Lato to dla ciebie katorga? To może być objaw guza mózgu, ale nie tylko
Nadwrażliwość na ciepło i utrzymująca się podwyższona temperatura ciała mogą być objawem poważnych chorób, a nie winą upału. W takich przypadkach przebywanie w wysokich temperaturach może być śmiertelnie niebezpieczne. - Jeśli objawy się utrzymują i nie jesteśmy ich w stanie wytłumaczyć, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Zaburzenie termoregulacji wymaga szczegółowej diagnostyki, która wskaże przyczynę - zaznacza prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
1. Zaburzenie termoregulacji
- Zjawisko nietolerancji ciepła jest związane z zaburzeniem termoregulacji. Ośrodek w mózgu, który odpowiada za te procesy, jest zlokalizowany w podwzgórzu. To tam są przetwarzane bodźce dotyczące ciepłoty ciała. Stamtąd wysyłane są sygnały do układu współczulnego i przywspółczulnego, które są częścią układu nerwowego. W ten sposób przekazywana jest “odpowiedź”, czy oddawać ciepło, czy nie - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
- Jeśli podwzgórze jest uszkodzone z powodu chorób neurologicznych, organizm traci zdolność do kontrolowania temperatury ciała. Ekstremalna postać to gorączka mózgowa, kiedy organizm nie ma kontroli nad termoregulacją i dochodzi do jego przegrzania - zaznacza neurolog.
2. Nietolerancja ciepła - objawy
Objawami nietolerancji ciepła są m.in.:
- utrzymująca się podwyższona temperatura ciała,
- silne uczucie gorąca, nawet jeśli nie ma ekstremalnie wysokich temperatur,
- nadmierne pocenie się,
- osłabienie.
- Jeśli te objawy się utrzymują i nie jesteśmy ich w stanie wytłumaczyć, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Charakterystyczna jest podwyższona temperatura ciała, nawet jeśli nie ma stanu zapalnego, np. pochodzenia infekcyjnego czy z powodu innych chorób spoza układu nerwowego. To powinno zaniepokoić - zwraca uwagę prof. Rejdak.
- Warto też zwrócić uwagę, jak organizm reaguje na zimno. Jeśli zauważymy też objawy nietolerancji na niskie temperatury, wskazuje to na zaburzenie termoregulacji i wymaga szczegółowej diagnostyki, która wskaże przyczynę.
3. To nie upał, tylko choroba
Przyczyny nietolerancji ciepła mogą być bardzo poważne.
- Ośrodek odpowiadający za termoregulację może zostać uszkodzony u osób z nowotworem mózgu, udarem, a także w wyniku infekcji, która doprowadziła do zapalenia mózgu. Nietolerancja na ciepło może też wystąpić u osób z chorobami neurologicznymi, m.in. stwardnieniem rozsianym. Rzadko jest izolowanym objawem i z reguły są obserwowane jeszcze inne nieprawidłowości np. zaburzenia hormonalne - wskazuje prof. Rejdak.
Zaburzeń termoregulacji nie da się leczyć.
- Można leczyć chorobę podstawową. Stosując odpowiednią terapię, zmniejszamy jej objawy, m.in. problemy z tolerancją ciepła. Przeciwskazaniem jest przebywanie w bardzo wysokich temperaturach ze względu na znacznie większe ryzyko udaru cieplnego wraz ze wstrząsem, niż u zdrowych osób - wyjaśnia prof. Rejdak.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.