Zgaga – najważniejsze informacje

Zgaga to pieczenie lub ból w przełyku spowodowane przez wędrujący z żołądka sok trawienny, który przez przełyk dostaje się aż do gardła. Uczuciu pieczenia w przełyku może towarzyszyć obecność soku żołądkowego w jamie ustnej. Zgaga często występuje u kobiet ciężarnych i osób zestresowanych.

Jak uniknąć kłopotów z przewodem pokarmowym?

Jedzenie tłustego, smażonego jedzenia może skutkować biegunką. Tłuste mięso, sosy czy słodkie, kremowe desery również mogą powodować problemy. Wybieraj...

Przyczyny zgagi

Oto, od czego zgaga może być uzależniona:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

 • Spożywanie zbyt dużych ilości zbyt tłustego i nadmiernie przyprawionego pożywienia.
 • Picie dużej ilości alkoholu lub palenie dużej ilości papierosów.
 • Przepuklina rozworu przełykowego. Schorzenie to polega na przemieszczaniu się górnej części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy przepony. Jest to często przyczyną zgagi pojawiającej się regularnie. Dolegliwość ta jest zwykle wywoływana przy pozycji zgiętej tułowia. Dlatego mówi się o „symptomie sznurowadła”, kiedy osoba zawiązuje sznurowadło i ta pozycja wywołuje u niej uczucie zgagi.
 • Ciąża. Jest to najczęstsza przyczyna zgagi. Znajdujące się w brzuchu dziecko wypycha narządy układu trawiennego i naciska na żołądek. Jeśli ujście żołądka nie jest wystarczająco silne, jego zawartość może wracać do przełyku. Zgaga u kobiet ciężarnych nasila się wraz ze wzrostem dziecka i zbliżającym się terminem porodu. Dlatego zgaga przed porodem jest najsilniej odczuwana.
 • Stres. Również stres może wywoływać lub potęgować różne problemy trawienne, w tym także zgagę.

Objawy zgagi

Najczęstszym objawem zgagi są bóle w nadbrzuszu, tzn. w części brzucha powyżej pępka. Bóle mogą pojawić się również w okolicach karku, twarzy, szyi i mostka (ból zamostkowy). Innym objawem towarzyszącym zgadze może być obecność soku żołądkowego w jamie ustnej, który dostał się tam przez przełyk, za sprawą refluksu. U niektórych osób cierpiących z powodu zgagi mogą pojawić się duszności i problemy z oddychaniem.

Skutki zgagi

Zgaga może powodować powstawanie owrzodzenia dolnej części przełyku, czyli spowodowaną kontaktem z powietrzem utratę substancji zawartych w warstwie komórek pokrywających wnętrze tego narząd, co prowadzi do zapalenia przełyku. Nie należy mylić zgagi z: zawałem mięśnia sercowego, chronicznym zapaleniem oskrzeli, szczególnie jeśli zgadze towarzyszą problemy z oddychaniem, oraz z powracającym ostrym zapaleniem gardła.

Leczenie zgagi

Na zgagę zaleca się:

 • Odstawienie alkoholu i papierosów.
 • Zmiana diety, szczególnie ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych.
 • Zażywanie leków obniżających kwasowość żołądka oraz wzmacniających zwieracze przełyku.
 • W niektórych przypadkach leczenie musi obejmować interwencję chirurgiczną, szczególnie, jeśli pojawiły się komplikacje.
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zgaga - przyczyny, refluks, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zgaga - przyczyny, refluks, leczenie
Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Jak kupić zdrowe jedzenie?

Jak kupić zdrowe jedzenie?

Listy składników oraz tabele wartości odżywczych podają najważniejsze informacje o danym produkcie spożywczym. Warto zatem wyrobić sobie nawyk ich czytania podczas zakupów.

Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Najważniejsze informacje o implantach zębowych (WIDEO)

Najważniejsze informacje o implantach zębowych (WIDEO) Odtwórz wideo

Dr Anna Grabowska mówi o tym, kiedy można założyć implanty i w jaki sposób o nie dbać. Implanty zębowe są bardziej wytrzymałe niż zęby naturalne, integrują się z kością. Z filmu dowiesz się również, czy trzeba je wymieniać, jeśli mamy je wiele lat.

Wirusowe zapalenie wątroby - żółtaczka, przyczyny, objawy

WZW najważniejsze informacje (WIDEO)

WZW najważniejsze informacje (WIDEO) Odtwórz wideo

. Co robić w przypadku zachorowania na WZW? Każdy przypadek WZW to schorzenie, które trwa latami. Najważniejsze w przypadku zachorowania jest, aby chory (...) , że w przypadku WZW ważna jest zdrowa dieta. Trzeba dostarczać...

Inne choroby neurologiczne

4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast

4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast

zmniejsza ryzyko raka prostaty u mężczyzn Rezygnacja ze śniadania Powszechnie wiadomo, że śniadanie to najważniejsze danie dnia. Poranny posiłek daje (...) , które jedzą śniadania. To wynik tego, że bez glukozy mózg nie może pracować...

Diety dla chorych

Problemy ze zgagą

Problemy ze zgagą

Podrażnienie kwasem żołądkowym objawia się pieczeniem w klatce piersiowej, przełyku, przechodzącym aż po szyję. Skutecznym sposobem leczenia jest przyjmowanie ziół zawierających naturalne śluzy roślinne.

Szybka nauka

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy

tradycyjnego kalendarza. Istotne, by była zawsze pod ręką i zawierała najważniejsze informacje, godziny oraz dane teleadresowe. Ustal priorytety Większość (...) wiadomości i wyróżniać te najważniejsze....