Zgaga w ciąży – przyczyny, objawy, domowe sposoby i leczenie
Zgaga w ciąży jest dolegliwością, na którą narzeka wiele kobiet. Jej przyczyny są różne. Są to zarówno czynniki hormonalne, jak i mechaniczne. Duże znaczenie ma także dieta. Jakie są objawy zgagi? Co może pomóc? Co robić, a czego unikać, by przypadłość nie była bardzo dokuczliwa?
1. Co oznacza zgaga w ciąży?
Zgaga w ciąży może się pojawić na jej każdym etapie. Jej objawy, takie jak palenie i pieczenie w przełyku, klatce piersiowej lub gardle, kwaśny posmak w ustach, nieustanne odbijanie, bóle zamostkowe, mdłości, niestrawność, ból w okolicy żołądka, cofanie się treści żołądkowej czy wymioty to typowe dolegliwość tego okresu, wywoływana przez różne czynniki. Jakie są przyczyny zgagi w ciąży?
Zgaga w ciąży - 1 trymestr
Na początku ciąży za zgagę odpowiada głównie progesteron (wzrost stężenia hormonu w organizmie ciężarnej), który powoduje zmniejszenie napięcie mięśni gładkich.
Rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego skutkuje osłabieniem napięcia i motoryki żołądka. Hormon osłabia także zastawkę zasłaniającą wejście do żołądka, co sprawia, że treść pokarmowa przedostaje się do przełyku. Odpowiednie napięcie dolnego zwieracza przełyku jest główną barierą przed cofaniem się treści żołądkowej do przełyku.
Zgaga w 2 trymestrze ciąży
Zgaga w 2. trymestrze ciąży najczęściej ma związek z nieodpowiednią dietą. Dolegliwości zaostrzają się po zjedzeniu obfitego posiłku, zwłaszcza gdy jest on tłusty bądź ostry.
Zgaga w ciąży - 3 trymestr
W 3. trymestrze ciąży zgaga ma najczęściej związek z rozciągającą się macicą, która powoduje ucisk na żołądek i prowadzi do wzrostu ciśnienia śródbrzusznego.
Jeśli chodzi o przyczyny zgagi w ciąży, specjaliści nie wykluczają roli zaburzonego opróżniania żołądka oraz spowolnionego pasażu w jelicie cienkim. Zgaga może też związana z refluksem, to jest przypadłością związanej z cofaniem się treści pokarmowej do żołądka. Patologię powinno się leczyć.
2. Zgaga w ciąży – co pomaga?
Istnieje wiele domowych sposobów na zgagę w ciąży. Przed rozpoczęciem terapii najlepiej skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i potwierdzić ich bezpieczeństwo.
Co pomaga na zgagę? Przede wszystkim:
- mleczko na bazie aluminium, tabletki na zgagę w ciąży oraz pastylki musujące (bardzo ważne jest, by przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, w ciąży nie wolno brać żadnych preparatów na własną rękę, nawet ogólnodostępne medykamenty dostępne bez recepty mogą być szkodliwe dla rozwijającego się płodu),
- napary z ziół, na przykład rumianku (mięta nie jest zalecana w leczeniu zgagi, ponieważ obniża napięcie dolnego zwieracza przełyku),
- napary z korzenia imbiru, dodawanie imbiru do potraw (przeciwwskazaniem jest nadciśnienie w ciąży),
- roztwór sody oczyszczonej, (łyżeczkę sody rozpuszcza się w szklance przegotowanej wody, warto pamiętać, by stosować ją z umiarem, przewlekłe spożywanie i nadmiar wywołuje biegunkę, zaburzenia trawienia i zatrzymywanie płynów w organizmie),
- mikstura przygotowana ze szklanki wody z łyżką octu jabłkowego i łyżką miodu,
- garść migdałów (działają zobojętniająco na kwas solny w żołądku),
- mleko, naturalny jogurt, kefir, maślanka (łagodzą uczucie pieczenia i palenia w przełyku),
- siemię lniane, które powleka śluzówkę żołądka,
- lekkostrawna dieta (zaleca się spożywanie mniejszych objętościowo posiłków, ale częściej).
3. Zgaga w ciąży – jak jej uniknąć?
Zgadze w ciąży można próbować zapobiegać. Co robić, a czego unikać? Najważniejsze jest, by unikać:
- noszenia obcisłych ubrań,
- spania w nieodpowiedniej pozycji (np. zbyt nisko, wskazane jest spanie w lekko uniesionej lub półleżącej pozycji),
- pokarmów obniżających napięcie dolnego zwieracza przełyku. To czekolada, kawa, cytrusy czy pomidory,
- spożywania potraw zbyt tłustych, smażonych lub ostrych,
- dań wzmagających,
- spożywania nadmiaru kofeiny, gazowanych napojów,
- przejadania się,
- najadania się na noc. Ważne jest jedzenie ostatniego posiłku co najmniej 2 godziny przed położeniem się do łóżka,
- jedzenia słodyczy z dużą zawartością tłuszczu,
Warto pamiętać, że odpowiednia dieta może złagodzić dolegliwości związane ze zgagą w trakcie ciąży.
4. Zgaga w ciąży – leczenie
Bardzo uciążliwa, potworna zgaga w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem. Specjalista może bowiem zlecić:
- środki zobojętniające kwas żołądkowy. Bezpieczne w stosowaniu są preparaty zawierające sole wapnia i magnezu,
- preparaty z alginianu sodu, który chroni błonę śluzową przełyku i żołądka,
- inhibitory pompy protonowej (w ciąży leków dozwolony jest pantoprazol, omeprazol czy esomeprazol).
Trzeba pamiętać, by w ciąży nie brać leków samowolnie. Wszelkie metody lecznicze oraz stosowane środki muszą być bowiem bezpieczne tak dla kobiety, jak i dziecka.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.