Trwa ładowanie...

Ziołolecznictwo - charakterystyka, tradycyjne metody leczenia, zioła lecznicze, środki ostrożności

Ziołolecznictwo
Ziołolecznictwo (123RF)

Ziołolecznictwo to dział medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem leków ziołowych z naturalnych bądź przetworzonych surowców uzyskiwanych z roślin leczniczych oraz ich stosowaniem w terapii chorób. Ziołolecznictwo to także pojęcie z dziedziny medycyny alternatywnej. Posługiwanie się ziołami leczniczymi w kulturze europejskiej od wieków było czymś naturalnym. W dawnych czasach jedynymi punktami oświaty, w których gromadzono pisma o tematyce leczniczej, były klasztory.

spis treści

1. Czym jest ziołolecznictwo?

Ziołolecznictwo było znane już czasach starożytnych. Wiąże się ono z wykorzystywaniem roślin do leczenia różnorodnych schorzeń, ale również z tworzeniem leków ziołowych na bazie naturalnego bądź też przetworzonego surowca, uzyskiwanego z rośliny leczniczej.

Współcześnie zastosowanie leków i suplementów diety pochodzących z ziół znacznie wzrosło, a farmakolodzy poszukują wciąż nowych substancji czynnych pochodzenia roślinnego.

Na całym świecie jest ponad dwadzieścia tysięcy rodzajów roślin używanych w celach medycznych. Powstają coraz nowsze produkty kosmetyczne i pielęgnacyjne na bazie przeróżnych składników, np. świeże pomidory albo ananas potrafią usuwać martwe komórki skóry, rumianek i rabarbar można z powodzeniem stosować do rozjaśniania włosów, a hennę wykorzystuje się w farbowaniu na ciepły, czerwony kolor.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Wiele osób uważa, że stosowanie naturalnych, ziołowych preparatów jest znacznie zdrowsze od stosowania leków farmaceutycznych. Okazuje się jednak, że w wielu roślinach występują silne składniki, działające z taką samą intensywnością jak wyroby farmaceutyczne. Z tego powodu należy je zażywać z taką samą ostrożnością jak leki wyprodukowane przez koncerny farmacuetyczne. Również sięgając po suplementy naturalne warto zachować ostrożność. Nie należy bezkrytycznie sięgać po wszystkie środki na bazie roślin czy ziół, sądząc, że już samo ich pochodzenie gwarantuje bezpieczeństwo.

2. Ziołolecznictwo i tradycyjne metody leczenia

Chociaż istnieje mało badań na temat właściwości całych roślin, a laboratoria są najczęściej zainteresowane pojedynczymi składnikami aktywnymi zawartymi w roślinie, w związku z czym trudno jest poznać skutki stosowania wyciągów z całych części roślin, to jednak firmy farmaceutyczne od zawsze używają tradycyjnych farmakopei (spisów leków), żeby odkrywać nowe leki i nie jest to przypadek.

Tak samo pewniej jest stosować się do tradycyjnych metod przygotowywania mieszanek ziołowych i preparatów, ponieważ dzięki temu zapobiegamy niewłaściwym użyciom, a przede wszystkim skutkom ubocznym.

Ciekawe inicjatywy potwierdzają, że tradycja może być dla medycyny prawdziwą kopalnią wiedzy: w Afryce farmaceuci pracują z szamanami i „tradycyjnymi” lekarzami w celu spisania i przetłumaczenia na język naukowy tradycyjnych metod leczenia. Chociaż trudno jest opisać całe wieki stosowania tradycyjnych metod leczniczych, to czasem zdarzają się naprawdę cenne odkrycia.

3. Stosowanie leków ziołowych z innymi środkami farmaceutycznymi

Stosowanie leków ziołowych może oczywiście poprawić stan zdrowia niektórych osób, warto jednak wziąć pod uwagę, że leki i suplementy ziołowe mogą wchodzić w interakcje z innymi wyrobami farmaceutycznymi, zarówno tymi, które są dostępne na receptę, jak i bez recepty. Stosowanie leków ziołowych może zmniejszać skuteczność innych przyjmowanych leków, a także przyczynić się do powstania działań niepożądanych niektórych środków.

Jeśli rozważasz przyjmowanie leków ziołowych, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Specjalista rozwieje wszelkie wątpliwości, a także opowie o możliwych skutkach ubocznych oraz występujących interakcjach z innymi lekami.

4. Zioła lecznicze

Zioła lecznicze chętnie wykorzystowane są w medycynie naturalnej. Wielość środków ziołowych stwarza możliwość leczenia niemalże wszystkich chorób. Stosowanie ziół jest bezpieczne i skuteczne, gdy podlega konsultacji z lekarzem. Nadużywanie niektórych preparatów roślinnych może być tak samo groźne jak przedawkowanie medykamentów dostępnych na receptę.

Z ziół można przygotowywać herbatki ziołowe, wyciągi, wywary, nalewki i maści. Herbatka z kopru włoskiego jest przede wszystkim znanym remedium na niemowlęce kolki i wzdęcia. a inhalacje mentolowe udrażniają górne drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie.

Czosnek to jeden z najczęściej wykorzystywanych naturalnych środków leczniczych. Stanowi on cenne bogactwo flawonoidów, witamin z grupy B, soli mineralnych, selenu, fosforu, żelaza, związków śluzowych, witaminy A, witaminy C. Wiele przeprowadzonych badań potwierdziło, że roślina ta wykazuje silne działanie antygrzybicze, antybakteryjne, przeciwwirusowe. Czosnek wzmacnia odporność, wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, obniża ciśnienie krwi. Przed zastosowaniem kuracji z czosnku warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ roślina ta oddziałuje na wątrobę, blokując działanie niektórych środków farmaceutycznych.

Dziurawiec jest rośliną znaną szerzej jako ziele dziurawca. Stosowanie tego naturalnego środka pomaga na problemy trawienne. Dziurawiec może być wykorzystywany przy problemach z depresją o łagodnym lub umiarkowanym stopniu, bezsennością, stanach lękowych. Stosując ziele dziurawca warto pamiętać o tym, że roślina może wchodzić w interakcje z wieloma lekami na receptę, w tym z doustną pigułką antykoncepcyjną. Stosowanie tego ziela wraz z niektórymi środkami farmaceutycznymi może zaburzać prawidłowe działanie leków. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ naturalny medykament wchodzi w interakcje z licznymi klasycznymi substancjami: teofiliną czy antywitaminą K.

Żeń-szeń to kolejna z roślin, która jest wykorzystywana w medycynie naturalnej. W jego składzie znajdziemy cenne polifenole, poliacetyleny, olejki eteryczne, witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę C, fitosterole. Żeń- szeń stanowi również doskonałe źródło manganu, miedzi, wanadu, kobaltu czy arsenu.

Stosuje się go w celu obniżenia ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, poprawy koncentracji oraz pamięci. Ziele wpływa pozytywnie również na popęd seksualny, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Osoby stosujące w nadmiarze żeń-szeń mogą uskarżać się na podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca, rozwolnienie czy wysypkę skórną.

Dla pełnego bezpieczeństwa zawsze warto porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem jakichkolwiek leków czy suplementów.

5. Jak wybrać odpowiednie leki i suplementy ziołowe?

Szanowanie tradycyjnych metod jest bez wątpienia przydatne przy wyborze odpowiednich roślin i ziół na odchudzanie, jednak należy również bezwzględnie przestrzegać sposobu przygotowania preparatów ziołowych. Często to nie sama roślina jest niebezpieczna, a jej złe przygotowanie.

Ale bez paniki, większość produktów jest szczegółowo testowana przed wypuszczeniem na rynek, a błędy zdarzają się coraz rzadziej. Najprostszym i najpewniejszym sposobem jest zwrócenie się do farmaceuty, który potrafi wyselekcjonować produkty dobrej jakości.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze