Zwłóknienie płuc – objawy, przyczyny, kuracja
Media obiegła informacja o 45-letniej Księżnej Mette-Marit cierpiącej na ciężką chorobę. Zwłóknienie płuc, bo o nim mowa, to inaczej samoistne czy idiopatyczne włóknienie płuc. Jest to stan zapalny pęcherzyków płucnych. To rzadki stan chorobowy, który ogranicza się tylko do miąższu płuc i diagnozowany jest u coraz młodszych osób. Niestety, zwłóknienie płuc jest schorzeniem przewlekłym i bardzo szybko postępującym.
1. Objawy zwłóknienia płuc
Jakie objawy daje zwłóknienie płuc? Przede wszystkim symptomy związane są z układem oddechowym. Pojawia się ciągły kaszel, duszność i niemożliwość swobodnego oddychania. Zwłóknienie płuc powoduje również, że każdy nawet najmniejszy wysiłek fizyczny stanowi dla chorego duży problem. U niektórych chorych widoczne są palce pałeczkowate, które są przyczyną dużego niedotlenienia organizmu. Zwłóknienie płuc może się też objawiać bólem głowy i ogólnym osłabieniem.
W trakcie badania lekarz może usłyszeć charakterystyczny dźwięk w płucach. W celu potwierdzenia czy wykluczenia choroby wykonywane jest RTG klatki piersiowej, a w niektórych przypadkach lekarz zleca tomografię komputerową. Zdarza się, że obraz radiologiczny nie jest jednoznaczny, dlatego w takim przypadku lekarz może zadecydować o biopsji płuca. Badaniem dodatkowym jest sprawdzenie pojemności płuc, która u zdrowej osoby powinna wynosić około 4 litry. U chorego spadnie do 2 litrów. Zwłóknienie płuc zmienia też obraz morfologii krwi, zmniejsza się zawartość tlenu we krwi, co jest określane, jako hipoksemia.
To też warto wiedzieć
2. Przyczyny zwłóknienia płuc
Jeśli chodzi o zwłóknienie płuc to przyczyn może być wiele. Choroba może mieć podłoże genetyczne, może wynikać z zaburzeń pracy płuc. Do innych przyczyn wywołujących schorzenie może również należeć nałogowe palenie papierosów, ponieważ zwłóknienie płuc jest bardzo często diagnozowane u palaczy. Schorzenie może być również skutkiem ubocznym refluksu żołądkowo – przełykowego czyli stałego zarzucania treści żołądka do oskrzeli i płuc. Przyczyną zwłóknienia płuc jest także zaawansowana postać astmy.
3. Leczenie chorych płuc
Jak się leczy zwłóknienie płuc? Nie istnieje konkretne leczenie skierowane bezpośrednio na samą dolegliwość. Kuracja polega minimalizowaniu dolegliwości wynikających z wywołujących zwłóknienie chorób, czyli przykładowo leczy się nadciśnienie czy cukrzycę. Jednak w kuracji należy zwrócić uwagę na dostarczanie choremu tlenu. W tym celu lekarz daje skierowanie do ośrodka domowego leczenia tlenem, chory powinien dostać koncentrator, który w domowych warunkach będzie produkował tlen. W kuracji zwłóknienia płuc nie powinno się stosować leków sterydowych. Jest tp choroba śmiertelna i bez odpowiedniego leczenia zabija szybciej niż rak.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.