Trwa ładowanie...

Czy popularny lek kardiologiczny znajdzie zastosowanie w onkologii?

Lek. Mateusz Nawrocki
30.04.2019 12:18
Czy popularny lek kardiologiczny znajdzie zastosowanie w onkologii?
Czy popularny lek kardiologiczny znajdzie zastosowanie w onkologii? (123RF)

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o skuteczności leku stosowanego w danej dziedzinie medycznej i możliwościach jego zastosowania w terapii chorób, specyficznych dla innych specjalności. Według badań przeprowadzonych przez naukowców, wynika, że lek z grupy beta-blokerów może znaleźć zastosowanie w leczeniu mięsaków tkanek miękkich.

Beta-blokery (inaczej lek beta adrenolityczny), stosowane są w kardiologii. Dzięki swojemu mechanizmowi działania, sprawiają, że tkanka mięśnia sercowego ma mniejsze zapotrzebowania na tlen, dochodzi do zmniejszenia częstotliwości jego pracy, a w konsekwencji spadku ciśnienia tętniczego krwi.

Częstość zachorowania na mięsaki u dzieci stanowi około 10 procent wszystkich nowotworów złośliwych występujących w tej grupie wiekowej.

Największą ilość zachorowań notuje się w wieku około 50 roku życia. Jak zaznaczają naukowcy, konieczne jest opracowanie nowych sposobów leczenia, bowiem aktualnie sposoby terapeutyczne nie dają wystarczających możliwości na wyleczenie wszystkich pacjentów.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Czy leki kardiologiczne znajdą zastosowanie w onkologii?
Czy leki kardiologiczne znajdą zastosowanie w onkologii?

Wykorzystanie jednego z beta-blokerów do leczenia naczyniakomięsaka (angiosarcoma) zostało już przedstawione kilka lat temu. Co ważne, ten sposób leczenia ma także korzyść wynikającą z małej ilości efektów ubocznych występujących w przebiegu terapii.

Doniesienia te zostały opublikowane w magazynie „Jama Dermatology” w 2015 roku. Od tego czasu kilku naukowców zgłaszało podobne efekty działania u swoich pacjentów. Jak zaznaczają badacze, odpowiedź tkanki nowotworowej na leczenie beta-blokerami jest dobra.

Przeprowadzone eksperymenty łączą próbę wykorzystania leku u człowieka, a także analizę sposobu jego działania na tkanki u zwierząt. Warto zaznaczyć, że przeprowadzone badania odnoszą się jak na razie do pojedynczych przypadków.

Gwiazdy, które podjęły walkę z rakiem piersi
Gwiazdy, które podjęły walkę z rakiem piersi [7 zdjęć]

Angelina Jolie zdecydowała się na podwójną mastektomię, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby. Ryzyko

zobacz galerię

Konieczne jest przeprowadzenie szerszej ilości badań na dużych populacjach, chorujących na specyficzny rodzaj nowotworu. Ważnym aspektem jest również dobór pacjentów, ponieważ istnieją przeciwwskazania do stosowania beta blokerów. Należą do nich między innymi astma oskrzelowa, niewydolność krążenia, a także zaburzenia krążenia obwodowego.

Również efekty uboczne stosowania leków z tej grupy są zauważalne i obejmują dolegliwości ze strony układu oddechowego, pokarmowego, czy też nerwowego.

Efektem ubocznym działania tych leków są również ich właściwości diabetogenne (czyli indukujące cukrzycę). Przedstawione badania są być może początkową drogą do opracowania nowych metod terapeutycznych stosowanych w onkologii. Czy leki z tej grupy faktycznie znajdą zastosowanie w terapii nowotworów?

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Na takie wnioski i stwierdzenia musimy jeszcze poczekać. To wielka nadzieja, że stosowane leki w jednej dziedzinie mogą znaleźć zastosowanie innej specjalizacji. Idąc tym tropem, istnieje szansa, że dysponujemy już odpowiednimi lekami do terapii wielu chorób.

Przedstawione odkrycia są szczególnie ważne z punktu widzenia rzadkich schorzeń oraz tych, których leczenie nie jest jeszcze doskonałe. Dostępne leki mogą także stanowić bazę dla kolejnych - być może ich modyfikacja byłaby dobrym rozwiązaniem przynoszącym oczekiwane efekty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze