Trwa ładowanie...

Zielony stolec - charakterystyka, przyczyny, postępowanie

Zielony stolec może być wywołany różnymi czynnikami. Sytuacja ta może budzić nasze podejrzenie, nie warto jednak od razu wpadać w panikę. W większości przypadków zmiana koloru stolca na zielony jest wynikiem spożywania zielonych warzyw liściastych. Zielony stolec może być również spowodowany stosowaniem środków przeczyszczających. Jakie inne czynniki mogą wpływać na zmianę koloru kału?

Zobacz film: "Jak pozbyć się biegunki?"

spis treści

1. Zielony stolec a prawidłowy kolor stolca

Kolor stolca to pierwszy sygnał, który informuje nas o tym czy w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. Kolor kału może informować nas o zdrowiu lub problemach zdrowotnych. Prawidłowy stolec powinien mieć kolor brązowy. Może się jednak zdarzyć, że nasz kał zmieni swoją barwę na kolor zielony. Taka sytuacja może być wynikiem spożywania niektórych pokarmów, np. zielonych warzyw takich jak szpinak czy rukola. Zielony stolec może być również wynikiem niektórych chorób.

Zobacz także:

2. Przyczyny zielonego stolca

Zmiana koloru stolca na zielony może być uwarunkowana różnorodnymi czynnikami. Zielony kał może być wynikiem obecności żółci, której barwa się zmienia w trakcie przechodzenia przez przewód pokarmowy. Żółć może stać się zielona w sytuacji, w której zwiększa się tempo przechodzenia treści jelitowej. Mówimy wówczas o przyspieszonej perystaltyce jelit. Ponadto, zielony stolec może informować nas o alergii pokarmowej lub być objawem niektórych schorzeń. W wielu przypadkach wynika on:

Ponadto, zmiana koloru stolca na zielony może oznaczać zmiany chorobowe w naszym organizmie. Może sygnalizować zakażenie pasożytnicze, celiakię, bakteryjne zakażenie jelit, zespół upośledzonego wchłaniania, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

W wielu przypadkach zielony stolec świadczy o chorobie dróg żółciowych, np. kamicy przewodów żółciowych, zwężeniu dróg żółciowych, infekcyjnym zapaleniu wątroby, nowotworze trzustki.

3. Co robić, gdy zauważymy u siebie zielony stolec?

Co robić, gdy zauważymy u siebie zielony stolec? Warto zwrócić uwagę, czy występowanie zielonego kału nie jest połączone z innymi objawami chorobowymi, takimi jak ciemny kolor moczu, swędzenie skóry czy problemy trawienne. W przypadku wystąpienia następujących symptomów, istnieje podejrzenie choroby dróg żółciowych. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Zielony kał może być również objawem chorobowym, który występuje u osób zakażonych Salmonellą. Pacjenci uskarżają się wówczas na biegunki. Zielony stolec nie zawsze jednak świadczy o problemach zdrowotnych. Jeśli w ostatnim czasie spożywaliśmy dużo zielonych warzyw, zmiana koloru stolca jest czymś naturalnym. Podobnie jest w przypadku stosowania niektórych lekarstw, np. leków na przeczyszczenie, indometacyny.

W przypadku wątpliwości warto udać się do lekarza rodzinnego, który przepisze nam skierowanie na badania. Wskazane jest wykonanie:

Jeśli powodem zielonego stolca są choroby jelit, bardzo ważne jest, aby zadbać o wyrównanie flory bakteryjnej. Pacjenci uskarżający się na biegunki, powinni przyjmować odpowiednią ilość płynów i elektrolitów. Dzięki temu postępowaniu można uniknąć odwodnienia. Warto skonsultować się z gastrologiem, który zleci odpowiednie badania.

Leczenie chorób jelit uzależnione jest od rodzaju i stopnia rozwoju choroby. Pacjenci poddawani są leczeniu farmakologicznemu. W niektórych przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie operacji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.