Trwa ładowanie...

Znaki ostrzegające o rozwoju cukrzycy można zauważyć na dłoniach

Objawy cukrzycy mogą pojawić się na dłoniach. Sygnałem alarmowych jest m.in. problem z gojeniem się ran
Objawy cukrzycy mogą pojawić się na dłoniach. Sygnałem alarmowych jest m.in. problem z gojeniem się ran (Getty Images)

Cukrzyca typu 2 przez wiele lat może się rozwijać "w uśpieniu" nie wywołując żadnych dolegliwości albo powodując mało charakterystyczne objawy, które niewielu kojarzy z tą chorobą. Okazuje się, że sygnały świadczące o tej chorobie można wyczytać z rąk. Co powinno wzbudzić naszą czujność?

spis treści

1. Objawów może nie być, a choroba będzie postępować

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że Polsce na cukrzycę choruje co najmniej trzy miliony ludzi, 90 proc. wszystkich przypadków stanowi cukrzyca typu 2. Nawet jedna trzecia chorych (blisko milion Polaków) może być nieświadoma swojej choroby. Ten typ cukrzycy może dość długo nie dawać wyraźnych objawów.

U osób chorujących na cukrzycę komórki produkujące insulinę w organizmie nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny lub insulina nie działa odpowiednio. To prowadzi do stanu, w którym poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki. Jeżeli taki stan będzie się utrzymać przez dłuższy czas, może dojść do poważnych powikłań i upośledzenia lub uszkodzenia wielu narządów.

Zobacz film: "Unikaj tych alkoholi. Wyeliminuj ryzyko cukrzycy"
Zespół dłoni cukrzycowej objawia się pogrubiałą, twardą, błyszczącą skórą widoczną po stronie grzbietowej dłoni
Zespół dłoni cukrzycowej objawia się pogrubiałą, twardą, błyszczącą skórą widoczną po stronie grzbietowej dłoni (Getty Images)

2. Objawy cukrzycy na dłoniach

Lekarze wskazują, że pierwsze sygnały świadczące o rozwoju choroby można zaobserwować na dłoniach. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na paznokcie.

Osoby cierpiące na cukrzycę mają problemy z krążeniem, a to może powodować, że wokół paznokci pojawia się zaczerwienienie. U diabetyków mogą pojawić się również pęcherze okołopaznokciowe, krwotoki i owrzodzenia. Charakterystyczne jest to, że rany bardzo długo się goją. Na płytce paznokciowej mogą się pojawić również poprzeczne pasma, czyli tzw. linie Beau.

3. Czerwoną flagą są wszelkie zmiany w obrębie stóp

Diabetolodzy wskazują, że w przypadku podejrzenia cukrzycy szczególną uwagę powinno się przykładać również do wyglądu stóp. Opisywaliśmy ostatnio groźne zmiany na stopach, które mogą sygnalizować chorobę. Osoby z cukrzycą bardzo często doświadczają infekcji grzybiczej, co powoduje, że ich paznokcie zmienią kolor na żółty i stają się łamliwe. Może dojść do rozwoju tzw. stopy atlety.

- Stopa atlety to skłonność do występowania infekcji grzybiczych. Stąd też przypominamy pacjentom, żeby nosili skarpety z naturalnych włókien, wygodne, luźniejsze buty i po umyciu bardzo dokładnie suszyli stopy, szczególnie te przestrzenie międzypalcowe. To jest podstawowa profilaktyka grzybicy stóp - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, hipertensjolog i diabetolog.

U wielu pacjentów może pojawić się wczucie kłucia, mrowienie i pieczenie stóp świadczące o rozwoju polineuropatii cukrzycowej. Przy czym część chorych może nie czuć bólu, nawet jeżeli na stopie pojawią się rany, czy owrzodzenia. To efekt tego, że cukrzyca niszczy nerwy i stopy mogą utracić czucie bólu, temperatury i dotyku.

4. Siedem objawów cukrzycy typu 2

NHS wymienia siedem wczesnych, ale dość nietypowych objawów świadczących o rozwoju cukrzycy typu 2. Jednym z nich jest częstsze sikanie, zwłaszcza w nocy. W związku z tym, że organizm oddaje więcej moczu pojawia się też ciągłe uczucie pragnienia. Kolejne alarmujące sygnały to uczucie zmęczenia, niewyjaśniona utrata wagi, swędzenie, przesuszenie skóry, problem z gojeniem się ran oraz zaburzenia widzenia.

- To, na co skarżą się chorzy, to uczucie stałego zmęczenie, senność, szczególnie po jedzeniu, która powoduje, że potrzebują drzemki.. Takim sygnałem ostrzegawczym może być też obniżony nastrój, złe samopoczucie. Cukrzyca i depresja to para schorzeń wzajemnie się napędzających - przypomina prof. Dzida.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze