Zinoxx – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Zinoxx to antybiotyk, którego substancją czynną jest cefuroksym. Preparat jest wskazany w leczeniu zakażeń, które są na niego wrażliwe. Dawkowanie leku jest ustalane indywidualne przez lekarza, który bierze pod uwagę wskazania, nasilenie objawów, także wiek i masę ciała pacjenta. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do terapii?
1. Co to jest Zinoxx?
Zinoxx to antybiotyk, którego substancją czynną jest cefuroksym. Jego mechanizm działania polega na wiązaniu i hamowaniu działania białek wiążących penicylinę, które biorą udział w syntezie ściany komórkowej bakterii. To prowadzi do rozpadu komórki bakteryjnej i jej śmierci.
Tabletki powlekane Zinoxx są dostępne w dwóch opcjach, jako Zinoxx 250 i Zinoxx 500. Jedna tabletka powlekana Zinoxx 500 zawiera 500 mg cefuroksymu (Cefuroximum) w postaci aksetylu cefuroksymu (Cefuroximum axetili), a Zinoxx 250 -250 mg cefuroksymu (Cefuroximum) w postaci aksetylu cefuroksymu (Cefuroximum axetili).
Obecne są w nich także substancje pomocnicze, takie jak celuloza mikrokrystaliczna, sodu laurylosiarczan, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, uwodorniony olej roślinny. Otoczka: hypromeloza, glikol propylenowy, makrogol 4000, tytanu dwutlenek (E 171), talk.
Zinoxx – zamienniki
Inne preparaty zawierające cefuroksym (aksetyl cefuroksymu), traktowane jak zamienniki, to:
- Ceroxim (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), Ceroxim (tabletki powlekane),
- Xorimax 250 (tabletki drażowane), Xorimax 500 (tabletki drażowane), Xorimax 500 (tabletki powlekane),
- Zamur 250 (tabletki powlekane), Zamur 500 (tabletki powlekane),
- Zinnat (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej), Zinnat (tabletki powlekane),
- Bioracef (tabletki powlekane),
- Cefox (tabletki powlekane),
- Cefuroxime Genoptim (tabletki powlekane),
- Furocef (tabletki powlekane),
- Tarsime (tabletki powlekane).
2. Zinoxx 250 i Zinoxx 500 – na co pomaga?
Lek Zinoxx jest wskazany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na cefuroksym. Wskazanie do terapii stanowi:
- ostre zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce,
- bakteryjne zapalenie zatok przynosowych,
- ostre zapalenie ucha środkowego,
- zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- zakażenie skóry i tkanek miękkich,
- wczesna postać choroby z Lyme (boreliozy).
Zinoxx zażywa się po posiłku. Ważne, by tabletki połknąć w całości, popijając wodą. Nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić tabletek.
3. Zinoxx 250 i Zinoxx 500 – dawkowanie
Jeśli chodzi o dawkowanie leku Zinoxx jest ustalane indywidualne przez lekarza, który bierze pod uwagę wskazania, nasilenie objawów, także wiek i masę ciała pacjenta. Zwykle leczenie trwa 7 dni (może trwać od 5 do 10 dni).
Jak wygląda schemat dawkowania u dorosłych i dzieci ważących 40 kg i więcej? Podaje się:
- 500 mg dwa razy na dobę, gdy rozpoznano ostre zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, choroba z Lyme (przez 14 dni),
- 250 mg dwa razy na dobę, gdy wskazanie stanowi ostre zapalenie migdałków, ostre zapalenie zatok przynosowych, niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich, zapalenie pęcherza moczowego czy odmiedniczkowe zapalenie nerek.
U dzieci, które ważą mniej niż 40 kg podaje się:
- 10 mg/kg masy ciała dwa razy na dobę, maksymalnie 125 mg dwa razy na dobę, gdy rozpoznano ostre zapalenie migdałków, ostre zapalenie zatok przynosowych,
- 15 mg/kg masy ciała dwa razy na dobę, maksymalnie 250 mg dwa razy na dobę, gdy wskazaniem jest zapalenie ucha środkowego, zapalenie pęcherza moczowego, niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz borelioza.
4. Zinoxx 250 i Zinoxx 500 – skutki uboczne i przeciwwskazania
Leku Zinoxx nie można stosować u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi:
- nadwrażliwość na którąkolwiek substancję produktu lub inne antybiotyki cefalosporynowe,
- ciężka reakcja nadwrażliwości na penicylinę lub którykolwiek z grupy antybiotyków beta-laktamowych w wywiadzie,
- wiek poniżej 3. miesiąca życia; zinoxx dla dzieci poniżej 3. miesiąca życia jest zakazany.
Decyzję o stosowaniu leku w ciąży i w okresie karmienia piersią podejmuje lekarz.
Ze stosowaniem Zinoxx wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak zakażenia grzybicze (np. drożdżakami), ból głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności, ból żołądka. Możliwe jest zwiększenie liczby białych krwinek i aktywności enzymów wątrobowych – w wynikach badań krwi. Lek nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Należy zaprzestać stosowania leku Zinoxx i skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego, jeśli wystąpi ciężka reakcja alergiczna, wysypka na skórze, rozlane zmiany skórne z pęcherzami i łuszczącym się naskórkiem, zakażenie grzybicze, ciężka biegunka czy reakcja Jarischa-Herxheimera.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.