej, choroba obejmuje różne zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu łokciowego, których podłożem jest ucisk w okolicy nadgarstka.

Zespół kanału łokciowego objawia się jako:

  • drętwienie, mrowienie, pieczenie palców (małego oraz serdecznego),
  • ból stawu łokciowego (zwłaszcza w nocy),
  • osłabienie mięśni w obrębie dłoni,
  • zaburzenia ruchomości palców i nadgarstka,
  • zaburzenia czucia w obrębie nerwu łokciowego,
  • zaniki mięśni (w zaawansowanym stadium choroby).

4. Zespół kanału nerwu łokciowego – leczenie

W przypadku pojawienia się dokuczliwych oraz niepokojących objawów, wskazujących na zespół cieśni kanału nerwu łokciowego, trzeba się zwrócić o pomoc do lekarza rodzinnego, ortopedy lub fizjoterpauty.

By postawić diagnozę, konieczne jest badanie przedmiotowe i podmiotowe. Duże znaczenie mają obserwowane dolegliwości, ale również informacje o okolicznościach pojawienia się objawów, urazach okolicy łokcia, chorobach towarzyszących oraz charakterze wykonywanej pracy.

Podczas badania specjalista ocenia:

  • siłę mięśni ręki, zwłaszcza dłoni,
  • czucie dłoni i kończyny górnej,
  • ruchomość stawu łokciowego,
  • bolesność dotykową stawu łokciowego.

Typowe dla zespołu kanału nerwu łokciowego są pozytywne wyniki testów diagnostycznych, takich jak test Fromenta, test cyrkla, test Lüthy’ego czy objaw Tinela-Hoffmana.

By potwierdzić rozpoznanie, ważne jest wykonanie badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny, RTG stawu łokciowego oraz badanie przewodzenia impulsów w nerwie łokciowym (elektromiografia – EMG, elektroneurografia – ENG).

Na czym polega leczenie zespołu kanału nerwu łokciowego? W przypadku, gdy choroba nie jest zaawansowana, pomóc może zmiana nawyków ruchowych w połączeniu z rehabilitacją oraz leczeniem farmakologicznym. Działanie terapeutyczne powinno tym samym obejmować:

  • unikanie opierania się na łokciu lub długotrwałego utrzymywania ręki zgiętej w stawie łokciowym,
  • stosowanie preparatów witaminowych, środków przeciwzapalnych oraz glikokortykosteroidów,
  • poddawanie się zabiegom fizjoterapeutycznym (np. jonoforeza, prądy TENS, laseroterapia),
  • ćwiczenia na zespół kanału nerwu łokciowego, które wspierają powrót siły mięśniowej i sprawności kończyny.

Jeśli nie doszło do nieodwracalnych zmian, wyleczenie zespołu kanału nerwu łokciowego jest możliwe. W przypadkach bardziej zaawansowanych konieczna jest operacja. Celem podejmowanego leczenia jest chirurgiczne uwolnienie nerwu z ucisku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze