Ziołowe antydepresanty

Żeń-szeń oraz dziurawiec zwyczajny wykazują szereg różnych działań, ale jedne z ich głównych właściwości to działania przeciwdepresyjne. Dostępne są w różnych postaciach farmaceutycznych: zioła do zaparzania, tzw. herbatki do zaparzania, nalewki lub oleje, tabletki ziołowe czy suchy wyciąg do żucia. Stany chorobowe, w których zalecane jest podawanie ziołowych antydepresantów, to umiarkowana i łagodna depresja, zaburzenia snu, nerwica, zaburzenia emocjonalne.

Co to są ziołowe antydepresanty?

Ziołowe środki antydepresyjne to preparaty lecznicze lub suplementy diety zawierające wyciągi z różnych części roślin leczniczych, których składniki aktywne mają potencjalne działanie pobudzające, psychoaktywizujące, wpływające na stany emocjonalne, zmniejszające stany depresyjne. Do roślin o takich właściwościach możemy zaliczyć przede wszystkim korzeń żen-szenia oraz ziele dziurawca. Ziołolecznictwo w terapii depresji ma wiele zalet, przede wszystkim jest bezpieczne i posiada mało działań niepożądanych. Ziołowe leki przeciwdepresyjne zalecane są do leczenia pomocniczego przy łagodnej i umiarkowanej depresji oraz zaburzeniach emocjonalnych.

Polecane wideo:

Ziele dziurawca

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to jedna z powszechnie znanych roślin leczniczych, których surowcem pozyskiwanym jest ziele. Do składników aktywnych dziurawca zaliczamy hyperycynę, pseudohyperycynę, flawonoidy – rutynę i kwercetynę, hiperozyd, witaminy A i C, garbniki oraz olejki eteryczne. Dziurawiec wykazuje szereg działań leczniczych. Zalecany jest do stosowania w umiarkowanej i łagodnej depresji, a także pomocniczo w bezsenności czy migrenie. Oprócz tych działań wykazuje także zbawienne działanie na układ pokarmowy, wpływając na trawienie, działając żółciopędnie i żółciotwórczo. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne i dezynfekcyjne. Za działanie przeciwdepresyjne dziurawca odpowiedzialne są głównie 2 składniki aktywne – hyperycyna i pseudohyperycyna. Hamują one wychwyt zwrotny serotoniny w synapsach nerwowych, hamują rozkład neuroprzekaźników, m.in. serotoniny w mózgu, a także działają jak inhibitory MAO (monoaminooksydazy – enzymu odpowiedzialnego za rozkład neuroprzekaźników).

Ziele dziurawca dostępne jest w postaci kilku preparatów: zioła do zaparzania, nalewka z ziela dziurawca, tabletki z wyciągiem z ziela dziurwca. Oprócz tego dziurawiec wchodzi w skład licznych mieszanek ziołowych i preparatów złożonych. Podczas stosowania preparatów z dziurawcem należy zachować pewną ostrożność – zwiększa on wrażliwość skóry na słońce (działanie fototoksyczne). Zaleca się unikanie dłuższego przebywania na słońcu oraz przeciwwskazane jest korzystanie z solarium.

Korzeń żeń-szenia

Żeń-szeń (Panax ginseng), nazywany także ginsengiem lub wszechlekiem, to roślina odkryta w Chinach, gdzie popularnie występuje.

Ziołowe antydepresanty

Jeśli chodzi o nazwężeń-szenia, to słowo to pochodzi od terminu „Panax Ginseng”. Panaceum oznacza środek na wszelkie dolegliwości, zaś gin-seng to człekokształtny...

Jego nazwa z chińskiego oznacza „człowiek-korzeń”, co nawiązuje do kształtu korzenia rośliny. Właściwości lecznicze żeń-szenia zostały docienione w lecznictwie chińskim ponad 4000 lat temu. Do działań leczniczych żeń-szenia należą m.in.:

 • poprawia koncentrację oraz pamięć (zwiększa syntezę neuroprzekaźników w mózgu),
 • działa psychoaktywizująco,
 • dodaje energii,
 • skraca czas reakcji na bodźce,
 • zwiększa odporność na stres,
 • podnosi witalność w podeszłym wieku,
 • poprawia działanie układu immunologicznego,
 • wykazuje właściwości antyoksydacyjne.

Te działania lecznicze żeń-szenia, a dokładniej wyciągu z korzenia żeń-szenia, znalazły zastosowanie w leczeniu stanów depresyjnych, nerwic oraz zaburzeń snu.

Do innych działań żeń-szenia zaliczamy obniżanie stężenia glukozy we krwi, działanie pomocnicze w redukcji wagi, właściwości odtruwające i wzmacniające, działanie przeciwmiażdżycowe i wiele innych. Wyciąg z korzenia żeń-szenia wykazuje również pewne działanie przeciwnowotworowe.

Korzeń żeń-szenia dostępny jest w licznych mieszankach ziołowych i preparatach złożonych. Można go zakupić także w postaci samego suszonego korzenia, z którego wykonuje się napar. Suszone korzenie można także żuć. Wyciąg z żeń-szenia znalazł zastosowanie jako jeden z głównych składników napojów energetyzujących. Żeń-szeń wykorzystywany jest także jako afrodyzjak, podnosi sprawność seksualną, dodaje energii oraz przedłuża czas erekcji.

Chociaż leki ziołowe są bezpieczne i głównie stosowane są bez zaleceń lekarza, w tzw. domowym leczeniu, należy poinformować lekarza o przyjmowaniu preparatów ziołowych, szczególnie gdy przyjmowane są również leki farmakologiczne. Mogą one bowiem wykazywać łącznie pewne interakcje lecznicze.

Marta Bednarska, 5 miesięcy temu

Leki antydepresyjne

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje
Czy w ciąży mogę...?

Antydepresanty w ciąży

Antydepresanty w ciąży

U niektórych kobiet w ciąży, chorujących na depresję i zażywających leki antydepresyjne, może dojść do wzrostu ciśnienia, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży.

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Antydepresanty a alkohol

- Jaką psychoterapię wybrać przy depresji? - Ziołowe antydepresanty Przy połączeniu antydepresantów z alkoholem nasilają się również ich działania (...) Antydepresanty i alkohol - czy można je łączyć?...

Leki i suplementy

Leki uspokajające

Leki uspokajające

dla dzieci - Leki ziołowe na spokojny sen - Ziołowe antydepresanty Co na uspokojenie? Wybór zależy tylko od nas. Jeśli dolegliwości nie są zbyt poważne, warto wypróbować naturalne preparaty ziołowe,...

Suplementy nasenne i uspokajające

Ziołowe tabletki na stres

Ziołowe tabletki na stres

Ziołowe preparaty nie uzależniają i nie powodują innych negatywnych skutków ubocznych, pod warunkiem, że są rozsądnie stosowane.

Interakcje międzylekowe

Niebezpieczne interakcje leków z suplementami ziołowymi

Niebezpieczne interakcje leków z suplementami ziołowymi

i wzmagać działanie leków, a także wywoływać liczne działania uboczne, które mogą nawet zagrażać życiu. Wydawać by się mogło, że ziołowe i roślinne (...) z cytrusami, co może powodować przewlekłe biegunki. Zobacz także: Naturalne...

Przerost prostaty - objawy, leczenie

Leki na prostatę

Leki na prostatę Odtwórz wideo

Choroby prostaty to powszechny problem, zwłaszcza u mężczyzn w wieku dojrzałym. Wielu z nich zastanawia się nad przyjmowaniem leków ziołowych. Czy są skuteczne w łagodzeniu objawów schorzeń gruczołu krokowego? Najczęstszą chorobą prostaty...

Depresja - objawy, leczenie

Leki ziołowe

Leki ziołowe Odtwórz wideo

Leki ziołowe w leczeniu depresji W leczeniu depresji bardzo ważne jest, aby nie podejmować samodzielnych prób powrotu do pełni zdrowia psychicznego, ale jak najszybciej udać się na wizytę do psychologa lub psychiatry. Niewiele osób jednak...