Trwa ładowanie...

Przerywany post nie zadziała. Kardiolog mówi, co jest "konieczne dla wydłużenia życia"

 Katarzyna Prus
14.10.2024 10:49
Post przerywany poprawia zdrowie, ale nie wydłuża życia
Post przerywany poprawia zdrowie, ale nie wydłuża życia (Getty Images / X)

Przerywany post zmniejsza masę ciała, ale nie wydłuża życia. Autorzy najnowszych badań dotyczących ograniczeń dietetycznych wskazują, że poprawy zdrowia i wydłużenia życia nie należy ze sobą utożsamiać. "Dla wydłużenia życia konieczna jest stała redukcja kalorii, im większa, tym bardziej wydłużamy życie" - pisze kardiolog, dr n. med. Michał Chudzik.

spis treści

1. Przerywany post nie wydłuża życia

"Dla wydłużenia życia konieczna jest stała redukcja kalorii, im większa, tym bardziej wydłużamy życie. Przerywane posty zmniejszają masę ciała, ale nie wydłużają długości życia" - napisał na X kardiolog, dr n. med. Michał Chudzik, odnosząc się do nowych badań opublikowanych na łamach "The Nature".

Naukowcy odkryli, że ograniczenie kalorii o 40 proc. miało najsilniejszy wpływ na wydłużenie życia, ale doprowadziło do utraty masy beztłuszczowej i jednocześnie mogło zwiększać podatność na infekcje. Z kolei post przerywany nie wydłużył życia.

Post przerywnay nie przekłada się na wydłużenie życia
Post przerywnay nie przekłada się na wydłużenie życia (Getty Images)
Zobacz film: "Rady na długowieczność od 109-latki"

"Reakcje metaboliczne na ograniczenia dietetyczne, w tym zmniejszoną otyłość i niższy poziom glukozy na czczo, nie były powiązane ze zwiększoną długością życia. Nasze odkrycia wskazują, że poprawa zdrowia i wydłużenie życia nie są synonimami" - podkreślają autorzy badania.

Oznacza to, że chociaż zmiany cech metabolicznych wywołane ograniczeniami dietetycznymi mogą być korzystne dla zdrowia, niekoniecznie przekładają się na znaczne wydłużenie długości życia.

"To spostrzeżenie jest ważne dla wyboru biomarkerów w badaniach interwencyjnych w zakresie diety, które często koncentrują się na zdrowiu metabolicznym" - zaznaczają autorzy badania.

2. Post przerywany nie dla każdego

Choć amatorów postów przerywanych jest coraz więcej, warto mieć świadomość, że nie każdy powinien go stosować.

Przeciwskazaniami są:

  • wiek poniżej 18. roku życia,
  • BMI poniżej 18.5,
  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • zaburzenia odżywiania,
  • problemy hormonalne,
  • zaburzenia układu pokarmowego,
  • problemu z poziomem glukozy lub insuliny,
  • intensywne treningi,
  • ciężka praca fizyczna.

Post przerywany jest uznawany za opcję dietetyczną korzystną dla zdrowia, która prowadzi do spadku masy ciała, ale też sprzyja oczyszczaniu i detoksykacji organizmu.

Może także poprawiać zdolność koncentracji i zapamiętywania, metabolizm oraz wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu LDL, czy ciśnienia tętniczego. Pozwala także na ograniczenie lub wykluczenie podjadania, a tym samym lepszą kontrolę masy ciała.

"Nie ma wystarczających danych, aby potwierdzić skuteczność postu przerywanego w przypadku prewencji i leczenia m.in. chorób sercowo-naczyniowych, stwardnienia rozsianego, zaburzeń funkcji poznawczych i demencji" - wskazują jednak eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze