Trwa ładowanie...

Zinnat – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
02.11.2023 16:33
Zinnat jest stosowany m.in. w leczeniu zapalenie krtani
Zinnat jest stosowany m.in. w leczeniu zapalenie krtani (Adobe Stock)

Zinnat to antybiotyk wydawany na receptę. Ma postać tabletek powlekanych lub granulatu do sporządzania zawiesiny do stosowania doustnego. Jakie są wskazania do jego stosowania? Jak go dawkować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do terapii?

spis treści

1. Co to jest Zinnat?

Zinnat jest lekiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jego substancją czynną jest cefuroksym (aksetyl cefuroksymu). To cefalosporyna II generacji, antybiotyk beta-laktamowy o szerokim spektrum działania. Jak działa?

Mechanizm działania cefuroksymu polega na blokowaniu biosyntezy ściany komórkowej bakterii, co skutkuje zahamowaniem jej budowy i rozpadem komórki bakteryjnej. Zinnat zalicza się do leków bakteriobójczych, to jest prowadzących do zabicia komórki bakteryjnej.

2. Skład i zamienniki Zinnat

Zobacz film: "Właściwości lecznicze tymianku"

Preparat Zinnat jest dostępny jako tabletki powlekane i Zinnat granulat do sporządzania zawiesiny doustnej:

  • tabletki powlekane Zinnat 500 mg, Zinnat 250 mg i Zinnat 125 mg,
  • granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 25 mg/ml (125 mg/5 ml) i Zinnat 50 mg/ml (250 mg/5 ml).

Inne preparaty na rynku polskim zawierające cefuroksym (aksetyl cefuroksymu), traktowane jako zamienniki, to:

  • Ceroxim (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), Ceroxim (tabletki powlekane),
  • Xorimax 250 (tabletki drażowane), Xorimax 500 (tabletki drażowane), Xorimax 500 (tabletki powlekane),
  • Zamur 250 (tabletki powlekane), Zamur 500 (tabletki powlekane),
  • Bioracef (tabletki powlekane),
  • Cefox (tabletki powlekane),
  • Cefuroxime Genoptim (tabletki powlekane),
  • Furocef (tabletki powlekane),
  • Tarsime (tabletki powlekane),
  • Zinoxx (tabletki powlekane).

3. Wskazania do stosowania Zinnat

Antybiotyk Zinnat jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie, które są wrażliwe na cefuroksym. Wskazanie stanowią:

4. Stosowanie i dawkowanie Zinnat

Zinnat stosuje się doustnie. Tabletki i zawiesinę zażywa się po posiłku, nie należy ich dzielić, łamać ani kruszyć. Zawiesinę można bezpośrednio przed wypiciem wymieszać z sokiem lub mlekiem (nie może być to gorący płyn). U dzieci i osób, które mogą mieć trudności z połknięciem tabletki w całości, zaleca się stosowanie preparatu w postaci zawiesiny doustnej.

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz, biorąc pod uwagę wskazania, nasilenie zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów, wiek i wagę pacjenta.

I tak na przykład ostre zapalenie migdałków, ostre zapalenie zatok przynosowych, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich u dorosłych i dzieci o masie ciała 40 kg lub większej wymagają podania leku w dawce 250 mg 2 razy na dobę.

Dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg muszą przyjmować:

  • 10 mg/kg masy ciała 2 razy na dobę, maksymalnie 125 mg 2 razy na dobę, gdy wskazaniem jest ostre zapalenie migdałków, ostre zapalenie zatok przynosowych,
  • 15 mg/kg masy ciała 2 razy na dobę, maksymalnie 250 mg 2 razy na dobę, gdy rozpoznano zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich.

Antybiotykoterapia Zinnatem trwa od 5 do 10 dni (zwykle 7 dni). Leczenie boreliozy od 10 do 21 dni (zwykle 14 dni), a odmiedniczkowego zapalenia nerek u dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg od 10 do 14 dni.

5. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Tabletki powlekane i granulat do sporządzania zawiesiny doustnej Zinnat nie może być stosowany u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi:

  • nadwrażliwość na cefalosporyny, penicyliny lub inne antybiotyki beta-laktamowe, masz dziedziczna nietolerancja fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedobór aktywności sacharazy-izomaltazy lub fenyloketonurię (zawiesina zawiera aspartam),
  • stosowanie probenecydu,
  • wiek poniżej 3. miesiąca życia. Preparat jest wskazany w leczeniu następujących zakażeń u dorosłych i dzieci po ukończeniu 3. miesiąca życia.

Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i karmiących piersią jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne (cefuroksym przenika do mleka matki).

Ze stosowaniem Zinnatu wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak kandydoza (drożdżyca), bóle i zawroty głowy, nudności, biegunka, bóle brzucha, przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i eozynofilia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze