Trwa ładowanie...

Cierpi nawet 300 tys. Polaków. Mało kto wie, że to choroba

Zespół przewlekłego zmęczenia powoli wyniszcza orgaznim
Zespół przewlekłego zmęczenia powoli wyniszcza orgaznim (Getty Images)

Trwa miesiącami, a czasem nawet latami. Charakteryzuje się brakiem energii do codziennych czynności, zaburzeniami pamięci i snu. Przewlekłe zmęczenie to choroba bez konkretnego źródła, która z dnia na dzień wyniszcza organizm i obniża jakość życia.

spis treści

1. W Polsce może chorować nawet 300 tys. osób

Choć mało kto kojarzy zmęczenie z chorobą, w istocie objaw ten może wskazywać także na jednostkę chorobową, jaką jest zespół przewlekłego zmęczenia (Chronic Fatigue Syndrome, CFS), czyli kompleksowe zaburzenie, w którym doświadcza się utraty energii i wydolności fizycznej oraz umysłowej, która nie poprawia się nawet po odpowiednim odpoczynku czy śnie.

Kryteria Ośrodków Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) dla zespołu przewlekłego zmęczenia obejmują ciężkie zmęczenie trwające dłużej niż sześć miesięcy, a samo rozpoznanie kliniczne można postawić jedynie po wykluczeniu innych procesów chorobowych.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Osoby dotknięte tą chorobą cierpią na objawy, które często są lekceważone przez otoczenie. Codzienny trud, z którym muszą się zmagać, nie jest jedynie wynikiem zwykłego lenistwa. To realny ból, który często prowadzi do izolacji społecznej i zubożenia jakości życia.

- Zespół przewlekłego zmęczenia manifestuje się przede wszystkim brakiem chęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej i umysłowej. W przebiegu choroby mogą pojawić się także objawy, takie jak: podwyższona temperatura ciała, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia pamięci i koncentracji, zaburzenia snu, obniżenie nastroju, bóle głowy, powiększenie węzłów chłonnych, brak apetytu, mdłości, zawroty głowy, poty nocne i lęk – tłumaczy prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

Lekarka dodaje, że zmęczenie występuje w przebiegu wielu chorób ogólnoustrojowych, stąd rozpoznanie choroby nie należy do najłatwiejszych. Aby je stwierdzić, należy przeprowadzić szereg badań z różnych dziedzin medycyny.

2. Jakie badania wykonać?

Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki Doskonałej (NICE), zaleca się przeprowadzenie kilku podstawowych badań w celu wstępnej oceny pacjenta. Te badania obejmują:

  • badanie moczu pomaga ocenić ogólną kondycję nerek i układu moczowego,
  • pełna morfologia krwi pozwala na ocenę różnych parametrów, takich jak liczba komórek krwi, poziom hemoglobiny i inne wskaźniki, co może dostarczyć informacji o ewentualnych zaburzeniach krwi,
  • szczegółowy panel badań metabolizmu to zestaw testów, które oceniają funkcjonowanie różnych narządów, takich jak wątroba i nerki oraz mierzą poziomy elektrolitów, glukozy i innych substancji w organizmie,
  • pomiar poziomu fosforu, tyreotropiny i białka C-reaktywnego pomaga sprawdzić funkcjonowanie tarczycy, układu immunologicznego i wskaźników stanu zapalnego,
  • badanie obecności przeciwciał przeciwko endomysium w klasie IgA w celu wykluczenia choroby trzewnej (celiakii).

Skala zespołu przewlekłego zmęczenia nie jest dokładnie określona. Szacuje się jednak, że w Polsce może chorować nawet 300 tys. osób. Uważa się, że głównymi przyczynami zespołu przewlekłego zmęczenia mogą być zaburzenia funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego oraz infekcje wirusowe.

Na początku leczenie powinno być podjęte przez lekarzy rodzinnych i skupiać się na objawach, które często występują wspólnie ze zmęczeniem i obejmują: zaburzenia snu, depresję oraz ból. Na dalszym etapie leczona powinna być każda wykryta choroba współistniejąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze