Trwa ładowanie...

Zgaga – najważniejsze informacje

Avatar placeholder
15.02.2016 12:41
Zgaga – najważniejsze informacje
Zgaga – najważniejsze informacje (Grafika / Shutterstock)

Zgaga to pieczenie lub ból w przełyku spowodowane przez wędrujący z żołądka sok trawienny, który przez przełyk dostaje się aż do gardła. Uczuciu pieczenia w przełyku może towarzyszyć obecność soku żołądkowego w jamie ustnej. Zgaga często występuje u kobiet ciężarnych i osób zestresowanych.

spis treści
Jak uniknąć kłopotów z przewodem pokarmowym?
Jak uniknąć kłopotów z przewodem pokarmowym? [10 zdjęć]

Spożywanie tłustego, smażonego jedzenia może być jednym z czynników prowokujących biegunkę. Tłuste mięso,

zobacz galerię

1. Przyczyny zgagi

Oto, od czego zgaga może być uzależniona:

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"
  • Spożywanie zbyt dużych ilości zbyt tłustego i nadmiernie przyprawionego pożywienia.
  • Picie dużej ilości alkoholu lub palenie dużej ilości papierosów.
  • Przepuklina rozworu przełykowego. Schorzenie to polega na przemieszczaniu się górnej części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy przepony. Jest to często przyczyną zgagi pojawiającej się regularnie. Dolegliwość ta jest zwykle wywoływana przy pozycji zgiętej tułowia. Dlatego mówi się o „symptomie sznurowadła”, kiedy osoba zawiązuje sznurowadło i ta pozycja wywołuje u niej uczucie zgagi.
  • Ciąża. Jest to najczęstsza przyczyna zgagi. Znajdujące się w brzuchu dziecko wypycha narządy układu trawiennego i naciska na żołądek. Jeśli ujście żołądka nie jest wystarczająco silne, jego zawartość może wracać do przełyku. Zgaga u kobiet ciężarnych nasila się wraz ze wzrostem dziecka i zbliżającym się terminem porodu. Dlatego zgaga przed porodem jest najsilniej odczuwana.
  • Stres. Również stres może wywoływać lub potęgować różne problemy trawienne, w tym także zgagę.

2. Objawy zgagi

Najczęstszym objawem zgagi są bóle w nadbrzuszu, tzn. w części brzucha powyżej pępka. Bóle mogą pojawić się również w okolicach karku, twarzy, szyi i mostka (ból zamostkowy). Innym objawem towarzyszącym zgadze może być obecność soku żołądkowego w jamie ustnej, który dostał się tam przez przełyk, za sprawą refluksu. U niektórych osób cierpiących z powodu zgagi mogą pojawić się duszności i problemy z oddychaniem.

3. Skutki zgagi

Zgaga może powodować powstawanie owrzodzenia dolnej części przełyku, czyli spowodowaną kontaktem z powietrzem utratę substancji zawartych w warstwie komórek pokrywających wnętrze tego narząd, co prowadzi do zapalenia przełyku. Nie należy mylić zgagi z: zawałem mięśnia sercowego, chronicznym zapaleniem oskrzeli, szczególnie jeśli zgadze towarzyszą problemy z oddychaniem, oraz z powracającym ostrym zapaleniem gardła.

4. Leczenie zgagi

Na zgagę zaleca się:

  • Odstawienie alkoholu i papierosów.
  • Zmiana diety, szczególnie ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych.
  • Zażywanie leków obniżających kwasowość żołądka oraz wzmacniających zwieracze przełyku.
  • W niektórych przypadkach leczenie musi obejmować interwencję chirurgiczną, szczególnie, jeśli pojawiły się komplikacje.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze