Jak leczyć astmę oskrzelową?
Astma oskrzelowa to uciążliwa i poważna choroba, która może nawet doprowadzić do śmierci. Osoby z astmą oskrzelową często zadają pytanie: czy leczenie astmy oskrzelowej może zakończyć się sukcesem? Leczenie astmy jest trudne. Całkowite wyeliminowanie objawów choroby rzadko jest możliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie zaostrzeniom astmy, a w razie napadu wiedza jak należy się w takiej sytuacji zachować.
1. Kto zajmuje się leczeniem chorób alergicznych?
Do jakiego lekarza się udać, gdy zauważysz u siebie objawy alergii lub objawy astmy? Kto pomoże zdiagnozować chorobę, zleci testy alergiczne lub przeprowadzi odczulanie? Lekarz specjalista – alergolog.
Specjalizację z alergologii uzyskuje się po uzyskaniu stopnia specjalisty w jednej z czterech podstawowych dziedzin medycyny. Owe dziedziny to np. pediatria, dermatologia, choroby wewnętrzne, laryngologia. Dodatkowo, od alergologa wymagane są wieloletnie kursy i szkolenia. Specjaliście od chorób alergologicznych nie powinny być obce elementy wiedzy z dziedziny immunologii.
Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy astmy, wówczas możesz zgłosić się również do pulmonologa. Pulmonolog zajmuje się chorobami związanymi z drogami oddechowymi. Jeżeli dokucza ci astma, jej leczenie wymaga wizyty u specjalisty.
W diagnostyce astmy pomocne jest rozpoznanie alergii. W tym celu trzeba wykonać testy alergiczne.
2. Leczenie astmy oskrzelowej
Leczenie astmy oskrzelowej uzależnione jest od stopnia cięzkości choroby. Stosuje się leki doraźne, które rozszerzają oskrzela oraz przewlekle leki przeciwzapalne. Obecnie stosuje się głównie metodę wziewną - leki podawane są za pomocą inhalatora i wdychane przez chorego bezpośrednio do drzewa oskrzelowego. W ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie doustne lub dożylne.
Jeżeli astma ma podłoże alergiczne, konieczne jest także unikanie alergenów. Najczęstsze alergeny to pyłki roślin, pierze, wełna, sierść zwierząt, roztocza, jad owadów i pokarmy.
Kolejnym krokiem leczenia będzie immunoterapia. Immunoterapia to inaczej odczulanie. Odczulanie ma formę szczepionki, która składa się z minimalnej dawki alergenów. Odczulanie stosuje się do momentu uzyskania przez organizm odporności. Może ono trwać od trzech do pięciu lat.
Leczenie astmy oskrzelowej u małych dzieci jest znacznie skuteczniejsze niż u osób starszych. Terapię należy więc rozpocząć jak najwcześniej. Całkowite usunięcie objawów umożliwiają odpowiednie leki i leczenie przyczynowe, eliminacja alergenów i odczulanie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.