Trwa ładowanie...

Aspiryna powstrzymuje rozwój raka?

Avatar placeholder
18.10.2022 12:49
Jest nadzieja na powstrzymanie raka
Jest nadzieja na powstrzymanie raka (iStock)

Zażywanie aspiryny trzy razy w tygodniu zmniejsza ryzyko śmierci z powodu raka. To daje nadzieję na powstrzymanie rozwoju raka prostaty, jelita grubego, żołądka, płuc i jajników. Na skuteczność aspiryny ma jednak wpływ waga pacjenta.

spis treści

1. Skuteczność aspiryny w przypadku raka

Naukowcy z National Instiutute of Health (NIH) przeanalizowali stan zdrowia 140 tysięcy osób w Stanach Zjednoczonych pod kątem skuteczności działania aspiryny. Zdaniem naukowców, wyniki badań na tak licznej grupie osób dają nadzieję na skuteczne powstrzymanie śmiertelności i rozwoju raka prostaty, jelita grubego, jajników, żołądka i płuc.

Aspiryna powstrzymuje rozwój raka?
Aspiryna powstrzymuje rozwój raka? (iStock)

2. Mniejsza śmiertelność w przypadku raka prostaty, jelita grubego, żołądka, płuc, jajników

Zobacz film: "Pies wyczuł nowotwór. Uratował życie swojej pani"

Aspirynę (kwas acetylosalicylowy) wynaleziono w 1899 roku i od tej pory jest powszechnie stosowanym lekiem przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Dobre efekty przynosi także w przypadku problemów z sercem.

Najnowsze badania pokazują, że przyjmowanie leku trzy razy w tygodniu najbardziej skuteczne okazało się w przypadku raka jelita grubego. Na drugim miejscu potwierdzono skuteczność w nowotworach żołądka, a zaraz po nim - innych pozostałych.

Skuteczność aspiryny zalezy od wielu czynników
Skuteczność aspiryny zalezy od wielu czynników (iStock)

Potencjał aspiryny w przypadku powstrzymania raka i śmiertelności z jego powodu, polega na udowodnionym działaniu przeciwzapalnym. Naukowcy są zgodni co do tego, że istnieje zależność pomiędzy przyjmowaniem aspiryny trzy razy w tygodniu, a zmniejszeniem stanu zapalnego, który towarzyszy każdemu nowotworowi.

Mniejsza liczba przypadków śmietelnych
Mniejsza liczba przypadków śmietelnych (iStock)

Niestety u osób z niedowagą (BMI poniżej 20) lub nadwagą (BMI powyżej 29,9) wykazano niską skuteczność w zapobieganiu rozwojowi raka, czy powstrzymaniu śmiertelności z jego powodu.

Eksperci dodają również, że na skuteczność tego typu 3-dniowego schematu przyjmowania aspiryny wpływa też aktywność fizyczna, dieta, zdrowy styl życia i stosowanie używek.

Autorzy badania z NIH zaznaczają, że co prawda wyniki ich raportu dają dużą nadzieję dla chorych na raka, ale wymagają jeszcze pogłębienia.

Przypominamy, że wszystkie leki - w tym aspirynę – można przyjmować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze