Trwa ładowanie...

Diagnostyka kamieni w drogach żółciowych

Avatar placeholder
13.10.2021 13:49
Do wykrywania kamieni w drogach żółciowych stosuje się przede wszystkim: badanie krwi i USG brzucha.
Do wykrywania kamieni w drogach żółciowych stosuje się przede wszystkim: badanie krwi i USG brzucha. (adobestock)

Kamienie żółciowe to ciała stałe, które powstają w drogach żółciowych na skutek wytrącenia się składników żółci. W wielu przypadkach obecność kamieni żółciowych nie wywołuje żadnych objawów lub objawy te są tak niewielkie, że nie skłaniają do wizyty lekarskiej. Tymczasem ta z pozoru niegroźna dolegliwość może prowadzić m.in. do zapalenia dróg żółciowych i ostrego zapalenia trzustki. Jak można wykryć kamienie żółciowe? W jaki sposób można zbadać ich obecność w organizmie człowieka?

spis treści

1. Badanie krwi w diagnostyce kamicy żółciowej

Diagnostyka kamieni w drogach żółciowych może się odbywać na kilka sposobów. Niejednokrotnie kamica żółciowa jest wykrywana przypadkiem, podczas innego badania, np. podczas USG w czasie ciąży. Do wykrywania kamieni stosuje się przede wszystkim: badanie krwi i USG brzucha.

Badanie krwi w diagnostyce kamieni żółciowych polega na zbadaniu enzymów wątrobowych w kierunku wykrywania objawów dysfunkcji wątroby. Podwyższone enzymy wątrobowe mogą wskazywać na zatkanie dróg żółciowych przez kamienie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Kamienie przy kamicy żółciowej
Kamienie przy kamicy żółciowej

Kamienie cholesterolowe pacjenta niekwalifikującego się do operacji ich usunięcia.

zobacz galerię

2. USG brzucha w diagnostyce kamieni żółciowych

USG jamy brzusznej jest najczęściej zalecanym badaniem diagnostycznym w przypadku podejrzenia kamicy żółciowej. USG pozwala na obejrzenie dróg żółciowych w celu wykrycia obecności kamieni. Często kamienie żółciowe są wykrywane podczas badania USG wykonywanego w innym celu, np. podczas ciąży. Badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne i łatwo dostępne. Dzięki niemu można określić wielkość, kształt i ilość kamieni oraz ich umiejscowienie - w drogach żółciowych lub w pęcherzyku. Jest to niezwykle ważne w późniejszym wyborze metody leczenia.

3. Inne metody diagnostyki kamieni żółciowych

Kamicę żółciową można również zdiagnozować przy użyciu tomografu komputerowego. Jednak ze względu na wysoki koszt badania oraz narażenie pacjenta na dużą dawkę promieniowania rentgenowskiego tomografię komputerową wykonuje się tylko w przypadku niektórych skomplikowanych sytuacji klinicznych.

Kamienie żółciowe to pozornie niegroźna dolegliwość, tym bardziej jeśli nie wywołuje żadnych objawów. Tymczasem konsekwencje przewlekłej kamicy żółciowej mogą być naprawdę poważne. Dlatego w przypadku jakichkolwiek dolegliwości, które mogą wskazywać na kamienie w drogach żółciowych, poprośmy lekarza o badanie USG jamy brzusznej, które rozwieje nasze objawy. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób o podwyższonym ryzyku zachorowania:

  • kobiety powyżej 20 roku życia,
  • osoby o predyspozycjach rodzinnych (przypadki kamicy żółciowej w rodzinie),
  • osoby otyłe lub stosujące tabletki antykoncepcyjne (wysoki poziom estrogenów sprzyja chorobie).

Brak objawów świadczących o kamieniach w drogach żółciowych nie znaczy, że problem ten nas nie dotyczy. Jeśli badanie krwi wykazało podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych, warto wykonać badanie USG.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Naturalne sposoby na usuwanie kamieni żółciowych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze