Zwłóknienie płuc – objawy, przyczyny, kuracja

Zwłóknienie płuc to inaczej samoistne czy idiopatyczne włóknienie płuc. Czym jest zwłóknienie płuc? Jest to stan zapalny pęcherzyków płucnych, to rzadki stan chorobowy, który ogranicza się tylko do miąższu płuc i diagnozowany jest bardzo często u starszych osób. Niestety zwłóknienie płuc jest schorzeniem przewlekłym i bardzo szybko postępującym.

spis treści

1. Zwłóknienie płuc – objawy

Jakie objawy cechuje zwłóknienie płuc? Przede wszystkim objawy związane są z układem oddechowym. Pojawia się ciągły kaszel, duszność i niemożliwość swobodnego oddychania. Zwłóknienie płuc powoduje również, że każdy nawet najmniejszy wysiłek fizyczny stanowi dla chorego duży problem. U niektórych chorych widoczne są palce pałeczkowate, które są przyczyną dużego niedotlenienia organizmu. Zwłóknienie płuc może się też objawiać bólem głowy i ogólnym osłabieniem.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Zwłóknienie płuc jest często diagnozowane u osób nałogowo palących papierosy
Zwłóknienie płuc jest często diagnozowane u osób nałogowo palących papierosy

W trakcie badania lekarz może usłyszeć charakterystyczny dźwięk w płucach. W celu potwierdzenia czy wykluczenia choroby wykonywane jest RTG klatki piersiowej, a w niektórych przypadkach lekarz zleca tomografię komputerową. Zdarza się, że obraz radiologiczny nie jest jednoznaczny, dlatego w takim przypadku lekarz może zadecydować o biopsji płuca. Badaniami dodatkowymi jest sprawdzenie pojemności płuc, która u zdrowej osoby powinna wynosić około 4 litry, a u chorego pojemność spadnie do 2 litrów. Zwłóknienie płuc zmienia też obraz morfologii krwi, zmniejsza się zawartość tlenu we krwi, co jest określane, jako hipoksemia.

To też warto wiedzieć

2. Zwłóknienie płuc – przyczyny

Jeśli chodzi o zwłóknienie płuc to przyczyn może być wiele. Może mieć podłoże genetyczne, wynikać z zaburzeń pracy płuc. Do innych przyczyn wywołujących schorzenie może również należeć nałogowe palenie papierosów, ponieważ zwłóknienie płuc jest bardzo często diagnozowane u palaczy. Schorzenie może być również skutkiem ubocznym refluksu żołądkowo – przełykowego, czyli stałego zarzucania treści żołądka do oskrzeli i płuc. Przyczyną zwłóknienia płuc jest także zaawansowana postać astmy. Według lekarzy pulmonologów i statystyk ryzyko choroby zwiększa się wraz z wiekiem.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach...

zobacz galerię

3. Zwłóknienie płuc – kuracja

Jak się leczy zwłóknienie płuc? Nie istnieje konkretne leczenie skierowane bezpośrednio na samą dolegliwość. Kuracja polega minimalizowaniu dolegliwości wynikających z wywołujących zwłóknienie chorób, czyli przykładowo leczy się nadciśnienie czy cukrzycę. Jednak w kuracji należy zwrócić uwagę na dostarczanie choremu tlenu, w tym celu lekarz daje skierowanie do ośrodka domowego leczenia tlenem, chory powinien dostać koncentrator, który w domowych warunkach będzie produkował tlen. W kuracji zwłóknienia płuc nie powinno się stosować leków sterydowych.

Następny artykuł: Mukowiscydoza

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy