Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Katarzyna Binder

Fale dźwiękowe mogą wpłynąć na twoją świadomość

Fale dźwiękowe mogą wpłynąć na twoją świadomość
Fale dźwiękowe mogą wpłynąć na twoją świadomość (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Czy wiesz, jak wpływają na nas dźwięki? Badania medyczno-akustyczne wykazują, że fonia zmienia częstotliwość uderzeń serca, ciśnienie krwi, wpływa na poziom kwasów tłuszczowych, cukru, soków żołądkowych, a także wspomaga inne procesy neurochemiczne. Ponadto okazuje się, że wykorzystując dudnienie różnicowe, mamy szansę wpłynąć na naszą świadomość.

1. Słyszymy nie tylko uszami

Nasza percepcja jest multisensoryczna, co oznacza, że przetwarzamy informacje wielokanałowo. Bębenek w uchu wzmacnia sygnał 25 razy, możemy zlokalizować dźwięk, zanim poruszymy głową, bowiem ucho nie tylko go rejestruje, ale i samo go wytwarza.

Dudnienia różnicowe zostały odkryte prawie 200 lat temu przez Heinricha Wilhelma Dove, jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku rozwój medycyny oraz zafascynowanie technikami medytacji sprawiły, że zostały docenione. Przełomem w badaniach nad mózgiem było z kolei odkrycie fal mózgowych przez niemieckiego psychiatrę Hansa Bergera w 1929 roku. Okazało się, że podczas swojej pracy mózg generuje impulsy elektryczne – fale mózgowe, na które możemy wpływać

Dlaczego dudnienie różnicowe tak oddziałuje na nasze samopoczucie? Mózg posiada zdolność do wykrywania różnic fazowych między dźwiękami, które docierają do uszu, co pomaga zlokalizować źródło dźwięku. Częstotliwość dudnienia musi być mniejsza niż 1000 Hz, natomiast różnica między dwoma tonami mniejsza niż 30 Hz. Jeżeli tak się nie stanie, oba dźwięki będą słyszane jako osobne.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"
Korzyści płynące z muzyki
Korzyści płynące z muzyki [8 zdjęć]

Jak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania

zobacz galerię

2. Jak powstają dudnienia różnicowe?

Do wywołania dudnienia dochodzi w momencie, kiedy dwa podobne dźwięki (np. 500 Hz i 520 Hz) podawane są osobno przez słuchawki. Podczas gdy mózg próbuje je połączyć, wytwarza wrażenie trzeciego dźwięku – różnicy obu pozostałych, w tym przypadku byłoby to 20 Hz. W ten sposób powstaje tzw. efekt wibrato – falujący, wibrujący dźwięk. Za ten proces odpowiada jądro oliwkowe górne, które przesyła sygnały do kory nowej i układu siatkowatego. Kiedy zastosujemy dudnienie różnicowe w połączeniu z technikami indukcji psychofizjologicznej, możemy wytworzyć w sobie odmienne stany świadomości.

Układ siatkowaty jest pobudzany przez dudnienia, interpretuje oraz reaguje na nie, stymulując wzgórze i korę nową w mózgu. Dzięki temu zmieniają się poziomy naszej świadomości, stan skupienia oraz pobudzenia. Dudnienie istnieje w siedmiu odmianach, które związane są z pobudzeniem fal mózgowych. Wówczas nasz mózg wchodzi w określoną fazę.

  • Faza epsilon (0-0,5 Hz) – jest praktycznie nieznana, przypuszcza się, że pojawia się tuż przed śmiercią fizyczną. W tym stanie nie ma wyczuwalnego tętna ani oddechu! Różnice częstotliwości są tak niskie, że cykl trwa zwykle kilka sekund. Mistrzowie medytacji twierdzą, że są w stanie doznać działania takich dźwięków i są one związane z uczuciem letargu.
  • Faza delta (0,5-4 Hz) – związana jest ze stanem medytacji, kreatywności i integracji sensorycznej. Fale delta pojawiają się podczas głębokiego snu, spadku ciśnienia krwi i zatrzymania ruchów mięśni. Te fale uspokajają umysł i ciało!
  • Faza theta (4-7,5 Hz) – związana z pamięcią krótko- i długotrwałą – przypuszcza się, że to w niej następuje przyswajanie i utrwalanie nauczanych treści. Występuje podczas głębokiego, spokojnego snu oraz w momencie, gdy czujemy spełnienie, satysfakcję i przyjemność. Theta pojawia się głównie podczas medytacji, transu, hipnozy oraz w momencie doświadczania silnych emocji. Przy częstotliwości 4-7,5 Hz zanikają związki logiczne, a ciąg myślowy staje się niespójny.
  • Faza alfa (7,5-12 Hz) – pojawia się w stanie czuwania połączonego z relaksem. To najbardziej pożądany stan w naszym mózgu! Związany jest ze spokojem, uczuciem odprężenia i rozluźnienia. Pojawia się podczas płytkiej fazy snu oraz fazy marzeń sennych – REM – występuje także tuż po przebudzeniu, dzięki czemu stwarza szczególnie dobre możliwości przyswajania wiedzy. Fale alfa emitowane są przez okolice potyliczno-ciemieniowe kory mózgowej odpowiadające za przetwarzanie informacji wzrokowych.
  • Faza beta (12-38 Hz) – ze względu na duży zakres fale beta działają w różny sposób – poprawiają czujność i procesy poznawcze, mogą zwiększyć wydajność psychiczną i fizyczną. Pojawiają się zarówno w momencie, gdy skupiamy się na jakimś zadaniu, jak i w momencie , gdy wykonujemy zwykłe, codzienne czynności.
  • Faza gamma (39-90 Hz) – związana jest ze złożonymi procesami mózgowymi. Wiąże się z pamięcią oraz świadomością percepcyjną – dotyczy wrażeń zmysłowych oraz ich postrzegania. Dzięki integracji modalności zmysłowych: wzroku, słuchu, dotyku, smaku i zapachu, postrzegamy dane zjawisko jako całość i odbieramy je w sposób spójny.
  • Faza lambda (91-200 Hz) – nie została dokładnie zbadana, ale związana jest z wyższym poziomem samoświadomości.

Dudnienia różnicowe przyczyniają się do zmiany stanu świadomości. Jednak mechanizm zmiany świadomości dzięki pobudzeniu ośrodków słuchowych przez dudnienia różnicowe nie jest prosty. Na ten proces składa się wiele elementów. Fale mózgowe oraz stany świadomości reguluje układ siatkowaty mózgu, który stymulując wzgórze i korę, wpływa na odczucia, poglądy i przekonania, a także stan pobudzenia, skupienia oraz poziom świadomości.

Czy muzyka odgrywa ważną rolę w twoim życiu? Zajrzyj na nasze forum i poznaj tajniki muzykoterapii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze