Trwa ładowanie...

Zespół WAGR – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 03.12.2021 15:14
Zespół WAGR to rzadki zespół objawów.
Zespół WAGR to rzadki zespół objawów. (adobestock)

Zespół WAGR to rzadki, genetycznie uwarunkowany zespół objawów, na które najczęściej składa się guz Wilmsa, brak tęczówki, wady układu moczowo-płciowego oraz opóźnienie rozwoju umysłowego. Jakie są jego przyczyny? Na czym polega diagnostyka i leczenie?

spis treści

1. Co to jest zespół WAGR?

Zespół WAGR to rzadki, genetycznie uwarunkowany zespół wad wrodzonych, który w 1964 roku jako pierwszy opisał R. W. Miller wraz ze współpracownikami.

Nazwa zespołu jest akronimem, pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw najczęstszych objawów i problemów obserwowanych wśród dzieci z tym zaburzeniem: guz Wilms’a (W – Wilms Tumor), wrodzony brak tęczówki (A– aniridia), zaburzenia w układzie moczowych i rozrodczym (G – genitourinary problems) i opóźnienie umysłowe (R – mental Retardation).

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Schorzenie funkcjonuje również pod takimi nazwami jak asocjacja WAGR, ang. WAGR syndrome, WAGR complex, Wilms tumor-aniridia syndrome, aniridia-Wilms tumor syndrome.

2. Przyczyny i objawy zespołu WAGR

Zespół WAGR występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jest konsekwencją mutacji w regionie 11p13 o charakterze delecji (delecja w obrębie ramion krótkich chromosomu 11). Jej zakres może różnić się u poszczególnych osób.

Delecje zespołu WAGR na ogół powstają de novo na wczesnym etapie rozwoju prenatalnego dziecka (rodzice mają prawidłowe DNA). Zespół WAGR charakteryzujący się współistnieniem:

  • guza Wilmsa (Wilms' tumor),
  • wrodzonego braku tęczówki (aniridia),
  • wad wrodzonych układu moczowo-płciowego (genitourinary malformations).
  • opóźnienia umysłowego (mental retardation).

Większość pacjentów z zespołem WAGR wykazuje się przynajmniej dwa objawy. Guz Wilmsa (Wilms' tumor) to złośliwy nowotwór nerki, który rozwija się nawet 60% chorych z zespołem WAGR.

Początkowo zmiana może nie dawać żadnych objawów. Pierwszymi symptomami raka może być krew w moczu, utrata apetytu, spadek wagi, gorączka, brak energii oraz swędzenie w okolicach brzucha.

Wrodzony braku tęczówki (aniridia) może mieć różne nasilenie, od braku tęczówki do jej łagodnego niedorozwoju. Często współistnieją wady rogówki, soczewki i tylnego odcinka oka. Z wiekiem może rozwinąć się jaskra (charakteryzująca się zwiększeniem ciśnienia śródocznego, zaburzeniem krążenia krwi w oku i postępującym upośledzeniem funkcji wzroku), nystygamus (gwałtowne mimowolne rytmiczne drgania lub ruchy gałek ocznych) czy zaćma (zmętnienie soczewki).

Wady wrodzonych układu moczowo-płciowego (genitourinary malformations), manifestują się tuż po narodzinach. U dziewczynek typowe są malformacje macicy, jajowodów lub pochwy, niedorozwój jajników. U chłopców z zespołem WAGR występuje spodziectwo (lokalizacji ujścia cewki moczowej na brzusznej stronie prącia) lub wnętrostwo (niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym zamiast w mosznie).

Osoby z zespołem WAGR są obciążone wysokim ryzykiem rozrodczaka zarodkowego (gonadoblastomy), guza nowotworowego, najczęściej powstającego w dysgenetycznych gonadach u osób z fenotypowymi zaburzeniami płci. U około 30% pacjentów z zespołem WAGR rozwija się niewydolność nerek w wieku od 11. do 28. roku życia.

Opóźnienie umysłowe (mental retardation) i rozwojowe obserwowane u dzieci z zespołem WAGR cechują się różnym stopniem, od ciężkiego do lekkiego. U niektórych dzieci poziom inteligencji jest normalny.

W zespole WAGR opisuje się również zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD), autyzm, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia lękowe, depresja.

Inne objawy WAGR to:

  • nierówne, stłoczone zęby,
  • astma, zapalenie płuc, częste infekcje uszu, nosa, gardła, najczęściej w okresie noworodkowym i we wczesnym dzieciństwie,
  • problemy z oddychaniem, bezdech śródsenny,
  • nadmierne łaknienie,
  • wcześnie pojawiająca się nadwaga,
  • wysokie stężenie cholesterolu we krwi,
  • problemy z napięciem i siłą mięśni, zazwyczaj w dzieciństwie,
  • epilepsja (napady padaczkowe),
  • zapalenie trzustki.

3. Leczenie zespołu WAGR

Dzieci, u których zdiagnozowano zespół WAGR, muszą pozostawać pod opieką specjalistów. Ich leczenie, które ma charakter objawowy, zależy od manifestujących się objawów. Leczenie przyczynowe nie jest możliwe.

Problemy w obrębie narządu wzroku wymagają kontroli okulistycznych, a także leczenia farmakologicznego czy zabiegów, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka pogorszenia lub utraty wzroku.

Z uwagi na ryzyko rozwoju nowotworu nerek oraz zaburzeń układu moczowo-płciowego, konieczne są regularne konsultacje nefrologiczne, urologiczne i badania USG jamy brzusznej. Według specjalistów osoby z rozpoznanym WAGR mogą dożyć 50. roku życia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze