Zotral – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, cena
Zotral to silny lek przeciwdepresyjny, który stosowany jest w leczeniu zaburzeń depresyjnych lub lękowych. Ma postać powlekanych tabletek, wydawany jest wyłącznie na receptę. Jakie są wskazania do przyjmowania preparatu? Kto nie powinien go przyjmować? Jak stosować lek Zotral?
1. Co to jest Zotral?
Zotral to lek, którego substancją czynną jest sertralina. Sertralina to silnie działający lek, należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), wykorzystywany w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych.
Pozostałe składniki leku (rdzeń tabletki) to laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH 102), powidon K30, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian. W składzie otoczki leku znajduje się m.in. hypromeloza 6, talk, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek (E 171).
Czy Zotral ma zamienniki? Na rynku polskim dostępne preparaty zawierające sertralinę to: ApoSerta, Asentra, Asertin 50/100, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Setaloft 50 mg, Setaloft 100 mg, Stimuloton, Zoloft.
2. Wskazania do stosowania leku Zotral
Na co pomaga Zotral? Lek wykorzystuje się w terapii osób dorosłych w następujących przypadkach:
- leczenie depresji,
- zapobieganie nawrotowi depresji,
- leczenie zespołu lęku społecznego,
- terapia zespołu lęku pourazowego (PTSD),
- terapia lęku napadowego.
Ponadto Zotral stosuje się w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (ZO-K) u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat.
3. Zotral – przeciwwskazania, środki ostrożności
Zgodnie z treścią ulotki, Zotral nie powinien być stosowany u osób, u których występuje uczulenie na sertralinę, czy uczulenie na którykolwiek z pozostałych składników leku. Ponadto leku nie należy podawać pacjentom, stosującym inhibitory monoaminooksydazy (inhibitory MAO) lub leki podobne do inhibitorów MAO (np. linezolid) lub przyjmującym pimozyd.
Leku Zotral nie zaleca się stosować u osób poniżej 18. roku życia. Wyjątkiem są pacjenci z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (ZO-K).
Zotral nie powinien być także stosowany u pacjentek w ciąży. Wyjątek stanowią sytuacje, w których lekarz uzna, że korzyści dla matki, wynikające z przyjmowania leku przeważają potencjalne zagrożenie dla rozwijającego się dziecka.
Ponadto przed przyjęciem leku, należy skonsultować z lekarzem następujące stany:
- padaczka lub napady drgawkowe,
- myśli samobójcze,
- zespół serotoninowy,
- złośliwy zespół neuroleptyczny,
- występująca w przeszłości choroba dwubiegunowa lub schizofrenia,
- zmniejszone stężenie sodu we krwi,
- podeszły wiek,
- choroby wątroby,
- cukrzyca,
- zaburzenia krwotoczne,
- stosowana terapia elektrowstrząsowa,
- choroby oczu, jaskra.
Przed przystąpieniem do terapii lekiem, należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio oraz tych, które pacjent planuje przyjmować.
4. Jak stosować lek Zotral?
Lek Zotral przyjmuje się raz na dobę, rano lub wieczorem, w dawkach wskazanych przez lekarza. Najczęściej zaleca się następujące dawki:
- depresja i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne u dorosłych: zazwyczaj 50 mg na dobę, maksymalnie 200 mg na dobę,
- lęk napadowy, zespół lęku społecznego i zespół lęku pourazowego u dorosłych: początkowo 25 mg na dobę, potem dawkę można zwiększać o 50 mg w ciągu kilku tygodni; maksymalna dawka dobowa to 200 mg,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne u dzieci 6-12 lat: początkowo 25 mg na dobę, po upływie tygodnia lekarz może zwiększyć dawkę do 50 g; maksymalna dobowa dawka to 200 mg,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne u młodzieży 13-17 lat: początkowo 50 mg na dobę, maksymalnie 200 mg na dobę.
Jak długo brać Zotral?
Okres leczenia zależy od choroby oraz tego, jak pacjent reaguje na lek. Czas terapii określa lekarz. Leczenie depresji najczęściej kontynuowane jest przez 6 miesięcy po ustąpieniu objawów.
Kiedy zaczyna działać Zotral? Lek zaczyna działać zazwyczaj po upływie 2 tygodni, czasem później.
5. Zotral – możliwe działania niepożądane
Działania niepożądane w dużej mierze zależą od przyjmowanej dawki leku. Ponadto często znikają lub słabną w miarę kontynuowania leczenia. Najczęściej u pacjentów przyjmujących Zotral pojawiają się nudności.
Inne niektóre możliwe skutki uboczne związane ze stosowaniem leku Zotral:
- złe samopoczucie, „dziwne” samopoczucie,
- bezsenność lub senność,
- zawroty i bóle głowy,
- zaburzenia żołądkowe, biegunka, zaparcia, ból brzucha, wymioty,
- suchość w jamie ustnej, ból gardła,
- jadłowstręt lub zwiększony apetyt,
- zaburzenia wytrysku, czy wzwodu, obniżenie zainteresowania seksem, zaburzenia czynności seksualnych,
- zmęczenie, depresja, lęk,
- koszmary senne, zgrzytanie zębami,
- pobudzenie, nerwowość,
- drętwienia i mrowienia, bóle mięśniowe,
- zaburzenia widzenia, dzwonienie w uszach,
- kołatanie serca, uderzenia gorąca,
- wysypka, zwiększona potliwość,
- ból w klatce piersiowej.
Należy niezwłocznie powiadomić lekarza, gdy u pacjenta pojawi się: ciężka wysypka skórna z pęcherzami, ciężka reakcja alergiczna, objawy zespołu serotoninowego lub złośliwego zespołu neuroleptycznego.
Ponadto z lekarzem należy bezzwłocznie skonsultować zażółcenie skóry i oczu, objawy depresji z myślami o samookaleczeniu się lub samobójstwie, niepokój ruchowy, drgawki, czy epizody maniakalne.
6. Zotral – cena
Lek dostępny jest na receptę. Opakowanie Zotral 50 mg, w którym znajduje się 28 tabletek, kosztuje ok. 19 zł. Z kolei opakowanie 28 tabletek leku Zotral 100 mg to koszt ok. 34 zł.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.