Ziołowe antydepresanty

Żeń-szeń oraz dziurawiec zwyczajny wykazują szereg różnych działań, ale jedne z ich głównych właściwości to działania przeciwdepresyjne. Dostępne są w różnych postaciach farmaceutycznych: zioła do zaparzania, tzw. herbatki do zaparzania, nalewki lub oleje, tabletki ziołowe czy suchy wyciąg do żucia. Stany chorobowe, w których zalecane jest podawanie ziołowych antydepresantów, to umiarkowana i łagodna depresja, zaburzenia snu, nerwica, zaburzenia emocjonalne.

1. Co to są ziołowe antydepresanty?

Ziołowe środki antydepresyjne to preparaty lecznicze lub suplementy diety zawierające wyciągi z różnych części roślin leczniczych, których składniki aktywne mają potencjalne działanie pobudzające, psychoaktywizujące, wpływające na stany emocjonalne, zmniejszające stany depresyjne. Do roślin o takich właściwościach możemy zaliczyć przede wszystkim korzeń żen-szenia oraz ziele dziurawca. Ziołolecznictwo w terapii depresji ma wiele zalet, przede wszystkim jest bezpieczne i posiada mało działań niepożądanych. Ziołowe leki przeciwdepresyjne zalecane są do leczenia pomocniczego przy łagodnej i umiarkowanej depresji oraz zaburzeniach emocjonalnych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Ziele dziurawca

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to jedna z powszechnie znanych roślin leczniczych, których surowcem pozyskiwanym jest ziele. Do składników aktywnych dziurawca zaliczamy hyperycynę, pseudohyperycynę, flawonoidy – rutynę i kwercetynę, hiperozyd, witaminy A i C, garbniki oraz olejki eteryczne. Dziurawiec wykazuje szereg działań leczniczych. Zalecany jest do stosowania w umiarkowanej i łagodnej depresji, a także pomocniczo w bezsenności czy migrenie. Oprócz tych działań wykazuje także zbawienne działanie na układ pokarmowy, wpływając na trawienie, działając żółciopędnie i żółciotwórczo. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne i dezynfekcyjne. Za działanie przeciwdepresyjne dziurawca odpowiedzialne są głównie 2 składniki aktywne – hyperycyna i pseudohyperycyna. Hamują one wychwyt zwrotny serotoniny w synapsach nerwowych, hamują rozkład neuroprzekaźników, m.in. serotoniny w mózgu, a także działają jak inhibitory MAO (monoaminooksydazy – enzymu odpowiedzialnego za rozkład neuroprzekaźników).

Ziele dziurawca dostępne jest w postaci kilku preparatów: zioła do zaparzania, nalewka z ziela dziurawca, tabletki z wyciągiem z ziela dziurwca. Oprócz tego dziurawiec wchodzi w skład licznych mieszanek ziołowych i preparatów złożonych. Podczas stosowania preparatów z dziurawcem należy zachować pewną ostrożność – zwiększa on wrażliwość skóry na słońce (działanie fototoksyczne). Zaleca się unikanie dłuższego przebywania na słońcu oraz przeciwwskazane jest korzystanie z solarium.

3. Korzeń żeń-szenia

Żeń-szeń (Panax ginseng), nazywany także ginsengiem lub wszechlekiem, to roślina odkryta w Chinach, gdzie popularnie występuje.

Ziołowe antydepresanty
Ziołowe antydepresanty

Jeśli chodzi o nazwężeń-szenia, to słowo to pochodzi od terminu „Panax Ginseng”. Panaceum oznacza środek...

zobacz galerię

Jego nazwa z chińskiego oznacza „człowiek-korzeń”, co nawiązuje do kształtu korzenia rośliny. Właściwości lecznicze żeń-szenia zostały docienione w lecznictwie chińskim ponad 4000 lat temu. Do działań leczniczych żeń-szenia należą m.in.:

  • poprawia koncentrację oraz pamięć (zwiększa syntezę neuroprzekaźników w mózgu),
  • działa psychoaktywizująco,
  • dodaje energii,
  • skraca czas reakcji na bodźce,
  • zwiększa odporność na stres,
  • podnosi witalność w podeszłym wieku,
  • poprawia działanie układu immunologicznego,
  • wykazuje właściwości antyoksydacyjne.

Te działania lecznicze żeń-szenia, a dokładniej wyciągu z korzenia żeń-szenia, znalazły zastosowanie w leczeniu stanów depresyjnych, nerwic oraz zaburzeń snu.

Do innych działań żeń-szenia zaliczamy obniżanie stężenia glukozy we krwi, działanie pomocnicze w redukcji wagi, właściwości odtruwające i wzmacniające, działanie przeciwmiażdżycowe i wiele innych. Wyciąg z korzenia żeń-szenia wykazuje również pewne działanie przeciwnowotworowe.

Korzeń żeń-szenia dostępny jest w licznych mieszankach ziołowych i preparatach złożonych. Można go zakupić także w postaci samego suszonego korzenia, z którego wykonuje się napar. Suszone korzenie można także żuć. Wyciąg z żeń-szenia znalazł zastosowanie jako jeden z głównych składników napojów energetyzujących. Żeń-szeń wykorzystywany jest także jako afrodyzjak, podnosi sprawność seksualną, dodaje energii oraz przedłuża czas erekcji.

Chociaż leki ziołowe są bezpieczne i głównie stosowane są bez zaleceń lekarza, w tzw. domowym leczeniu, należy poinformować lekarza o przyjmowaniu preparatów ziołowych, szczególnie gdy przyjmowane są również leki farmakologiczne. Mogą one bowiem wykazywać łącznie pewne interakcje lecznicze.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Ważne tematy