Trwa ładowanie...

5 negatywnych skutków zdrowotnych zbyt długiego snu

 Ewa Rycerz
19.12.2018 16:46
5 negatywnych skutków zdrowotnych zbyt długiego snu
5 negatywnych skutków zdrowotnych zbyt długiego snu (123RF)

Lekarze są zgodni: jakość snu ma kluczowe znaczenia dla zdrowia. Nie tylko jest on potrzebny do dziennego funkcjonowania, ale także odpowiednia ilość snu pomaga zapobiegać chorobom serca, zmniejsza ryzyko otyłości, chroni przed cukrzycą i miażdżycą. Ale sen może mieć też negatywne strony.

Średnia ilość godzin snu dla dorosłego człowieka to ok. 8-9 godzin. Osoby, które śpią dłużej niż 10 godzin są zazwyczaj bardziej chorowite od tych śpiących godzin 8. Potwierdzają to specjaliści. Z badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że prawie 30 proc. dorosłych śpiących za długo ma więcej problemów zdrowotnych od tych osób, które śpią odpowiednią ilość godzin.

Zbyt długi sen – jak potwierdza prof. Michael Irvin z Uniwersytetu Kalifornijskiego – może prowadzić do wielu problemów. Oto niektóre z nich.

1. Podwyższone ryzyko chorób serca

Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci wśród Polaków. Tymczasem osoby, które śpią za długo są aż o 34 proc. bardziej narażone na ich wystąpienie. Co więcej, bardziej podatne są kobiety.

2. Większe ryzyko nadwagi

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Nadmierna waga to epidemia naszych czasów. W Polsce dotyka co czwartego ucznia. Co gorsza – tyjemy coraz szybciej. Jak się okazuje, jedną z przyczyn nadwagi może być także zbyt długie spanie. Chodzi o to – jak podają specjaliści – że wybierając sen, zamiast np. aktywności fizycznej lub intelektualnej, sami skazujemy się na ograniczenie ilości spalanych kalorii. W czasie bardzo długiego snu organizm się rozleniwia, a niespalona energia odkłada w postaci tłuszczu.

3. Rozwój cukrzycy

To kolejna epidemia, także wśród dzieci. Specjaliści zaczynają głośno bić na alarm, ponieważ coraz więcej uczniów choruje na cukrzycę typu 2. I znów przyczyniać się może do tego za długi wypoczynek. Dzieje się tak, ponieważ podczas snu może się podnosić poziom cukru we krwi, a stąd już tylko jeden krok do cukrzycy.

4. Utrudniona koncentracja

Nie możesz się skoncentrować? To również może być efekt zbyt długiego spania. Jak podają naukowcy, za długie wylegiwanie się w łóżku może postarzać mózg nawet o 2 lata i utrudniać wykonywanie codziennych zajęć. Ponadto może sprawiać, że sen jest gorszej jakości, a to utrudnia regenerację.

5. Zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci

Badania epidemiologiczne wykazały, że osoby śpiące długo są bardziej narażone na przedwczesną śmierć niż te śpiące w normie. Dlaczego? Choć naukowcy nie podają konkretnego powodu, sugerują że przyczyną może być ryzyko zachorowania na cukrzycę lub choroby serca.

6. Depresja

Naukowcy nadal się spierają: czy to depresja skutkuje większą ilością snu, czy zbyt długi sen wywołuje depresję. Fakt jest jeden – dłuższe przebywanie w łóżku, to mniejsza ilość ruchu. A ruch pozwala zapomnieć o problemach i stymuluje do pracy endorfiny – hormony szczęścia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze