Trwa ładowanie...

Zioła na żołądek - zioła na wrzody żołądka, na trawienie, na zaparcia i ból brzucha

Avatar placeholder
13.07.2023 16:22
Zioła na żołądek
Zioła na żołądek (123RF)

Ziołowe preparaty na problemy żołądkowe neutralizują nadmiar soków trawiennych i zapobiegają powstawaniu wrzodów. Zawierają garbniki, śluzy roślinne i pektyny, które tworzą powłokę ochronną dla ścian jelit i śluzówki narządów układu pokarmowego. Działają również przeciwbiegunkowo. Podawane doustnie działają ściągająco na błony śluzowe jelit, utrudniając przenikanie wody do ich światła i hamując rozrzedzanie treści jelitowej.

spis treści

1. Zioła na wrzody żołądka

Na chorobę wrzodową najlepsze zioła to te, które zawierają dużą ilość garbników. To roślinne związki polifenolowe, mające zdolność wiązania się z białkami, co daje różnorodne efekty lecznicze. W kontakcie z raną na żołądku czy nadżerką, garbniki łączą się z białkiem śluzówki, ułatwiając gojenie.

Garbniki zawarte w ziołach działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo i ściągająco, co przyczynia się do gojenia nadżerek wrzodowych i hamowania krwawień z dróg pokarmowych. Niektóre z nich mają zdolność łączenia się z białkowymi składnikami nabłonka jelitowego, tworząc powłokę ochronną przed żrącym działaniem kwasu solnego i soków żołądkowych. Przy biegunce powłoka przeciwdziała odwodnieniu organizmu.

Najlepsze zioła na wrzody to:

Zobacz film: "Jakie zioła są dobre na wątrobę?"

Warto też sięgnąć po ziele krwawnika. Napar ze świeżego krwawnika pomaga na problemy z żołądkiem, ponieważ hamuje drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń włosowatych w błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Łagodzi też zaburzenia trawienne i skurcze dróg żółciowych oraz jelit.

Na wrzody żołądka pomaga też siemię lniane. Nasiona lnu są bogate w śluzy roślinne, które mają zbawienny wpływ na przewód pokarmowy, ponieważ chronią przed działaniem kwasu solnego, pokrywając wewnętrzną warstwę żołądka. Kiedy wydzielanie naturalnego śluzu zostaje zakłócone, na nagich ściankach żołądka poddanych działaniu kwasu solnego tworzą się wrzody. Spożywanie nasion lnu chroni żołądek i pozwala regenerować się jego ściankom.

2. Zioła na lepsze trawienie

Osoby, które borykają się z problemami żołądkowymi powinny sięgnąć po gorzkie zioła. Produkty te stymulują produkcję większej ilości soków trawiennych, kwasu solnego w żołądku i enzymów trawiennych w jelitach, które pomagają enzymom w rozbijaniu jedzenia obfitego w tłuszcz. Ta żywność zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i karotenoidy, takie jak beta-karoten. Gorzkie zioła mogą również wpływać na apetyt.

Doskonałe trawienne stymulanty o gorzkim smaku to:

Jedna filiżanka herbaty ziołowej raz lub kilka razy dziennie powinna wystarczająco zminimalizować problemy z trawieniem, a przy okazji poprawić przemianę materii i pomóc w odchudzaniu. Warto również spożywać jałowiec, który powoduje wzrost wydzielania kwasu solnego w żołądku.

Zioła lecznicze, które niwelują wzdęcia i gazy to:

Rozmaryn zarówno zwiększa wydzielanie soków trawiennych, jak i usprawnia działanie przewodu żółciowego wspólnego. Włączenie rozmarynu i kopru włoskiego do diety jako przypraw może być szczególnie przydatne dla trawienia żywności bogatej w tłuszcze. Napary z tych ziół rozwiążą problemy z gazami i rozstrojem żołądka. Koper zmieszany z rumiankiem jest szczególnie polecany dzieciom.

Przyczyną bólu brzucha często są skurcze mięśni. Warto wtedy wypić napar o właściwościach przeciwskurczowych i rozluźniających. Takie zioła lecznicze to np.:

Na podrażniony żołądek pomoże też prawoślaz, dziewanna i owies - osłaniają i nawilżają.

Jednym z najlepszych środków na nudności jest z kolei imbir. Niektóre zioła należy stosować tylko po konsultacji z lekarzem. Tak jest w przypadku piołunu, który należy przyjmować w małych ilościach. Ma bardzo silne działanie i pomaga przy zatruciach. 

Centuria pospolita – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, gdzie kupić
Centuria pospolita – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, gdzie kupić

Centuria pospolita to cenna roślina lecznicza, którą wykorzystywano już w czasach starożytnych. Dawniej

przeczytaj artykuł

3. Zioła na zaparcia i ból brzucha

W medycynie naturalnej do leczenia biegunek wykorzystuje się:

  • nalewkę orzechową,
  • herbatę z dziurawca,
  • napar z korzenia pięciornika,
  • odwar z tysiącznika,
  • herbatę z czarnych jagód,
  • wyciąg z rdestu ptasiego na czerwonym winie.

Nalewka orzechowa oprócz tego, że pomaga na zaburzenia żołądkowe, wykazuje również właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwkrwotoczne.

Częste dolegliwości ze strony układu pokarmowego to także ból brzucha i zaparcia. Takie symptomy można zniwelować lub zmniejszyć dzięki zielu glistnika. Glistnik jaskółcze ziele działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Można go z powodzeniem stosować pomocniczo w schorzeniach układu trawiennego, stanach zapalnych żołądka i jelit, nieżycie jelita grubego i stanach skurczowych jelit.

W aptece można również znaleźć wartościowe preparaty z błonnikiem, osłaniające błony śluzowe żołądka i dwunastnicy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dieta zdrowa dla żołądka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze