Dieta po operacji przepukliny

Dieta po operacji przepukliny powinna być lekkostrawna. Wszystkie zalecenia, a przede wszystkim lekka dieta powinny być przestrzegane, aby nie doszło do żadnego powikłania po operacji przepukliny pachwinowej, udowej lub brzusznej. Operacja przepukliny to poważny zabieg chirurgiczny, przeprowadzony nie ze względów estetycznych, lecz głównie w celach zdrowotnych. W dniu zabiegu zaleca się unikanie stałych pokarmów, zalecana jest płynna dieta. Posiłki po operacji przepukliny powinny być lekkie (dzień po operacji), należy unikać smażonych potraw. Wskazane jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw.

Spis treści:
  1. 1. Jaką dietę należy stosować po operacji przepukliny?
  2. 2. Czy powinno zmienić się dietę po operacji przepukliny?

1. Jaką dietę należy stosować po operacji przepukliny?

Pacjent często pyta, co jeść po operacji. Specjalne zalecenia dietetyczne po operacji przepukliny nie występują. Jednak pacjent może mieć pewne trudności z przyjmowaniem pokarmów stałych po operacji przepukliny, dlatego w dniu po zabiegu menu powinno się ograniczać do pokarmów płynnych, takich jak na przykład jogurt. Następnego dnia dieta po operacji może wyglądać tak, jak przed operacją, jednak poleca się, by pozostała ona zdrowa i lekkostrawna. Można zastosować jedną z diet lekkostrawnych. Należy tutaj m.in. dieta jogurtowa. Opiera się ona głównie na spożywaniu, jak sama nazwa wskazuje, jogurtów z żywymi kulturami bakterii, łącznie z owocami i pieczywem. Zaleca się spożywanie przede wszystkim dużej ilości owoców i warzyw. Nie trzeba rezygnować z mięs, ale unikać należy smażonych. Powinno odstawić się także ostre przyprawy. Zabieg chirurgiczny może wiązać się z pojawieniem lekkiego odwodnienia organizmu, dlatego konieczne staje się picie większej ilości wody, by uzupełnić płyny. Po kilku dniach można wrócić już do normalnej diety, którą stosowano przed operacją przepukliny.

2. Czy powinno zmienić się dietę po operacji przepukliny?

Okazuje się, że przepuklina to problem, który w dużej mierze dotyczy osób z dużą otyłością. Dlatego warto, by operacja skłoniła chorych mających nadprogramowe kilogramy do wprowadzenia stałych zmian w diecie. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko kolejnych wizyt w szpitalu, nie tylko z powodu przepukliny, lecz także chorób serca, wątroby, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Warto zmniejszyć ilość czerwonego mięsa i innych tłustych produktów spożywczych w codziennej diecie. Poza tym, należy jeść większą ilość owoców i warzyw. Takie niewielkie zmiany w diecie gwarantują witalność, silniejsze serce i układ immunologiczny. 

Operacja przepukliny to zabieg chirurgiczny polegający na przemieszczeniu narządów lub ich fragmentów w miejsce, w którym pierwotnie się znajdowały. Jak najszybsze leczenie przepukliny metodami operacyjnymi pozwoli uniknąć poważnych powikłań. Obecnie zabiegi nie są skomplikowane i bardzo inwazyjne, zatem pacjent może opuścić szpital zazwyczaj następnego dnia po operacji przepukliny. Czasami konieczna jest kilkudniowa hospitalizacja. Operowany musi pamiętać o zaleceniach lekarza, a przede wszystkim o stosowaniu odpowiedniej diety, by jak najszybciej powrócić do pełni sił. Jeśli zastosowano tradycyjne techniki operowania, rekonwalescencja trwa dłużej.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0

Komentarze (1)

Wyloguj
~manius
~manius

czy po operacji przepuchliny nalazy buc w ruchu czy tez unikac ruchu i leniuchowac w lozku

Odpowiedz

Porady ekspertów

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego

Mam 44 lata, 160 cm wzrostu, ważę 53 kg . W marcu przeszłam zabieg usunięcia (laparoskopowo)...

mgr Katarzyna Szott Porady udziela mgr Katarzyna Szott dietetyk w Szpitalu Grochowskim im. dr n. med. Rafała Masztaka w Warszawie.
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Dieta pooperacyjna

Żywienie w chorobie - sprawa wielkiej wagi Dieta po operacji żołądka

Dieta po operacji żołądka jest niezmiernie ważna, ponieważ operacja narządu prowadzi dość często...

Żywienie w chorobie - sprawa wielkiej wagi Dieta po operacji wyrostka

Dieta po operacji wyrostka robaczkowego jest dość rygorystyczna. Potrawy trudne do strawienia...

Żywienie w chorobie - sprawa wielkiej wagi Dieta po operacji jelita grubego

Operacja jelita grubego jest częstą metodą leczenia wielu chorób i dolegliwości, zarówno...

Żywienie w chorobie - sprawa wielkiej wagi Dieta po operacji tarczycy

Dieta po operacji tarczycy jest istotną cześcią rekonwalescencji. Bezpośrednio po operacji...

Układ pokarmowy Uwięźnięcie przepukliny

Uwięźnięcie przepukliny jest jedną z postaci niedrożności jelit, występującą u małych dzieci...

Przepukliny u dzieci
Ból brzucha u dzieci Przepukliny u dzieci

Przepukliny u dzieci występują, gdy organy dziecka uwypuklają się poprzez szczelinę w powłoce...

Niezbędnik pacjenta Odszkodowanie po operacji

Odszkodowanie po operacji – czasami słyszymy o takich przypadkach. Niestety zaniedbanie i błąd w sztuce mogą kiedyś nas samych spotkać. Warto wiedzieć więc kiedy i jak starać się o rekompensatę za to.

Chirurgia plastyczna Koszty operacji plastycznych

Jaki jest cennik operacji plastycznych? Ile kosztują poszczególne zabiegi chirurgiczne?...

Po operacji raka prostaty
Rak prostaty Po operacji raka prostaty

Panowie po 50 roku życia są narażeni na wystąpienie raka prostaty. Regularne badania i wizyty kontrolne pozwolą na wczesne wykrycie zmian i skuteczne ich wyleczenie.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij